Strażnicy Zieleni – niezrealizowany projekt

Wawerska Rada Seniorów postanowiła zrealizować projekt, którego głównym celem byłoby zmobilizowanie wawerskich wolontariuszy seniorów wokół tematu zieleni, zwłaszcza monitoringu zdrowia drzew – starych i nowo posadzonych. „Strażnicy zieleni” – z projektem o takiej nazwie zwróciliśmy się do Wydziału Ochrony Środowiska naszej dzielnicy z prośbą o pomoc. Niestety nie udało się jej uzyskać.

Przekazujemy pomysł i opracowanie projektu dzielnicowym Radom Seniorów. Może w innych dzielnicach się to uda. Jeśli macie pytania – piszcie.

Zieleń to temat ważny dla wszystkich.

Poza tym, że zieleń jest ważna dla jakości życia, dla naszego zdrowia, jest także często naszym hobby.

Lubimy przebywać na terenach zielonych, mamy ogródki lub nawet ogrody. Lubimy dbać o zieleń i lubimy żeby była zadbana.

Zieleń miejska, publiczna to także ważny temat dla zarządców naszego miasta.

Wawerska Rada Seniorów postanowiła wykorzystać to zainteresowanie zielenią, żeby zmobilizować wawerskich seniorów do aktywnego działania na rzecz wawerskiej społeczności.

W trakcie spotkań warsztatowych organizowanych przez Fundację Alter Eko dla seniorów, uczestnicy pracowali nad własnym projektem zorganizowania grupy seniorów-wolontariuszy, tzw. Strażników Zieleni. Pomysł zorganizowania takiej grupy w Wawrze wydał się naszej Radzie dobrym sposobem aktywizowania seniorów wokół tego ważnego i ciekawego tematu.

Powstała grupa, która podjęła się realizacji projektu. Żeby mógł się on udać potrzebna jest współpraca z Urzędem Dzielnicy, w szczególności zaś z Wydziałem Ochrony Środowiska.

Napisano pismo do Wydziału określając cele projektu, założenia, jak powinna przebiegać realizacja i, ostatnie ale nie najmniej ważne, jakiej pomocy potrzebujemy ze strony urzędu i jak chcielibyśmy z nim współpracować.

Główne cele projektu to:

1.       Zorganizowanie sieci wawerskich seniorów wolontariuszy – „strażników zieleni” (aktywistów);

2.       Obserwacja i sygnalizowanie problemów związanych ze stanem zieleni w dzielnicy Wawer, zwłaszcza stanu zdrowia drzew – starych i nowo posadzonych;

3.       Spowodowanie, żeby informacje o planowanych wycinkach i nasadzeniach były łatwo dostępne dla wszystkich mieszkańców.

Żeby zebrać grupę wolontariuszy (uczestników projektu) postanowiono zorganizować spacer lub inne wydarzenie w plenerze, połączone ze szkoleniem. Tutaj potrzebna byłaby pomoc finansowa i organizacyjna ze strony Wydziału Ochrony Środowiska.

Grupa członkiń Rady realizująca pomysł, umówiła się na spotkanie w Wydziale Ochrony Środowiska. Rozmowa nie była łatwa, ale ostatecznie wydawało się, że jej rezultat będzie pozytywny. Potrzebna była tylko zgoda zarządu dzielnicy. Niestety, pismo z oficjalną odpowiedzią ostudziło nasz zapał. W budżecie dzielnicy nie znaleziono środków na realizację jednego spotkania warsztatowego i skromne materiały promocyjne.

Rada Seniorów uznała, że w takiej sytuacji nie będzie realizować projektu. Jeśli urząd nie jest zainteresowany współpracą w tak niedużym zakresie to prawdopodobnie nie będzie zainteresowany efektami pracy wolontariuszy, informacjami o stanie zieleni, propozycjami nasadzeń itp.

Szkoda, bo w naszej dzielnicy mamy co monitorować. Zieleń prywatna jest na ogół zadbana, gorzej z zielenią publiczną. Jeśli jednak sygnały ze strony wolontariuszy miałyby trafiać w próżnię to szkoda społecznej energii.

Urszula Stanowska

Przewodnicząca Rady Seniorów Dzielnicy Wawer

Udostepnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

400 Liczba wyświetleń wpisu