Wieści WRS – listopad 2023

Szanowni Seniorzy z Warszawskiej Rad Seniorów i Dzielnicowych Rad Seniorów 

Szanowni byli członkowie Warszawskiej Rady Seniorów

Wspaniali Doradcy, Przyjaciele i Współpracownicy

Lato było bardzo długo z nami i chociaż już przyszły chłodne dni nie opuszcza na energia. Niestety „choróbska” też nas dotykają, ale damy radę. Trochę zwolniliśmy, bo tak „po prawdzie” nie ma nas, ale przecież jesteśmy ciągle w działaniu, co obserwujemy na Waszych fb.

Przed nami seminarium. O programie seminarium w mailu w kolejnym tygodniu, będzie ważny więc koniecznie odbierzcie!!!

Za nami lub w trakcie 

26.PAŻDZIERNIKA

 • Przedstawiciele Prezydium WRS uczestniczyli w konferencji poświęconej ogłoszeniu raportu “Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla Seniorów w Polsce”. Raport stanowi głęboką analizę wyzwań, problemów i kluczowych potrzeb osób starszych. WRS była partnerem konsultującym wyniki raportu

Raport dostępny jest do pobrania na stronie internetowej pod adresem seniorapp.pl/ocena-potrzeb-w-zakresie-wsparcia-dla-seniorow-w-polsce-2023.

1.LISTOPADA

 • Jak zawsze 1 lub 2 listopada odwiedziliśmy cmentarze i zapaliliśmy znicze od nas wszystkich dla przyjaciół z rad seniorów: Krysi Wierzbickiej, Marysi Lehman, Marka Bryłowskiego, Stanisława Trzmiela, Longinusa Kawki, Zbyszka Ogonowskiego. Dziękujemy Joannie, Krysi Śmigielskiej oraz Ireneuszowi Wrześniewskiemu.

7.LISTOPADA 

 • Przewodnicząca Warszawskiej Rady Seniorów została zaproszona na posiedzenie Kapituły Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2024 w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.
 • Odbyło się kolejne spotkanie zespołu współpracowników redakcji Pokolenia w Klubokawiarni CAM „Nowolipie”. Na spotkaniu rozmawialiśmy o tym, jak możemy ulepszyć pismo od nowego roku. Pomyślcie o nowych cyklach, ciekawych ludziach, których warto pokazać, problemach, które warto opisać, zapraszamy piszcie do nas na adres rada@wrs.waw.pl

8. LISTOPADA 

 • Seminarium zorganizowane przez Wyższą Szkołę Promocji, Mediów i Show Biznesu i Warszawską Radę Seniorów, międzypokoleniowe spotkanie pt. „ Wnętrze dla seniora”.
 • Spotkanie „Polityka Senioralna m.st Warszawy” organizowane przez OPS Ochota. 
 • Kolejne spotkanie Banku Srebrnej Gospodarki -Punk Wiedzy .Tym razem temat to „Opieka długoterminowa”. Gościem spotkania była Pani Elżbieta Ostrowska. Spotkanie poprowadziła Małgorzata Żuber-Zielicz.

Zapowiedzi

10. LISTOPADA

 Poznajemy Muzeum Gazowni Warszawskiej, ul Krzyżanowskiego 7. Uczestniczymy w otwarciu wystawy „Harcerskie Drogi do Niepodległości”.

14. LISTOPADA

 • Zaproszono nas do Rezydencji Dąbrówka na spotkanie w klubie seniora.
  (ul.Czeremchowa40 f).
 • Małgorzata Żuber-Zielicz uczestniczyła w warsztacie “Obywatele dla klimatu. Wspólne projektowanie rozwiązań”, podsumowującym projekt ISEED (Inclusive Science and European Democracies), realizowanym przez Instytut Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego w ramach programu Horizon 2020: https://iseedeurope.eu/. Zidentyfikowanie warunków, w jakich nauka obywatelska może być skutecznie stosowana w Polsce w zakresie polityki klimatycznej (w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (BUW) przy ul. Dobrej 56/66. Uczestnikami warsztatu byli naukowcy zajmujący się nauką obywatelską, urzędnicy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, oraz obywatele. 

