Całodobowa teleopieka ciągle w fazie pilotażowej

W Warszawie testowane są rozwiązania zdalnej opieki medycznej i monitoringu zdrowia dla osób starszych i niepełnosprawnych. W tej dziedzinie jesteśmy daleko w tyle za Europą Zachodnią, zwłaszcza za Niemcami i Francją. W całej Polsce projekty i akcje pilotażowe przeprowadzane są od kilku lat. Na Mazowszu jedynie w Płocku i w Warszawie. Niestety Warszawa realizuje projekty z dużym opóźnieniem.

W naszym mieście jest ok. pół miliona osób w wieku 60+. Część z nich to osoby samotne, nie w pełni samodzielne lub niepełnosprawne. W roku 2014, Ursynowski Ośrodek Pomocy Społecznej rozpoczął pilotażowy program „Bezpieczny senior – Teleopieka na Ursynowie”. W programie uczestniczy 60 osób.

Pod koniec ubiegłego roku miasto, we współpracy ośrodkami pomocy społecznej, w siedmiu warszawskich dzielnicach (Śródmieście, Białołęka, Ochota, Wola, Targówek, Praga Płn., Praga Płd.) rozpoczęło realizację projektu Z@OPIEKOWANI. To pilotażowy projekt obejmujący kompleksowe wsparciedla mieszkańców Warszawy w wieku powyżej 60 lat. Są to usługi opiekuńcze świadczone w domach seniorów, połączone z teleopieką wykorzystującą nowe technologie i wzmacniającą poczucie bezpieczeństwa, uzupełniane wsparciem wolontariuszy.

W listopadzie 2017 roku do 40 warszawskich seniorów w ramach tego programu trafiły pierwsze opaski monitorujące podstawowe funkcje życiowe. Opaski wyposażone są w przycisk SOS, dzięki któremu w sytuacji zagrożenia można wezwać pomoc. Mają też funkcję przypominającą o zażyciu leków. Do 14.05.2019 r. 40 seniorów będzie testowało 2 różne zestawy:

  • dla tych, którzy nie wychodzą z domów – opaski SOS umożliwiające kontakt dwustronny z trzema numerami wybranymi przez seniora oraz z Centrum Teleopieki – Centrum Kontaktu Warszawa 19115. Opaska ma też funkcję przypominającą o zażyciu leków;
  • dla chodzących i wychodzących z domów – opaski SOS oraz tablet z funkcjami przypominającymi o lekach, GPS, detektorem upadków, monitoringiem ciśnienia krwi i tętna.

Opaska działa jak telefon – łączy z centrum Teleopieki i odbiera połączenia. Tablety w mocnej obudowie również mają przycisk SOS. Mają aktywizować seniorów i pełnić funkcje integracyjne (wideo-rozmowy, dostarczanie wybranych przez seniora wiadomości. Dzięki specjalnym aplikacjom można zgłaszać pomysły, interwencje, spotkane na drogach niedogodności.

Koszt pilotażu dla 40 osób to 78 tys. zł (40 osób x 18 miesięcy = 78.000 zł).

Projekt Z@OPIEKOWANI przewiduje też pomoc wolontariuszy. Docelowo ma objąć 7 tys. osób w wieku 60+ (seniorów i osób niepełnosprawnych). Jego wartość to 1 mln zł. Realizowany jest wspólnie ze Stowarzyszeniem Niepełnosprawni dla Środowiska EKON i 7 Ośrodkami Pomocy Społecznej.

Samorządy już obecnie mają możliwość pozyskiwania unijnych środków finansowych na ten cel w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych dla poszczególnych województw. Do wykorzystania jest 5 mln Euro. Wkład własny to tylko 7%. Różnie korzystają z tych możliwości.

Na Mazowszu programy pilotażowe działają w Płocku oraz w Warszawie, w obu miastach w bardzo ograniczonym zakresie.

W Warszawie za rok e-opieka ma objąć 120 osób w jedenastu dzielnicach. Ten pilotaż włączy również lekarzy, którzy będą raz na pół roku wizytować pacjentów i ustalać dawki leków.

Można też skorzystać z prywatnej, komercyjnej formy teleopieki – abonament miesięczny to 99 zł plus jednorazowa opłata początkowa 100 zł.

przygotowała: Barbara Hawliczek

Wykorzystano informacje z raportu Mazowieckiego Centrum Pomocy Społecznej (XI 2017)(http://www.mcps.com.pl/images/20171129_Raport_System_us%C5%82ug_dla_os%C3%B3b_niesamodzielnych_PCG_Polska.pdf) oraz z informacje ze strony internetowej Urzędu m.st. Warszawy http://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/teleopieka-nad-seniorami-dzia

Udostepnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

410 Liczba wyświetleń wpisu