Wieści WRS Wrzesień

Szanowne Panie i Panowie,

Drodzy Seniorzy i Niezawodni Przyjaciele

Gorące lato i wiele letnich atrakcji w Warszawie.  Czasami brakowało sił, aby sprostać tegorocznym upałom, które nadal nam towarzyszą.

Sierpień i wrzesień to czas pamięci o Powstaniu Warszawskim i jego bohaterach, byliśmy w wielu miejscach, co oddaje tylko częściowo relacja fotograficzna.

Małgorzata Żuber-Zielicz

  W tym numerze znajdziecie:

  • Informujemy i zapraszamy
  • Wieści z Dzielnic  
  • Nasze archiwum czyli wybrane wydarzenia lipiec-sierpień
  • Ulotki  o FORUM Środowisk Senioralnych  i Warszawskiej Olimpiadzie Seniorów

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE……..

Wiele osób w Polsce napotyka na bariery w dostępie do miejsc użyteczności publicznej, a nawet ma trudność z wydostaniem się z własnych mieszkań.

Dzięki Funduszowi Dostępności Polki i Polacy mają szansę na zyskanie większej swobody w przemieszczaniu się i powrót do społeczeństwa. Bank Gospodarstwa Krajowego na zlecenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej zarządza środkami powierzonymi w ramach Funduszu Dostępności i wraz ze współpracującymi instytucjami finansowymi udziela wsparcia na niwelację barier architektonicznych.

Z preferencyjnych pożyczek z niskim oprocentowaniem – 0,15% w skali roku mogą skorzystać spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego, społeczne inicjatywy mieszkaniowe, a nawet osoby fizyczne – właściciele wielorodzinnych budynków mieszkalnych.

więcej na :

https://www.money.pl/fundusze/fundusz-dostepnosci-szansa-na-pokonanie-barier-architektonicznych-6779754065013472a.html

Uprawnienia   kombatanckie dla osób cywilnych Powstania Warszawskiego, którzy zostali deportowani do obozu przejściowego w Pruszkowie.

To są osoby, które były wówczas dziećmi. Trzeba uświadomić seniorów, którzy żyją i pomóc im wypełnić ankietę, a następnie dostarczyć uprawnienia do ZUS, tam złożyć odpowiednie dokumenty i druki, by wyliczono im dodatek kombatancki.

Informacja ta jest ważna dla seniorów, którzy przeszli przez piekło Powstania Warszawskiego a następnie zostali wysiedleni z Warszawy do obozu przejściowego w Pruszkowie -Dulag 121, bądź innego obozu/podobozu, czy też wywiezieni do pracy w Rzeszy. Tym ludziom, po raz pierwszy, należą się dodatki kombatanckie, gdyż żołnierze już dawno swoje otrzymali. My, jako instytucja działająca na rzecz seniorów powinniśmy rozpropagować tę wiadomość, gdyż władza wprowadziła stosowną ustawę, ale zupełnie przemilczała tę wiadomość i nie powiadomiła zainteresowanych w mediach głównego nurtu. Pracujemy dla seniorów. Wszędzie są OPS, Rady Seniorów, PKPS, DKDS, Domy Seniorów, kluby Seniorów, Uniwersytety Trzeciego Wieku i nikt nic nie wie o sprawie albo wie bardzo mało o tym, że 9.10.2021 r. została wprowadzona Ustawa o przyznaniu tych świadczeń kombatanckich.   


WYDARZENIA  I   ZAPROSZENIA

W ramach obchodów  Warszawskich Dni Seniora, Akademia Liderów  zaprasza  na  prezentację   mikro projektu  realizowanego w ramach 60+, pt.

„Akademia Liderów 60+  opanowana przez SB”

która  odbędzie się  na terenie  Szkoły Głównej Handlowej w dniu 28 września o godz. 15.00 w Auli głównej SGH Al. Niepodległości 162.