15. LISTOPADA 

Spotkanie w Rodzinnej klubokawiarni praskiej , ul. Dąbrowszczaków 8. 

 Rozmowy o sprawach i potrzebach seniorów .

17. LISTOPADA

 • Seminarium u Rzecznika Sprawa Obywatelskich.

Spotkanie Komisji Ekspertów ds. Osób Starszych, poświęcone problemowi nadużyć wobec osób starszych. Spotkanie w formule hybrydowej 

 1.8 LISTOPADA

 • V Konferencja: ZHP o wychowaniu(ul. Mysia 3)
 • Klimatyczny, kostiumowy Bal na Ursynowie „Jesienny las”.

29. LISTOPADA 

Innowacyjny projekt WRS – SENIOR MENTOR- WYZWANIA PRZYSZŁOŚCI

  Seminarium poświęcone uczniom szczególnie uzdolnionym. W programie przedstawiona zostanie oferta miasta i zamierzenia na 2024 rok. Uczestnicy będą rozmawiali o oczekiwaniach i potrzebach uczniów i nauczycieli.

 8. GRUDNIA

 • odbędzie się VI seminarium Warszawskich Rad Seniorów. Program od 15 listopada z możliwością rejestracji na stronie https://wrs.waw.pl

Polecamy

 1. TRWA PROGRAM BLISKO BLISKICH

Zajmujesz się rodzicami? Opiekujesz się inną bliską osobą starszą? Twoi bliscy mają problemy z pamięcią, demencję, chorobę Alzheimera, a Tobie trudno jest zrozumieć ich zachowanie i nie wiesz co robić? Skorzystaj z bezpłatnego wsparcia w ramach jesiennej edycji programu Blisko Bliskich- Wola 2023 dla rodzin i bliskich osób starszych. Zapisy na spotkania, warsztaty i instruktaż: tel. 792 890 810 lub zapisy@syntonia.org.pl. Więcej o projekcie na stronie wola.um.warszawa.pl 

 1. POPOŁUDNIA Z BRYDŻEM – POPOŁUDNIOWA GIMNASTYKA UMYSŁU

Serdecznie zapraszamy na popołudnia brydżowe w każdą niedzielę od 22 października do 17 grudnia w godzinach 11:00 -14:00, które będą się odbywać w MAL Kotłownia ul. Jana Olbrachta 9. Zajęcia poprowadzi Jan Szewczyk – młody człowiek z pasją, aktywny gracz od 2018 roku oraz dwukrotny medalista mistrzostw Polski 2022 i 2023. Więcej o projekcie na stronie wola.um.warszawa.pl i na FB MAL Kotłownia

 1.  BEZPŁATNE TRENINGI PAMIĘCI DLA OSÓB 60+

Stowarzyszenie SYNTONIA zaprasza osoby 60+ na bezpłatne treningi pamięci, które odbywają się w ramach programu Senior blisko Siebie. Zajęcia odbywają się na Mokotowie i w Śródmieściu. Obowiązują zapisy na cały cykl, liczba miejsc ograniczona. Harmonogram i więcej szczegółów na stronie Stowarzyszenia Syntonia .

 1. POMOC POKRZYWDZONYM

Jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem, osobą jej najbliższą lub świadkiem przestępstwa? Przysługuje Ci prawo do skorzystania z nieodpłatnej pomocy. Wykaz placówek w całym kraju: www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy.
Szczegółowy zakres świadczeń: www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/potrzebujesz-pomocy

M. Żuber-Zielicz


TEKST: MAŁGORZATA ŻUBER-ZIELICZ
Przewodnicząca WRS 2023

Udostepnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

361 Liczba wyświetleń wpisu