Wieści WRS – wrzesień 2023

Szanowni Państwo,

Wakacje dla naszych wnuczek i wnuków dobiegły końca.  Rok szkolny rozpędza się, co dla wielu z nas oznacza dodatkowe obowiązki – ale pełne radości. Wrzesień obfituje w wydarzenia senioralne i aktywność rad seniorów.       

To będzie piękny czas spotkań w całej Warszawie, za co wielkie podziękowania władzom Miasta, dzielnic i seniorom.

To też trudny czas zmian w Waszych statutach – tak jak zapowiadałam na sesji Rady Warszawy skierowaliśmy pismo do Pana Dyrektora Tomasza Pactwy. Jest w załączniku. 

PRZED NAMI LUB ZA NAMI  

  • 31 sierpnia b.r. na sesji Rady Miasta  została przyjeta uchwała w sprawie zmiany statutu WRS.

Zgodnie z obecną zaistniałą sytuacją prawną obecna WRS kończy kadencję 11.10.br. Mamy nadzieję, że niezwłocznie po tej dacie WRS zostanie powołana w nowym składzie i każda Dzielnicowa Rada Seniorów będzie musiała na nowo wybrać i skierować do niej swojego przedstawiciela . W sprawie różnorodnych opinii prawnych, związanych ze zmianą przepisów, WRS wystosowała pismo do Biura Prawnego Urzędu m.st. Warszawy.

  • 30 sierpnia br. odbyło  się siódme posiedzenie Warszawskiej Rady Seniorów. Poniżej przedstawiamy ustalenia i ważne  wrześniowe daty:

29.09.br. odbędzie się Uroczysta Sesja WRS w Sali Skłodowskiej, a wystawa posterów i catering w Sali Kruczkowskiego – IV piętro PKiN.

Trwają prace nad listą gości – przewodniczący Dzielnicowych Rad Seniorów są proszeni o przesłanie imiennej listy uczestników  członków DRS, którzy będą uczestniczyli w sesji, do piątku 8.09.br. na mail: rada.wrs.waw.pl .Po tym terminie nie gwarantujemy  miejsca, ze wzlędu na dużą liczbę zaproszonych gości –a to przede wszystkim my powinnismy być w tym dniu razem.

Podczas sesji przewidujemy: wręczenia odznaczeń “Zasłużony dla Warszawy” oraz “Przyjaciel Warszawskiej Rady Seniorów”.  

Warszawskie Dni Seniora rozpoczynają się 22.09.2023  Olimpiadą Seniorów, ale oficjalne i uroczyste rozpoczęcie Warszawskich Dni Seniora nastąpi 23.09.br.

30.09.br. zapraszamy na Korowód Seniorów, który wyruszy o godz. 12 z Placu Bankowego, przejdziemy ulicami Marszałkowską i Świętokrzyską do Parku Świętokrzyskiego. 
W godz. 13-19 odbędzie się Kiermasz Jarmark Kreatywności .Nasze stoiska powinny przyciągać uwagę odwiedzających i prezentować  rady seniorów. Sprawę stoiska WRS (dyżury itp.) koordynuje Marek Chodaczyński  I Joanna Celińska (prośba o zgłaszanie się osób chętnych na adresy mchodaczyński @gmail,com i j.celcia@gmail.com) DRS-y mogą  przyłączyć się do wspólnej prezentacji rad seniorów, działających w Warszawie, wszystkie uzgodnienia w tej sprawie też z Joanną Celińską. Organizator poszukuje formacji śpiewających i tańczących, które mogłyby wystąpić tego dnia na scenie.

Tegoroczną grafikę Warszawskich Dni Seniora zaprojektowała Pani Irena Wuttke-Miszczak przewodnicząca Ursynowskiej Rady Seniorów.

Wydarzenia, które odbędą się podczas Warszawskich Dni Seniora są dostępne na stronie CAM (https://cam.waw.pl/wydarzenia-warszawskie-dni-seniora/)  

Przyjeliśmy  regulamin Honorowej Odznaki „Przyjaciel Warszawskiej Rady Seniorów”. Przegłosowano 10 zgłoszonych kandydatów, do odznaczenia na uroczystej sesji 29.09.br.

Zespoły doraźne będą pracowały od 12 do 13 września w Sali 707. Zapraszmy członków Rad Dzielnicowych do współpracy: osoby, które chciałyby się włączyć w przygotowania uroczystej sesji, proszone są o zgłaszanie się do Wojciecha Kożuchowskiego, Osoby, które chciałyby wesprzeć przygotowanie Forum, proszone są o zgłaszanie się do Joanny Celińskiej.

Osoby, które chciałyby wesprzeć organizację Seminarium, proszone są o zgłaszanie się do Krystyny Śmigielskiej.

Po konsultacji z radami dzielnicowymi wysłaliśmy  uwagi do projektu uchwały powołującej Wojewódzką Mazowiecką Radę Seniorów. 

Konsultacje trwały od 3 do 10 sierpnia – czy to dobry czas, w wakacje, na tak ważną sprawę? Wszyscy mieliśmy sporo wątpliwości.

  • Uczestniczyliśmy w uroczystościach z okazji kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – z kwiatami  i zadumą.

Byliśmy 31 sierpnia na placu Krasińskich, 1 sierpnia złożyliśmy wiązanki pod pomnikiem  „Kobietom Powstania Warszawskiego” i pomnikiem „Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej”, a wieczorem uczestniczyliśmy w uroczystości przy pomniku „Polegli Niepokonani” na cmentarzu „Powstańców Warszawy” na Woli , 5 sierpnia byliśmy ponownie na Woli, aby pod „Pomnikiem Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli” złożyć hołd zamordowanej ludności cywilnej.
Wielu przedstawicieli rad dzielnicowych uczestniczyło w uroczystościach na terenie swoich dzielnic – wszystkim dziękujemy za aktywność, pamięć i siłę.

