Wieści WRS – lipiec-sierpień 2023

Szanowni Państwo,

Trwają wakacje. W wakacje  temperatura rozleniwia, ale Ci z nas, którzy maja wnuki mogą mieć więcej zajęć i wyzwań. Warszawska Rada Seniorów zachęca do korzystania, w miarę sił, z oferty miasta: koncertów, spacerów tematycznych, aktywności sportowej, może wybierzecie się na ćwiczenia w terenie, na spacer do pobliskiego parku, może zainteresuje Was co dzieje się w okolicy i zaproponujecie sąsiadce lub sąsiadowi wspólną aktywność – to piękny czas do spotkań. Dzisiaj najważniejsze są spotkania twarzą w twarz, uśmiechajmy się do mijanych osób, powiedzmy sobie dzień dobry, wymieńmy uwagi na temat przysłowiowej pogody -zauważmy mijane osoby – niech chociaż przez chwilę staną się dla nas ważne. Może w ten sposób będziemy przeciwdziałać naszej samotności?

Zachęcamy, jak zawsze, piszcie do nas o tym czego potrzebujecie. Najciekawsze wypowiedzi nagrodzimy ciekawą książką i opublikujemy w naszych Wieściach (rada@wrs.waw.pl).

Przed nami lub w trakcie

  • Trwają  przygotowania programu II Forum Środowisk Senioralnych, które odbędzie się 13 października. W tym roku zapraszamy do współpracy organizacje pozarządowe pracujące z i na rzecz seniorów. Jeśli znacie taką organizację, której działania oceniacie super! napisz do nas, z przyjemnością zaprosimy ją na nasze forum.
  • Będziemy uczestniczyli w uroczystościach z okazji kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – z kwiatami, zadumą i podziwem dla bohaterów.
  • Trwają przygotowania do kolejnej Warszawskiej Olimpiady Seniorów, która odbędzie się 22  i 23  września – szykujecie formę każdego dnia. W wielu miejscach to już się dzieje! Brawo dzielnicowe Rady!!
  • 30 września, po raz pierwszy, będziemy obchodzili Dzień Warszawskiego Seniora, a 29 września odbędzie się z tej okazji uroczysta sesja Warszawskiej Rady Seniorów.
  • 30 września spotkamy się na kolejnych Senioraliach i Targu Kreatywności.

Za nami

  • 12 maja w Terminalu Kultury Gocław na Pradze Południe odbyła się Gala Konkursu „Miejsce Przyjazne Seniorom edycja 2022”.
  • W maju przygotowaliśmy stanowisko w sprawie uruchomienia programu opieki podologicznej dla seniorów w Warszawie i przekazaliśmy je do Prezydenta Rafała Trzaskowskiego i Przewodniczącej Rady Miasta Ewy Malinowskiej-Grupińskiej.
  • 24 maja w Centrum Kreatywności Targowa spotkali się autorzy innowacji społecznych, by opowiedzieć o najlepszych rozwiązaniach. Innowacje społeczne to przetestowane i gotowe do wdrożenia „tu i teraz” rozwiązania. Targowisko było unikalną okazją, by spotkać się z innowatorami i innowatorkami oraz poznać 7 najlepszych rozwiązań – wyłonionych spośród pięciuset.
  • 31 maja odwiedziliśmy Ośrodek Wsparcia Dziennego na Bielanach, a 21 czerwca Centrum Usług Społecznych.

Marek Chodaczyński, Joanna Celińska i Krystyna Śmigielska odwiedzili też inne Domy Dziennego Pobytu i Domy Opieki Społecznej – przyglądamy się samorządom mieszkańców w tych domach i będziemy wnioskować o różne działania z zakresu kultury, adresowane do tych mieszkańców i uczestników spotkań.

