LIST OD PREZYDIUM
Minęły już trzy miesiące 2022 roku, w którym mieliśmy nadzieję na spokój, koniec pandemii a stanęliśmy wszyscy przed nowymi wyzwaniami- tragedia wojny tuż za naszą granicą i ponad dwa miliony uchodźców- kobiet, matek, dzieci, osób starszych. Od pierwszego dnia pomagamy, bo trudno stać obojętnie obok cierpienia i tragedii drugiego człowieka. Pomagamy, chociaż sami mierzymy się z wieloma problemami po pandemii, a może mimo nadal trwającej pandemii. Za to wszystko co robicie w dzielnicach bardzo dziękujemy. Warszawska Rada Seniorów skupiła się w ostatnich miesiącach na pracy nad polityką senioralną. To ma być dokument w oparciu o który będziemy mądrze postulowali kierunki rozwoju naszego miasta w obszarze szerokiego wsparcia nas seniorów – grupy coraz liczniejszej, aktywnej, chcącej odpowiedzialnie decydować o naszym mieście, ale też oczekującej systemowego wsparcia i mądrego, skutecznego wydatkowania środków na wsparcie i dobrobyt seniorów. Wokół tego skupi się nasza praca do końca roku. Już dzisiaj zapowiadamy wybrane ważne wydarzenia, nierozerwalnie związane z polityką senioralną W czerwcu na naszej stronie internetowej pojawią się informacje dotyczące zgłaszania się na I Forum Środowisk Senioralnych i na VI Seminarium Warszawskich Rad Seniorów. Zaprosimy Seniorów i nie tylko na Paradę ale także na Międzypokoleniowe Targi Kreatywności. Wraca do naszego kalendarza wydarzeń Warszawska Olimpiada Seniorów. Szykujecie formę i reprezentację na sportową rywalizację we wrześniu.
Bardzo Was zachęcamy do wysyłki naszego newslettera „dalej” i przysyłania informacji o Waszych inicjatywach do umieszczenia w naszym newsletterze. Im więcej wiemy o swoich działaniach, tym więcej siły i energii mamy do naszych działań.
CO PLANUJEMY W MAJU
1-3 maja wysyłamy nasze comiesięczne „Wieści”, czekamy na informacje „od Was do Wszystkich”, które chcecie dodać do wieści w czerwcu, w tym zdjęcia do kolejnego numeru Pokoleń.
Przesunęliśmy termin VI Seminarium Warszawskich Rad Seniorów na koniec września, jako jeszcze jedną inicjatywę senioralną w tym czasie, ale będziemy kontynuować przygotowania na spotkaniach zespołu online lub w realu. Prezydium już teraz zaprosiło na seminarium Panią Profesor Barbarę Szatur-Jaworską, bo mamy nadzieję, że w ten sposób z naszą Ekspertką systematycznie będziemy gromadzić wiedzę i wymieniać doświadczenia.
11 maja prezydium WRS spotyka się w Porcie Czerniakowskim z seniorami z Rad Seniorów, UTW, Klubów Seniora aby porozmawiać o wspólnej szerszej inicjatywie Seniorzy na Wiśle!. 6-osobowa grupa seniorów (70-80 lat), związanych z Radą Seniorów Poznania rozpocznie 1 maja spod Krakowa rejs jachtem (Vistula Cruiser 30S) po Wiśle aż do Gdańska. Zamierzają pokonać prawie 900-kilometrowy odcinek rzeki w 21 dni. Płyną z myślą o promowaniu formy aktywnego spędzania czasu przez seniorów, tj. spływu piękną Wisłą, zarazem ostatnią “dziką” rzeką w Europie. Kto wie, czy w przyszłym roku grupa warszawskich seniorów też nie zechce popłynąć Wisłą?
12 maja rozpoczyna działanie Klubu Pokoleń. W planach budowanie wokół naszego wydawnictwa społeczności czytelników, a także osób działających na rzecz seniorów w Warszawie. Palujemy spotykać się co kwartał i rozmowy z zaproszonymi ekspertami na tematy poruszane w artykułach w Pokoleniach.
Pierwsze spotkanie Klubu Pokoleń, odbędzie się 12 maja o godz. 17:30 – w Klubokawiarni CAM Nowolipie, ul. Nowolipie 25 i będzie poświęcone idei cohousingu. Naszym gościem będzie pan Roman Świątek, bohater wywiadu, który ukazał się numerze lutowym: https://cam.waw.pl/wp-content/uploads/2022/02/Pokolenia38web.pdf.
Spotkanie redakcyjne o 17:30 a my będziemy czekać już od godz. 16:30 na „pogaduchy seniorów z WRS i dzielnic (zapraszam Małgorzata Zuber-Zielicz).
13 maja wspólne przedsięwzięcie emerytów i rencistów mundurowych oraz cywilnych „ŚWIADOMY SENIOR – BEZPIECZNY SENIOR” pod patronatem Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA. Tematami otwierającymi cykl spotkań będą: wyłudzenia, m.in. metodą na „wnuczka, policjanta”, a także różnego rodzaju oszustwa prowadzone w Internecie. Koordynatorem przedsięwzięcia ze strony związków i rad seniorów, reprezentujących emerytów i rencistów cywilnych, będzie Elżbieta Ostrowska – Przewodnicząca Zarządu Głównego Polskiego Związków Emerytów, Rencistów i Inwalidów, w porozumieniu z Małgorzatą Żuber-Zielicz – Przewodniczącą Warszawskiej Rady Seniorów Tadeuszem Lempkowskim – Przewodniczącym Mazowieckiej Rady Seniorów. Współpracę z emerytami i rencistami mundurowymi koordynował będzie inspektor w stanie spoczynku Zdzisław Czarnecki – Przewodniczący Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP, w porozumieniu z prezesami i przewodniczącymi stowarzyszeń i związków emerytów oraz rencistów mundurowych: nadinsp. w st. spocz. Adamem Rapackim – Prezesem Zarządu Stowarzyszenia Generałów Policji RP, insp. w st. spocz. Jerzym Skryckim – I Wiceprezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych, nadbryg. w st. spocz. Zygmuntem Politowskim – Prezesem Zarządu Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP oraz st. chor. sztab. Sławomirem Matusewiczem – Prezesem Związków Emerytów i Rencistów Straży Granicznej. Projekt prowadzony jest pod patronatem Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, na czele którego stoi Pani Dyrektor Małgorzata Zdrodowska.