Wystartowała 9 edycja konkursu „Miejsce Przyjazne Seniorom” – edycja 2023

Ruszył nabór wniosków. Zapraszamy do zgłaszania miejsc, które są przyjazne seniorom oraz posiadają specjalną ofertę adresowaną do osób starszych. Wspólnie zadbajmy o jakość wniosków. Szczegóły na stronie: wsparcie.um.warszawa.pl

Zaprosili nas

Redakcja  Warszawskiego Miesięcznika Seniorów „Pokolenia” – 8 sierpnia 2023br. w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej “Nowolipie” odbyło się kolejne spotkanie. 5 września br. też zapraszamy. Jak zawsze CAM – 16:30. 

Przypomnieniane zostały ważniejsze obszary dotychczasowej współpracy: jak np.:

– prowadzenie przez przewodniczącą WRS Małgorzatę – Żuber-Zielicz działu „Wieści z WRS”;

– dział „Zbliżenie na dzielnice”, w którym systematycznie prezentowane są działania poszczególnych dzielnic na rzecz seniorów (w numerze lipiec-sierpień br. prezentowany jest Targówek, wrzesień to prezentacja Wilanowa);

Wstępne zarysowano  dwa nowe obszary współpracy:

– Marek Chodaczyński, przedstawiciel Prezydium WRS przypomniał 
o zainteresowaniu WRS domami pomocy społecznej, w szczególności życiem kulturalnym i samorządowym ich społeczności. Poinformował, że był osobiście w kilku DPS-ach i uzgodnił, że po wakacjach będzie realizował na terenie tych placówek działania teatralne (teatr lalek dla dorosłych). Redaktor Naczelna wyraziła zainteresowanie współpracą w tym obszarze, „Pokolenia” chciałyby towarzyszyć zarówno w wydarzeniach kulturalnych w DPS-ach jak i podejmować tematy związane z życiem społecznym w tych placówkach;  

– Janusz Kostynowicz, ekspert WRS przypomniał, że w maju tego roku Rada Warszawy przyjęła, w drodze uchwały, dokument „Polityka senioralna m. st. Warszawy”. Zwrócił przy tym uwagę, że w polityce tej akcentowane są nie tylko problemy seniorów, ale także zaangażowanie  potencjału osób starszych we wspieranie rozwoju miasta. Zauważył, że na łamach „Pokoleń” też częściej mówi się o potrzebach seniorów niż o ich wkładzie w rozwój miasta. Redaktor Naczelna wyraziła zainteresowanie współpracą w tym obszarze. Wstępnie uzgodniono, że można by zorganizować otwarte spotkanie redakcyjne z udziałem autorów „Polityki senioralnej”, przedstawicieli jej interesariuszy oraz WRS.  

13  września br.    KONFERENCJA U  RZECZNIK PRAW OBYWATELSKICH

 Konferencja odbędzie się 13 września br. w godz. 11:00 – 15:00 w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, al. Solidarności 77 w Warszawie, w formule hybrydowej. Ze względu na bardzo ograniczoną ilość miejsc na sali konferencyjnej, zapraszamy do udziału online. 

Wydarzenie kierujemy w szczególności do opiekunów  osób z zespołem otępiennym, pracowników domów opieki, placówek służby zdrowia, funkcjonariuszy Policji, straży gminnej/miejskiej, straży pożarnej oraz wszystkich, którym ten temat jest bliski. Termin zgłoszeń minął 31 sierpnia(gdyby ktoś chciał dołączyć  online proszę o kontakt na rada@wrs.waw.pl  spróbujemy pomóc zainteresowanym)

21 września 2023 roku 

Czy robotyzacja i automatyzacja zmienią rynek usług opiekuńczych?

Jak technologie pomagają w opiece nad seniorami?

Dowiedz się więcej, weź udział w wydarzeniu stacjonarnym:

“Technologie w opiece nad seniorami”

21 września br., godz. 9:30 – 14:00  Wstęp wolny, wymagana rejestracja->>

Kontakt z organizatorem: Dorota Iwanicka tel. 691 571 598 e-mail: dorota.iwanicka@pirbinstytut.pl

Warszawa jest fajna!  

Polecamy Wam spacery „Fajna Warszawa”, podczas których możecie odkrywać nieoczywiste miejsca w stolicy: sztukę i miejsca kultury, urokliwe przestrzenie parkowe, różnorodność wiślanych brzegów, architekturę, miejsca do uprawiania sportów miejskich.

“Fajna Warszawa” to 12 map z trasami spacerowymi – i dla mieszkańców i dla osób goszczących w naszym mieście. Masz znajomych w Warszawie, którzy przyjechali z innych stron Polski, Europy, świata? Weź ich na spacery po stolicy pastedGraphic_1.png

Przygotowane mapy zapraszają naszych nowych sąsiadów i sąsiadki, do uczestnictwa w życiu miasta, szukania ulubionych miejsc, budowania relacji z miastem i z ludźmi, wartościowego spędzania czasu wolnego. 

pastedGraphic_2.pngOpisy tras i miejsc są w języku polskim, angielskim i ukraińskim.

pastedGraphic_2.pngFajną Warszawę znajdziecie tutaj https://fajnawarszawa.online 

M. Żuber-Zielicz


TEKST: MAŁGORZATA ŻUBER-ZIELICZ
Przewodnicząca WRS 2023

Udostepnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

307 Liczba wyświetleń wpisu