Prezes UTW SGH Pani Krystyna Lewkowicz gwarantuje, że nie tylko  nikt  nie będzie przez SB represjonowany, ale wprost przeciwnie czekają na Państwa miłe niespodzianki, m.in. koncert i spotkanie z Lidią Stanisławską – wspaniałą pieśniarką i pisarką oraz autorami mikro projektu i członkiniami  SB.

Zapraszamy  do udziału w spotkaniach  “Konflikty pod kontrolą” 

w ramach projektu “SilCon” (Silvers Locally Engaged in Conflict Resolution): Wsparcie zaangażowania osób 55+ w lokalne rozwiązywanie konfliktów – “Rozmawiajmy “Jest to projekt międzynarodowy w ramach “Erasmus + dla Dorosłych”, w którym Fundacja Wspierania Dialogu “Rozmawiajmy” odpowiada m.in.za działania lokalne w Polsce.

Celem projektu jest zainteresowanie osób w wieku 55+ tematem rozwiązywania konfliktów. Danie im narzędzi, by podnieśli swoje kompetencje oraz chcieli sami organizować spotkania “wokół rozwiązywania konfliktów”.

Spotkania poprowadzi Iwona Kozieja-Grabowska, wiceprezeska Fundacji, trenerka dialogu.

Bezpłatne spotkania stacjonarne w Warszawie (do wyboru jedna z  dat, gdyż każde spotkanie wrześniowe będzie podobne):
14 i 21 września (środy) godz. 13:30, miejsce:
CAM Centrum Aktywności Miejskiej, Nowolipie 25B,
 01-002 Warszawa link do miejsca:

https://cam.waw.pl/centrum-aktywnosci-miedzypokoleniowej/

29 września (czwartek) godz. 17.00, miejsce:
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wilanów, Filia “Miasteczko Wilanów”, Aleja Rzeczypospolitej 14, 02-972 Warszawa

link do miejsca:

https://www.bibliotekawilanowska.pl/

oraz bezpłatne spotkania ONLINE (dla wszystkich zainteresowanych):
20 września (wtorek) spotkanie na Zoomie:
planowane są dwie takie same sesje: o godz. 10 i o godz. 18.

LINK (godz. 10.00):
https://zoom.us/j/93801838499…
Identyfikator spotkania: 938 0183 8499
Kod dostępu: 149099
LINK (godz. 18.00):
https://zoom.us/j/98669315315…
Identyfikator spotkania: 986 6931 5315
Kod dostępu: 522340

Informacja na FB:

https://www.facebook.com/events/1768034676880110/1768034686880109/


WIEŚCI Z MIASTA

Nowy dom seniora ma być gotowy jesienią przyszłego roku. Będzie to kolejny pawilon Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego przy ul. Mehoffera. Opiekę znajdzie tu niemal 200 starszych warszawiaków. Gdyby był gotowy już teraz, wypełniłby się w dwa tygodnie, tak wielu jest oczekujących.
W całej Europie wydłuża się długość życia i jest coraz większe zapotrzebowanie w Europie, w Polsce ale również w Warszawie, na opiekę nad osobami starszymi, które nie wymagają hospitalizacji, ale potrzebują długotrwałej opieki. I właśnie dlatego inwestujemy w takie miejsca jak to tutaj – mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski na placu budowy nowego pawilonu SCOL na Białołęce. Centrum mieści się w trzech lokalizacjach w Warszawie, ma w sumie 800 łóżek.


WIEŚCI Z DZIELNIC

BEMOWO

Po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią, odbędzie się, w ramach obchodów Dni Seniora, wydarzenie kulturalno – sportowe adresowane do najstarszych mieszkańców dzielnicy.

Impreza pod hasłem „Srebrne Bemowo” odbędzie się 2 października b.r.  w godz. 12 – 20, na terenie obiektów sportowych OSiR Bemowo, przy ul. Obrońców Tobruku 40.

Celem wydarzenia jest aktywizacja środowiska seniorów, zachęcenie do wspólnych działań i integracja wokół oferty i możliwości, jakie najstarszym mieszkańcom oferuje Bemowo.