Inaugurujące cykl spotkanie zaplanowane jest na 13 maja 2022 r. w siedzibie Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA.
13 maja KLUBOTEKA DOJRZAŁEGO CZŁOWIEKAobchodzi Jubileusz 10 – lecie działalności. Wielka Gala przed nami.
30 maja jest ostatecznym terminem złożenia wniosków do Ogólnopolskiego Parlamentu Seniorów
ARCHIWUM.WYBRANE WYDARZENIA z KWIETNIA. SERWIS ZDJĘCIOWY
2 kwietnia w Lesie Kabackim odbyła się impreza pod hasłem „Szlak wiosny” – pierwsza z cyklu Leśnej Triady Biegowej, okazja do podtrzymania dobrych relacji, tak bardzo nam teraz potrzebnych.
4 i 11 kwietnia mogliśmy korzystać z warsztatów „Bezpieczeństwo zdrowotne seniorów”. Zajęcia odbywają się z zachowaniem wszystkich reguł bezpieczeństwa w Wolskim Centrum Kultury przy ul. Działdowskiej 6.
4, 11, 25 kwietnia odbyły się kolejne spotkanie zespołu d/s polityki senioralnej z prof. Barbara Szatur-Jaworską na temat polityki senioralnej Warszawy (powiązania polityki senioralnej z innymi politykami miejskimi i z wynikającymi z nich programami; koncepcja rozwoju w zakresie polityki senioralnej, jakie są możliwe scenariusze tego rozwoju)
W dniu 7 kwietnia 2022 r. w siedzibie Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA odbyło się spotkanie z przedstawicielami stowarzyszeń i związków, reprezentujących emerytów i rencistów służb mundurowych, jak i cywilnych. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA. W związku z zaobserwowanym wzrostem i rozwojem przestępczości, której ofiarami są coraz częściej starsi ludzie uruchomiony został projekt pod hasłem „ŚWIADOMY SENIOR – BEZPIECZNY SENIOR”. Wspólnie ustalono, że najlepszymi prelegentami, w tym przypadku, będą emeryci i renciści służb mundurowych. Rozmowy dotyczyły podjęcia działań, które przyczynią się do efektywnego wykorzystania potencjału oraz doświadczenia emerytów i rencistów służb mundurowych.
14 kwietnia odbyło się wielkanocne spotkanie w gronie senioralnej rodziny Warszawskiej Rady Seniorów i zaproszonych gości, w klubokawiarni „ Pora na Seniora”.
19 kwietnia Seniorzy bardzo licznie uczestniczyli w akcji Żonkile,
25 kwietnia godz. 12.00-14.00 kolejne spotkanie zespołu d/s polityki senioralnej.
25 kwietnia Wiceprzewodniczący WRS Wojciech Kożuchowski wziął udział w zorganizowanej w Senacie RP w Roku Władysława Bartoszewskiego debacie „Polityka i Przyzwoitość. Wartości Władysława Bartoszewskiego”.
Więcej informacji o wydarzeniu: https://tvn24.pl/polska/w-senacie-o-wladyslawie-bartoszewski-konferencja-polityka-i-przyzwoitosc-wartosci-wladyslawa-bartoszewskiego-5687685 Dla zainteresowanych przebiegiem debaty odsyłamy do linków: https://www.youtube.com/watch?v=gfWYUXWox9I https://www.youtube.com/watch?v=UR9ZflQlUbg
25 kwietnia w CAM „Nowolipie” członkowie i eksperci WRS spotkali się z przedstawicielami Młodzieżowej Rady Warszawy na dyskusji międzypokoleniowej o ważnych sprawach dla Warszawy.
25 – 29 kwietnia odbywały się wydarzenia związane z Europejskim Dniem Solidarności Międzypokoleniowej, pod hasłem „Wiosna Pokoleń”.
28 kwietnia Wojtek Kożuchowski wziął udział w otwarcie wystawy poświęconej Władysławowi Bartoszewskiemu. Wystawa jest otwarta do 19 maja br.
29 kwietnia spotkaliśmy się na Gali Konkursu „Miejsce Przyjazne Seniorom” w Ursynowskim Centrum Kultury ALTERNATYWY. Relacja na stronach Miasta i WRS.
POMAGAMY UKRAINIE SŁUŻĄC DOBRĄ INFORMACJĄ
Z Miejskiego Centrum Kontaktów 19115 – informacje związane z pomocą ukraińskim uchodźcom.
Na stronie:
• https://warszawa19115.pl/dla-obywateli-ukrainy znajdują się wszystkie informacje dotyczące form pomocy dla uchodźców z Ukrainy”.
• Dzięki temu mamy dostęp do zebranej na ten temat miejskiej informacji 19115 autoryzowanej, sprawdzanej i systematycznie aktualizowanej.