WIEŚCI WRS: STYCZEŃ 2022

Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy

z Rad Seniorów, Klubów Seniora,  Kół Emerytów i Rencistów, Grup Wolontariuszy, Przyjaciele i wszyscy, którym się „jeszcze chce chcieć

Przyszedł Nowy Rok 2022, jeszcze młody, jeszcze pełen niewiadomych.

Życzę Wam zdrowia, energii, wspierających  przyjaciół, i wszelkiej pomyślności i wielu pomysłów w działaniu.Życzę też, co w 2022 r. będzie  ważne dla wszystkich starszych warszawiaków, aby z udziałem Państwa powstała mądra i sprawiedliwa polityka senioralna Warszawy, taka na miarę stolicy w XXI wieku. Zamierzamy uczestniczyć nie tylko w konsultacjach, ale także w procesie jej autentycznego tworzenia, dlatego, że w ciągu kilku lat jako samorząd seniorów  zebraliśmy wiele cennych doświadczeń, którymi możemy się podzielić Politykę senioralną rozumiemy szeroko,  dlatego zamierzamy objąć nią nie tylko zdrowie i opiekę, ale także bezpieczeństwo ekonomiczne, zatrudnienie, kulturę, edukację, „srebrną gospodarkę” a także inne obszary, które mam nadzieję zaproponujecie.

Chcemy, żeby nasza polityka senioralna uwzględniła skutki kryzysu pandemii i wskazała sposoby działania, jak można z niego wyjść i odbudować dobrostan warszawskich seniorów;.  Nie zamierzamy izolować się we własnym środowisku, zależy nam na dialogu międzypokoleniowym i  solidarności pokoleń w rozwiązywaniu społecznych problemów. Od początku zabiegamy o szeroką, partnerską  współpracę w tworzeniu tej polityki, wspólnie z: Urzędem m. st. Warszawy, dzielnicami, a także organizacjami pozarządowymi, sektorem prywatnym i uczelniami;  Tworzenie takiej polityki wymaga eksperckiej wiedzy, a my jesteśmy społecznikami, ale zamierzamy wspólnie z partnerami uczyć się polityki senioralnej i  już zaczęliśmy organizować na ten temat warsztaty i seminaria, a także w ramach samokształcenia założyliśmy Biblioteczkę WRS; Zależy nam, aby w debacie o polityce senioralnej Warszawy Nasz głos był słyszalny. Zapraszamy do wysłuchania  przygotowanych nagrań – opinii seniorów na naszym kanale Youtube.W kwietniu planujemy seminarium. Zapraszamy do pisania listów i zgłaszania swoich propozycji. 

Małgorzata Żuber-Zielicz

Przewodnicząca WRS 


WYDARZYŁO SIĘ W GRUDNIU

6 grudnia  członkowie Warszawskiej Rady Seniorów oraz Rady Seniorów Pragi-Południe uczestniczyli w ubieraniu choinki na Skwerze Seniora .Obecni byli z nami Zastępca Burmistrza Pragi-Południe Izabela Szostak-Smith oraz radny dzielnicy Sylwester Nowak.

9 grudnia  uczestniczyliśmy  w konferencji „Bezpieczny i Aktywny Senior” organizowanej przez Wojewodę Mazowieckiego. Pani Przewodnicząca Małgorzata Żuber-Zielicz przedstawiła dobre praktyki z działalności Warszawskiej Rady Seniorów oraz oczekiwane przez rady seniorów zmiany w ustawach. Materiały z konferencji dostępne są na stronie Wojewody Mazowieckiego

Z okazji obchodów Dnia Wolontariusza zostali wyróżnieni dyplomami sekretarz Warszawskiej Rady Seniorów Joanna Celińska, Przewodnicząca Rady Seniorów Białołęka  Przewodnicząca Daniela Fidura, Lidia Kania z rady Seniorów Dzielnicy Wola, Zofia Pyrtek-Nowakowska z Rady Seniorów Dzielnicy Ochota, Bożena Borys z Rady Seniorów  Dzielnicy Wesoła. To wspaniałe wyróżnienia, Gratulujemy wyróżnionym!!

Od 13 grudnia rozpoczęliśmy cykl wywiadów z seniorami, przedstawicielami organizacji senioralnych, organizacji pozarządowych na temat „ Dobrostan seniorów w priorytetach Polityki Senioralnej Warszawy”. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie

20 grudnia odbyło się (online) spotkanie świąteczne Warszawskiej Rady Seniorów oraz Przewodniczących Dzielnicowych Rad Seniorów z władzami m.st Warszawy.


INICJATYWA WARSZAWSKIEJ RADY SENIORÓW

Na naszej stronie internetowej można zapoznać się z ogłoszonymi konkursami i wziąć w nich udział. Są to:

  1. Konkurs dotyczący naszej strony:  „ Zgłoś uwagi do strony WRS- pomóż nam tworzyć ja coraz lepszą”.
  2. Konkurs „Styczeń  miesiącem spacerów” – poznaj swoją okolicę – opisz swój spacer lub  nagraj film – przyślij, odkrywaj ciekawe miejsca spotkań. Małe nagrody niespodzianki dla uczestników.