  • Uczestniczyliśmy konsultacjach, dotyczących Strefy Czystego Powietrza i przygotowaliśmy stanowisko w tej sprawie. Po spotkaniu z Biurem Zarządzania Ruchem Drogowym, w ramach konsultacji w sprawie wprowadzenia w Warszawie Strefy Czystego Powietrza, w dniu 25.04.2023r. złożyliśmy stanowisko z prośbą o jego uwzględnienie w pracach nad nowym projektem Uchwały Rady Miasta Stołecznego Warszawy.
  • Odbyły się cztery kolejne debaty w ramach „Banku Srebrnej Gospodarki – Punktu Wiedzy” – rozmawialiśmy o aktywności fizycznej seniorów, o problemie samotności, o zmianach w prawie dotyczącym rad seniorów.
  • 2 czerwca przewodnicząca uczestniczyła w spotkaniu liderów programu Samoopieki w chorobie przewlekłej w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. WRS uczestniczyła w pierwszejedycji tego programu.
  • 11 czerwca spotkaliśmy się na Służewcu na XII Dniu Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W pięknych kapeluszach wysłuchaliśmy koncertu Elleni, a senioralnym pogawędkom towarzyszyły wspomnienia i dobra zabawa. Gratulacje dla Krysi Lewkowicz za organizację i kontynuację tradycji.
  • Przedstawiciele WRS uczestniczyli, jako konsultanci, przy przygotowywaniu  profesjonalnych spotów przeciw przemocy wobec dzieci, seniorów i osób z niepełnosprawnościami. To było ciekawe doświadczenie. Ten rodzaj nowoczesnej kampanii społecznej jest cenną inicjatywą Biura Pomocy i Projektów Społecznych. Spot dotyczący przemocy wobec seniorów trafnie oddaje problem i jest sugestywny.
  • 12 czerwca spotkaliśmy się w Sejmie RP na I Zgromadzeniu Ogólnym Rad Seniorów z okazji 10-lecia ustawowej możliwości powoływania rad seniorów w gminach. Serdeczne podziękowania dla Pani Wicemarszałek Kidawa-Błońskiej za objęcie konferencji honorowym patronatem i pomoc w organizacji.
  • 15 czerwca uczestniczyliśmy w Kongresie Gospodarki Senioralnej w Terminalu Kultury na Pradze Południe.
  • 21 czerwca spotkaliśmy się u Rzecznika Praw Obywatelskich na konferencji na temat „Praca dla seniorów? Sytuacja osób starszych na rynku pracy w Polsce, jej uwarunkowania i skutki.”
  • 22 czerwca w Międzypokoleniowym Centrum Edukacji w Wilanowie nastąpiło uroczyste podpisanie umów w ramach instrumentu „Mazowsze dla Seniorów”. Urząd Miasta Warszawy otrzymał czek na realizację projektu Warszawskiej Rady Seniorów „II Forum Środowisk Senioralnych”. W spotkaniu wzięli udział członkowie rad senioralnych i burmistrzowie dzielnic.

Warszawska Rada Seniorów pełni rolę społecznego rzecznika spraw seniorów, poprzez prowadzenie  cotygodniowych dyżurów telefonicznych i stacjonarnych, po wcześniejszym umówieniu się, w pokoju 707 PKiN 

(zapraszamy tel: 509 830 267).

Dyżury pełnią członkowie WRS w każdy wtorek w godzinach

10:00-12:00. Zapraszamy – zadzwoń – przyjdź – napisz SMS.

I Zgromadzenie Rad Seniorów w Sejmie

Warszawa, 12 czerwca 2023 roku

„Dziesięć lat doświadczeń Rad Seniorów w Polsce – rola rad seniorów w budowaniu i rozwoju demokracji samorządowej” – pod tym hasłem odbyło się I Zgromadzenie Rad Seniorów zorganizowane  z inicjatywy Przewodniczącej Warszawskiej Rady Seniorów – Małgorzaty Żuber-Zielicz. 

Los polskich seniorów nie zależy jedynie od trzynastej i czternastej emerytury. Sensem życia osób starszych jest uczestnictwo i aktywność, wykorzystywanie życiowego doświadczenia, pomoc na rzecz młodszych pokoleń. Polscy seniorzy mają energię, determinację i optymizm. Od 10 lat gminne rady seniorów w całej Polsce wywierają pozytywny nacisk na samorządy, by lepiej rozpoznawały i zaspokajały potrzeby osób starszych. Ich działalność jest kluczowa dla integracji głosu polskich seniorów, kształtowania lokalnych polityk senioralnych, polepszania warunków bytu seniorów i ich partycypacji w życiu publicznym. Rady senioralne w całym kraju inicjują i wdrażają oryginalne inicjatywy na rzecz środowiska osób starszych. Celem Zgromadzenia jest zapewnienie płaszczyzny ich współpracy, wymiany doświadczeń i wzajemnej inspiracji. Pierwsze Zgromadzenie Rad odbyło się 12 czerwca 2023 roku w budynku Sejmu RP, pod patronatem Marszałkini Sejmu Małgorzaty Kidawa-Błońskiej. W Zgromadzeniu uczestniczyło ponad 230 delegatów, reprezentujących rady seniorów z całej Polski. Gośćmi honorowymi Zgromadzenia byli prof. Tomasz Grodzki, marszałek Senatu, Rafał Trzaskowski – Prezydent m.st. Warszawy oraz Anna Polak,  Marszałkini Województwa Lubuskiego. 

Wolą organizatorów jest, aby Zgromadzenie stało się inicjatywą cykliczną, na stałe wpisaną w działalność rad seniorów z całej Polski. Sukces pierwszej edycji wskazuje na potrzebę kontynuacji tych prac. 

M. Żuber-Zielicz


TEKST: MAŁGORZATA ŻUBER-ZIELICZ
Przewodnicząca WRS 2023

Udostepnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

364 Liczba wyświetleń wpisu