W programie:

1. Piknik z udziałem podmiotów, które na terenie Bemowa prowadzą działalność dedykowaną seniorom. Będzie to okazja do zaprezentowania własnych dokonań i przedstawienia propozycji programowych,

2. Zawody sportowe – konkurencje zbliżone do proponowanych na Warszawskich Olimpiadach Seniorów, z wykorzystaniem obiektów i urządzeń, którymi dysponuje OSiR Bemowo. Przewidujemy nagrody, medale i wyróżnienia,

3. Scena dla seniora – występy chórów, zespołów, teatrów, pokazy mody – prezentacja talentów i dokonań,

4. Potańcówka dla Seniorów – pod roboczym hasłem „Senior na wesoło” – przebieramy się w ustalonej konwencji (do ustalenia)

4. Prezentacja podmiotów w ramach podnoszenia poziomu bezpieczeństwa i zapobiegania przestępczości oraz kursy udzielania pierwszej pomocy.

Nad harmonogramem wydarzenia, ciągle pracujemy i może on ulec niewielkim korektom. Warszawska Rada Seniorów jest partnerem wydarzenia.

URSYNÓW

10 września b.r. (sobota) w godz. 11 – 16
Al.KomisjiEdukacji Narodowej 61 ( parking przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów) odbędzie się Ursynowski Dzień Profilaktyki Rodzinnej, m.in. konsultacje psychologa, dietetyka, fizjoterapeuty, logopedy, terapeuty uzależnień.

PRAGA-POŁUDNIE

8 października b.r. (sobota) w godz. 11 – 14  na Stadionie „Orzeł” przy ul. Podskarbińskiej 14 odbędzie się Piknik rekreacyjny SENIORADA.


NASZE ARCHIWUM CZYLI WYBRANE WYDARZENIA Z LIPCA I SIERPNIA

  • 7 lipca br. na LXVII Sesji Rady Warszawy, na wniosek Warszawskiej Rady Seniorów, Radni Warszawy podjęli jednogłośnie uchwałę zmieniająca uchwałę w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami m.st. Warszawy, poprzez wprowadzenie zmiany dotyczącej trybu inicjowania konsultacji. Do listy wnioskodawców o przeprowadzenie konsultacji zostały dodane: Warszawska Rada Seniorów oraz dzielnicowe rady seniorów m.st. Warszawy. Ten krok świadczy o uznaniu doświadczenia, wiedzy i dorobku członków rad seniorów w działalności na rzecz środowiska osób starszych oraz dobrze obiecuje na przyszłość.  Chcemy bardzo podziękować Przewodniczącej Rady Warszawy Pani Ewie Malinowskiej-Grupińskiej za przychylne odniesienie się do wniosku WRS, Pani Dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej Ewie Kolankiewicz za zreferowanie wniosku oraz Członkom Komisji Samorządowej i Integracji Europejskiej Rady Warszawy za poprowadzenie tematu aż do pomyślnego zakończenia.
  • 30 lipca br. przedstawiciele Warszawskiej Rady Seniorów, dzielnicowych rad seniorów i zaprzyjaźnieni z tymi organizacjami, wspierali 6499 uczestników 31 Biegu Powstania Warszawskiego w charakterze wolontariuszy. Renata Kaznowska Zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy, która wręczała medale zawodnikom, znalazła chwilę aby spotkać się z wolontariuszami i podziękować za wsparcie. Gratulujemy uczestnikom Biegu i dziękujemy naszym niezawodnym wolontariuszom.
  • Tak jak co roku od 1 do 31 lipca – trwał Festiwal Ogrody Muzyczne im. Ryszarda Kubiaka, w tym roku w Pawilonie Koncertowym, w siedzibie Symfonii Varsovii. Projekcje filmowe prezentowane na Ogrodach Muzycznych przyciągnęły, jak co roku, warszawską publiczność, bo stanowią rzadką okazję poznania muzycznego repertuaru, w najlepszych światowych wykonaniach. Tym razem Ogrody Muzyczne pod patronatem WRS.
  • 30 lipca przedstawiciele WRS wzięli udział  w Spotkaniu Powstańców Warszawskich z Prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej Andrzejem Dudą i Prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim, w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. 
  • 31 sierpnia przedstawiciele WRS wzięli udział w Uroczystej Mszy Polowej i Apelu Poległych na Placu Krasińskich oraz złożyli wiązanką pod pomnikiem “Kobietom Powstania Warszawskiego”.
  • 1 sierpnia, w 78 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, reprezentacja Warszawskiej Rady Seniorów oddała hołd oraz złożyła wieńce pod pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego przy ulicy Wiejskiej oraz pomnikiem Polegli Niepokonani na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.
  • 5 sierpnia o godz. 14:00, na ul. Anielewicza przy Okopowej, odbyła się uroczystość upamiętniająca zdobycie OBOZU “GĘSIÓWKA” przez Harcerski Batalion “Zośka”, a o godz. 18:00, w rozwidleniu ul. Leszno i Al. Solidarności, pod POMNIKIEM 50 TYSIĘCY MIESZKAŃCÓW WOLI ZAMORDOWANYCH PRZEZ NIEMCÓW PODCZAS POWSTANIA WARSZAWSKIEGO 1944 odbyła się uroczystość w Hołdzie Ludności Cywilnej Woli.
  • przedstawicielki Warszawskiej Rady Seniorów uczestniczyły w wizycie studyjnej we Wrocławiu i spotkały się Wrocławską Radą Seniorów.