SPOTKANIA I WYDARZENIA WRS W STYCZNIU 2022 ROKU

4 stycznia Pani burmistrz Dzielnicy Śródmiescie Magdalena Wojciechowska, Pani przewodnicząca Rady Seniorów i   przewodnicząca WRS Małgorzata ZuberZielicz spotkały się aby porozmawiać o potrzebach rad seniorów oraz planach  na 2022 rok. Rozmowa to niezwykle ważna wymiana myśli, opinii. Takie spotkania prezydium warszawskiej rady planuje w tym roku we wszystkich dzielnicach aby wzmacniać ruch senioralny w Warszawie poprzez dobry, otwarty dialog.

•      10 stycznia spotkaliśmy się na webbinarium z Fundacją Mapa Pasji aby poznać jej propozycje na 2022-23 rok. Mamy nadzieję na dobrą współpracę.

•      11 stycznia przedstawiciele warszawskiej rady seniorów uczestniczyli w spotkaniu redakcji POKOLEŃ .Niezwykle cenne wnioski  i oczekiwania sformułowane na spotkaniu pozwolą na tworzenie jeszcze lepszego naszego senioralnego miesięcznika.

•      19 stycznia prezydium Warszawskiej Rady spotka się z Panią Joanną Dolińską Dobek aby omówić nasz projekt planu pracy WRS  i uzgodnić niezbędne obszary współpracy.

•      20 stycznia spotkanie zespołu ds. seminarium godzina 19.00 online po wcześniejszym wysłaniu projektu seminarium.

•       26 stycznia odbędzie się posiedzenie Warszawskiej Rady Seniorów. Podsumujemy rok 2021 i porozmawiamy o planach na rok 2022. Zaprosiliśmy: Panią Dyrektor CAM Joannę Dolińską , Panią Marlena Muszyńska Dyrektorkę BPiPS, Panią Aleksandra Laudańska -redaktorkę  naczelna Pokoleń.

•      21 stycznia odbędzie się  spotkanie zespołu prawnego

•       Podjęliśmy rozmowy o współpracy z Wyższą Szkołą Promocji, która pomoże nam w organizacji VI seminarium WRS.

•       Przesłaliśmy do Fundacji „Ogrody Muzyczne” list intencyjny w sprawie objęcia patronatem przez WRS tego wspaniałego rokrocznego wydarzenia.


ZAPROSZENIA

Stowarzyszenie Pamięci Powstania Warszawskiego 1944

serdecznie zaprasza na spotkanie z Ireną Krajewską z domu Krawczak ps. „Lala” łączniczką batalionu Wojskowej Służby Ochrony Powstania „Dzik”.

Czas: 15 stycznia 2022 r. (sobota) o godz. 11.00.

Miejsce: sala im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego

w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie

ul. Grzybowska 79, wejście od ul. Przyokopowej.

Spotkania z cyklu „Świadkowie historii” odbywają się w trzecie soboty miesiąca o godzinie 11.00.


ZAPROSZENIA

Stowarzyszenie Pamięci Powstania Warszawskiego 1944

serdecznie zaprasza na spotkanie z Ireną Krajewską z domu Krawczak ps. „Lala” łączniczką batalionu Wojskowej Służby Ochrony Powstania „Dzik”.

Czas: 15 stycznia 2022 r. (sobota) o godz. 11.00.

Miejsce: sala im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego

w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie

ul. Grzybowska 79, wejście od ul. Przyokopowej.

Spotkania z cyklu „Świadkowie historii” odbywają się w trzecie soboty miesiąca o godzinie 11.00.

SIŁOWNIA PAMIĘCI ZAPRASZA DO UDZIAŁU W  KAMPANIA Z OKAZJI DNIA BABCI I DZIADKA

Prezent dla Babci i Dziadka to kontynuacja programu Siłownia Pamięci realizowanego przez nas od kilku lat. Opracowujemy materiały i narzędzia do treningu umysłu dla osób starszych, wspieramy seniorów i upowszechniamy wiedzę, jak dbać o pamięć i sprawność umysłową.

„Siłownia Pamięci – ćwiczenia z głową” to nasza propozycja podarunku od serca i jednocześnie wyraz troski o zdrowie bliskich osób starszych. Z okazji Dnia Babci i Dziadka możecie wysłać do nich prezent – spersonalizowaną kartkę z życzeniami i piękną grafiką oraz nasz najnowszy, niedostępny nigdzie indziej, materiał z ciekawymi aktywnościami.

To idealny upominek dla wszystkich, którzy dbają o zdrowie, chcą dowiedzieć się więcej na temat treningów pamięci i – mamy nadzieję – podejmą się tej aktywności na stałe. Zadania przygotowaliśmy tak, aby były wyzwaniem dla umysłu i stymulowały pamięć, logiczne myślenie, koncentrację, orientację wzrokowo-ruchową. A to sprawności, które przez długie lata życia są bardzo potrzebne. Spraw prezent, który pomaga. Wejdź na www.prezentdlababciidziadka.pl i dowiedz się więcej. Możesz wybrać kartkę i napisać serdeczne życzenia, a my zapakujemy całość w kopertę i wyślemy na wskazany przez Ciebie adres. To będzie prawdziwa niespodzianka dla Twoich bliskich!

WARTO POSŁUCHAĆ KONCERTU Z WILANOWA

 Poniżej link do koncertu, który zorganizował dla słuchaczy Wilanowskiego UTW i poprowadził dyrektor Centrum Kultury Robert Wozniak.

Jak znajdziesz chwilę zachęcam Cię do obejrzenia.


POLECAMY CIEKAWE  INICJATYWY Z DZIELNIC

Udostepnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

462 Liczba wyświetleń wpisu