Wieści WRS – styczeń 2024

Szanowni Państwo,

Styczeń to nadal czas na życzenia i dobre myśli.
Życzymy Pani Aleksandrze i Marzenie spełniania wydawniczych planów i otwartej drogi do rozwoju naszego warszawskiego miesięcznika #Pokolenia. Życzymy miłych czytelników i coraz większego grona współpracowników. A nam wszystkim – spełnionych marzeń w Roku 2024.

Co się wydarzyło w grudniu 2023 roku?

 • 8.12.2023 r. spotkaliśmy się na VI Seminarium Warszawskich Rad Seniorów. Seminarium odbyło się pod patronatem Przewodniczącej Rady m.st. Warszawy Pani Ewy Malinowskiej-Grupińskiej w Sali Rudniewa w Pałacu Kultury i Nauki. 

Zaprosiliśmy na nie posłów, senatorów z okręgu warszawskiego, przedstawicieli samorządu – burmistrzów dzielnic, przedstawicieli Biura Pomocy i Projektów Społecznych m.st. Warszawy i innych biur, przedstawicieli rad seniorów i różnych środowisk senioralnych. Rozmawialiśmy o kierunkach pracy w 2024 roku.

Podczas wydarzenia odbyły się trzy panele eksperckie: pierwszy z udziałem posłów o oczekiwanych zmianach legislacyjnych w Sejmie i Senacie, drugi z udziałem praktyków z Dzielnicowych Rad Seniorów o potrzebach i współpracy rad seniorów z władzami dzielnic, trzeci z burmistrzami i naczelnikami o tym jak dobrze współpracować, aby wzajemnie skutecznie działać na rzecz seniorów. Podczas seminarium pan Piotr Głogowski przedstawił także wykład połączony z dyskusją o metodach i sposobach skutecznego zarządzania radami seniorów aby były skuteczne w działaniu.

 • 12.12.2023 r. prezydium Warszawskiej Rady Seniorów spotkało z seniorami z gminy Siedlisko w województwie lubuskim w ramach projektu “Włącznik obywatelski 60+”, którego celem jest aktywizacja seniorów z obszarów wiejskich. Seniorzy z Gminy Siedlisko planują zainicjowanie powstania gminnej rady seniorów. Przedstawiciele Warszawskiej Rady Seniorów podzielili się doświadczeniem dotyczącym powstawania oraz funkcjonowania WRS. Seniorów z Siedliska otrzymali grudniowe wydania miesięcznika #POKOLENIA oraz biuletyny WRS.
 • 21.12.2023 r. odbyło się świąteczne posiedzenie Warszawskiej Rady Seniorów. Spotkaliśmy się przy drobnym poczęstunku i świątecznych akcentach, aby porozmawiać o tym, co wydarzyło się w 2023 r., a także o planach na początek 2024 r. Poruszano m.in. sprawy dotyczące dostępności przestrzeni publicznej.
 • W dniach 27-29.12.2023 r. przedstawicielki Warszawskiej Rady Seniorów spotkały się z przedstawicielami Ogólnopolskiego Porozumienia o Współpracy Rad Seniorów. Tematem spotkania była różnorodna interpretacja zmian w ustawie o samorządzie, które dotyczą funkcjonowania rad seniorów.
 • 14.12.2023 roku uczestniliśmy w kongresie „Pracownik po pięćdziesiątym roku życia na rynku pracy” w ramach kampanii społecznej „Silni Wiekiem”. Warszawska Rada Seniorów była jego patronem. Przedsiębiorcy, psycholodzy, specjaliści od nowych technologii, a także osoby zajmujące się aktywizacją zawodową oraz pracownicy po 50. roku życia dyskutowali o rozwiązaniach, które mają doprowadzić do zmian w postrzeganiu roli i możliwości osób w tak zwanym „dojrzałym wieku” na rynku pracy.

Co się wydarzyło w styczniu 2024 roku?

 • 9.01.2024 r. uczestniczyliśmy w debacie w Sejmie „Rzeczpospolita Seniorów”. Dostęp do transmisji: https://www.youtube.com/watch?v=fE7G8OOswso.
 • 10.01.2024 r. odbyło się trzecie posiedzenie Warszawskiej Rady Seniorów kadencji 2023/2024., na którym zajęliśmy stanowisko w sprawie jeżdżenie rowerem po cmentarzu (informacje dostępne na naszej stronie internetowej). 
 • 16.01.2024 r. odbyło się spotkanie Warszawskiej Rady Seniorów z Prezydentem Rafałem Trzaskowskim i Wiceprezydentką Aldoną Machnowską-Górą, którzy przywitali zaproszonych gości, a następnie wręczyli podziękowania członkom Warszawskiej Rady Seniorów poprzedniej kadencji za ich zaangażowanie i pracę. W wydarzeniu wzięła udział również Marlena Muszyńska, była zastępczyni dyrektora Biura Pomocy i Projektów Społecznych, która przez ostatnie 3 lata zajmowała się m.in. współpracą z Warszawską Radą Seniorów. Przewodnicząca WRS, Małgorzata Żuber-Zielicz opowiedziała o najważniejszych działaniach Warszawskiej Rady Seniorów. Członkowie WRS zadawali pytania Prezydentowi; pytano m.in. o realizację programu dostępności, w tym problem braku wind w wielopiętrowych budynkach, braku dostępnych toalet w przestrzeni publicznej czy informacji dla osób, które nie korzystają z internetu.
 • 16.01.2024 r. Przewodnicząca WRS uczestniczyła w posiedzeniu komisji sejmowej do spraw seniorów. W posiedzeniu uczestniczyła również nowa Marzena Okła-Drewnowicz, nowa pani Minister do Spraw Polityki Senioralnej.
 • 15.01.2024 r. rozpoczęły się ferie zimowe na Mazowszu i duża część z nas dzieli swój czas między społeczne wyzwania, aktywność i wnuczęta. Mamy nadzieję, że zima będzie pełna radości, słońca i śniegu.
 • 19. 01. 2024 r. Małgorzata Żuber-Zielicz, Przewodnicząca WRS, uczestniczyła w posiedzeniu Komisji Senioralnej przy rzeczniku Praw Obywatelskich. Głównym tematem było omówienie wyników badań dostępności usług społecznych dla osób starszych mieszkających na wsi.
M. Żuber-Zielicz


TEKST: MAŁGORZATA ŻUBER-ZIELICZ
Przewodnicząca WRS 2023

Udostepnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

418 Liczba wyświetleń wpisu