Przez całe wakacje polecaliśmy naszą zabawę :

ŚWIAT MŁODYCH DUCHEM

Warszawskim Seniorom zaproponowaliśmy ten projekt na nadchodzące lato, jako inspirację do powstawania klubów  odkrywców i poszukiwaczy  oraz  stawiania sobie zadań.

Wszystkie wasze zrealizowane zadania opublikujemy w naszej publikacji „Warszawa Szkiełkiem i Okiem  mieszkańców”, która mamy nadzieję ukaże się pod koniec roku  a jeśli uda się pozyskać środki finansowe,  dla najaktywniejszych zespołów przygotujemy niespodzianki. Zespoły mogły  być międzypokoleniowe –  kilku i kilkunastoosobowe.

Życzyliśmy miłej  wakacyjnej zabawy- miłego odkrywania i poszukiwań. Zaproponowaliśmy trzy zadania „ .Ciepłe miejsca”,  „Szukamy dziury w całym” „Zostań ankieterem”.

Opisy zadań na naszej stronie internetowej  a na Wasze relacje czekamy do końca września. Możecie jeszcze skorzystać z propozycji!



Newsletter WRS  wydajemy od marca 2019 r. Docieramy do Rad Seniorów w Warszawie i na Mazowszu, dziennikarzy, organizacji pozarządowych, ośrodków kultury, radnych sejmiku mazowieckiego i radnych m.st. Warszawy, urzędów dzielnicowych i biur Warszawy.

Warszawska Rada Seniorów pełni dyżury telefoniczne w każdy wtorek w godz. 10:00-12:00.

Zadzwoń, przyślij sms – oddzwonimy, odbierzemy (tel.

509830267 ) lub zaproponujemy spotkanie bezpośrednie w  kawiarni w CAM. Wrzuć list do naszej skrzynki w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie”.

Nasz e-mail:rada@wrs.waw.pl, nasza strona www.wrs.waw.pl

Newsletter przygotowali : Małgorzata Żuber-Zielicz; Joanna Celińska,  Jan Sobota, Krystyna Śmigielska, Wojciech Kożuchowski, skład i zdjęcia Bartosz Grzeszczuk.

e-mail: rada@wrs.waw.pl

Telefon: 509 830 267www.wrs.waw.pl


Udostepnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

539 Liczba wyświetleń wpisu