4. Wieści WRS: Kwiecień 2021

Informacje z Warszawskiej Rady Seniorów

  1. 7 kwietnia spotkaliśmy się z panią Pauliną Nowicką, Pełnomocniczką  Prezydenta m.st. Warszawy ds. strategii rozwoju miasta. Od ponad roku zbiegaliśmy o powstanie dokumentu „Polityka Senioralna do roku 2030” i – MAMY TO! Teraz czekamy na wyniki ewaluacji programu „Warszawa Przyjazna Seniorom”, aby szybko włączyć się w prace nad polityką senioralną. Im większa liczba osób zaangażuje się w sprawę – tym wyraźniejszy i pełniejszy będzie nasz głos. Podziękowaliśmy pani Pełnomocnik Prezydenta ds. strategii rozwoju Warszawy za życzliwe podejście do starań WRS o podniesienie rangi polityki senioralnej w polityce społecznej miasta. Szczególnie jesteśmy wdzięczni za deklarację podjęcia prac nad przygotowaniem polityki senioralnej Warszawy, której uzupełnieniem będzie „Pakiet dla seniora” (rodzaj mapy drogowej do polityki senioralnej). Pani Pełnomocnik, wspominając o sprawach organizacyjnych zapowiedziała, że w sprawach polityki senioralnej łącznikiem z WRS będzie pani Magdalena Twardowska z wydziału strategii rozwoju miasta, a Biuro Pomocy i Projektów Społecznych będzie nadzorowało pracę nad Polityką senioralną Warszawy, włączając – w miarę potrzeb inne biura.  
  2. 17 marca Przewodnicząca WRS uczestniczyła w spotkaniu Rady Programowej „Pokoleń” – rozmawialiśmy o tematyce kolejnych wydań oraz o dystrybucji naszego miesięcznika. Uważamy za niezbędne zapewnienie pakietów z miesięcznikiem dzielnicowym radom seniorów.
  3. 31 marca, tuż przed Świętami Wielkanocnymi, spotkaliśmy się w gronie członków Warszawskiej Rady Seniorów i przewodniczących dzielnicowych rad seniorów – nadal online. W spotkaniu uczestniczyła pani Marlena Muszyńska – Dyrektor Biura Projektów i Polityki Społecznej. Wszyscy seniorzy otrzymali życzenia od pani prezydent Aldony Machnowskiej-Góry, posła Michała Szczerby i pani marszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, burmistrzów, radnych miasta i wielu przyjaznych nam osób, co było miłym docenieniem naszego hartu ducha i wsparciem w tym trudnym czasie.
  4. Pandemia utrudnia nam działanie i osobiste kontakty. Jednak może już wkrótce większość z nas będzie zaszczepiona. Wierzymy, że spotkania bezpośrednie – czego życzymy wszystkim – będą wkrótce możliwe. Takie spotkania planujemy od czerwca – będą się odbywać w parku, lesie, przy ognisku. Będziemy rozmawiać o naszych sprawach. Wszystkie bieżące informacje na ten temat znajdują się na naszej stronie i FB.
  5. Przez cały marzec uczestniczyliśmy online w konsultacjach Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych. Formuła konsultacji wielu z nas wyklucza z udziału w takich spotkaniach i dlatego warto się zastanowić jak w sytuacji pandemii można włączyć seniorów w proces decyzji o naszych sprawach? Piszcie do nas na adres mailowy lub dzwońcie w czasie dyżuru. Nasze stanowisko dostępne jest na stronie internetowej i w załączniku do dystrybuowanego do was newslettera.
  6. Przez cały marzec pracowaliśmy w zespołach. 28 kwietnia spotykamy się na posiedzeniu Warszawskiej Rady Seniorów.
  7. Jak zawsze czekamy na Wasze telefony, sms, maile – odzwonimy, odpiszemy (tel. 509830267, e-mail: mzzielicz@gmail.com, w każdy wtorek od 10.00 do 12.00)
  8. W dniu 31 marca odbyło się na ZOOM’ie spotkanie zorganizowane przez Biuro Pomocy i Projektów Społecznych z udziałem Pani Prezydent Aldony Machnowskiej-Góra. Ze strony WRS w spotkaniu udział wzięli członkowie Pan Janusz Nowakowski i Wojciech Kożuchowski oraz ekspertka WRS Pani Maria Pokój. Spotkanie dotyczyło realizowanego Przy Szpitalu Praskim Centrum Re-start. W adaptowanym kompleksie przyszpitalnym ma ją powstać trzy przestrzenie, ośrodek dla osób uzależnionych, ośrodek dla osób bezdomnych oraz dom dziennego pobytu dla seniorów.
    Przedstawiciele WRS wyrazili swoje negatywne zdanie co do lokalizacji w tym miejscu przestrzeni senioralnej, która stygmatyzuje środowisko seniorów praskich oraz podkreślili brak jakichkolwiek konsultacji społecznych w tej sprawie z Dzielnicową Radą Seniorów Dzielnicy Praga Północ. Dziwnym wydaje się fakt rezygnacji Szpitala Praskiego z przestrzeni szpitalnej tak potrzebnej obecnie w okresie panującej pandemii oraz wciąż rosnącej populacji tej Dzielnicy.

A może warto pozyskać grant na działanie?

Szanowni Państwo,
W imieniu PCG Polska oraz Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” informujemy o II naborze na nowatorskie rozwiązania na rzecz osób starszych w ramach projektu Generator Innowacji. Sieci Wsparcia 2.
W najbliższy wtorek 13.04 o godz.18:00 przedstawione zostaną  szczegóły projektu podczas otwartego webinaru.


Mapa Pasji zaprasza

Drodzy Seniorzy,
jest mi bardzo miło zaprosić Państwa na kolejne nasze spotkanie online, które odbędzie się 19.04.2021 o 10:00, a będziemy rozmawiać o psychologii kolorów. Jest to temat, który został zaproponowany i część z Państwa wyraziła zainteresowanie tą tematyką na naszym ostatnim spotkaniu.

O udziale w spotkaniu decyduje kolejność zgłoszeń.
Najpóźniej 13.04.2021 otrzymają Państwo informację o kwalifikacji na nasze spotkanie.

W przypadku jakichkolwiek pytań podajemy kontakt do: Pani Joanny Żyły z Fundacji Mapa Pasji
    +48 692 910 223
    joanna.zyla@mapapasji.pl
Aby uczestniczyć w naszym spotkaniu, bardzo proszę o wypełnienie formularza: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScq8qguNpqbIE6QNxG1JSzLDCyfESnEzWd4kWfgVadSLmMYDQ/viewform


WARTO PRZECZYTAĆ – WARTO WIEDZIEĆ

  • Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy przesłał do Warszawskiej Rady Seniorów życzenia świąteczne od Dyrekcji i pracowników OPS wraz linkiem z filmem pt. ,, Zagubiona owca”, który zrealizowali seniorzy  z pracownikami Ośrodka Wsparcia dla Seniorów Nr 1 przy ul. Al. Zjednoczenia 13.

Serdecznie zapraszam do obejrzenia link poniżej. Piszczcie o Waszych dzielnicowych inicjatywach! Będziemy je opisywać w naszym informatorze.
 
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2916857155303472&id=1379528725702997

  • W maju Warszawska Rada Seniorów planuje spotkanie na temat nowych technologii .W załączniku przekazujemy artykuł na tentemat.
  • Nasze stanowisko w sprawie SRPS tez w załączniku

Udostepnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

644 Liczba wyświetleń wpisu