Wieści WRS – kwiecień 2024

Szanowni Przyjaciele !

Dzień dobry, dzień dobry!

Jesteśmy po wyborach samorządowych.Wybralismy nowych radnych- naszych przedstawicieli. Mamy nadzieję na dobrą współpracę dla nas i Warszawy, liczymy że lepsze będzie zrozumienie też dla spraw seniorskich.

Zapraszmy do zajrzenia na stronę internetową Warszawskiej Rada Seniorów wrs.waw.pl i zapoznanie się z podjętymi przez nas stanowiskami . 

Pamietjcie, że w każdy wtorek wolontariusze WRS pełnią dyżury stacjonarne i telefoniczne (509830267) w PKiN, we wtorek (10:00-12:00), pokoju 707.

Małgorzata Żuber -Zielicz 
Przewodnicząca WRS 

Za nami: 

 • Pod koniec marca gościliśmy na I Wawerskiem Sympozjum Senioralnym.W spotkaniu uczestniczyły wszystkie instytucje i organizacje pracujące w Dzielnicy na rzecz seniorów. Celem spotkania było poznanie się szefów i liderów organizacji i instytucji, zdobycie wiedzy o obszarach działań i w konsekwencji, określenie zakresu potrzeb seniorów, wymagających większej uwagy. Rozmawiano o Polityce senioralnej w działaniach Rady i Zarządu Dzielnicy Wawer i działalności na rzecz seniorów w pracy Ośrodka Pomocy Społecznej.Takie inicjatywy współpracy i integracji odbywają się już w wielu dzielnicach- to bardzo dobry kierunek współpracy i działalności.
 • Uczestniczyliśmy w uroczystym otwarciu nowej siedziby Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy, które odbyłosię 26 marca b.r. To piekne, nowe miejsce z niezwykłym zespołem pracowników – gratulujemy!
 • 28 marca odbyło się posiedzenie Warszawskiej Rady Seniorów, rozmawialiśmy o VI Warszawskiej Olimpiadzie Seniorów we wrześniu 2024 r. i o doświadczeniach bemowskiej rady seniorów, w kontekście programu aktywności sportowych (480 tys seniorów w Warszawie – to niezła gromadka). Wielkie podziękowania dla Pana Marcina Kraszewskiego Dyrektora Biura Sportu i Rekreacji  i Pani Katarzyny Łęgiewicz Dyrektorki “Aktywnej Warszawy” za przygotowane informacje I poprowadzenie dyskusji. Piękne podziękowania kierujemy do Pana Jarosława Dąbrowskiego Przewodniczącego Rady Dzielnicy i całego Zarządu Dzielnicy Bemowo wraz z pracownikami,  a szczególnie do całej Bemowskiej Rady Seniorów z Bożeną Skudlarską za “szerokie otwarcie serc i drzwi”,  kartki z życzeniami  i tradycyjne pyszności wielkanocne. 
  Niezwykle miłym akcentem spotkania była obecność “Przyjaciela Warszawskiej Rady Seniorów” Pana Janusza Samela Dyrektora Centralnego Ośrodka Sportu.

Spotkanie było okazją do wreczenia seniorom, przez Wiceprzewodniczącego
Rady Miasta Pana Sławomira Potapowicza, Odznaczeń Honorowych 
“Zasłużony dla Warszawy”. Kapituła przyznała oznaczenia Teresie
Bojanowicz, Joannie Celińskiej, Danieli Fidurze, Ireneuszowi 
Wrzesniewski, Wojciechowi Kożuchowskiemu, Januszowi Kostynowiczowi.
Gratulacje!

Ogromną przyjemność sprawiły nam piękne wielkanocne stroiki  wykonane
przez seniorów z dzielnicy Wesoła- przekazaliśmy je  Gościom i 
Przewodniczącym Rad Dzielnicowych wraz z Wielkanocnymi 
Serdecznościami.

 • Uczestniczyliśmy, na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, w konferencji “DZIEŃ ZDROWIA” organizowanej na początku kwietnia pod patronatem Jego Magnificencji Rektora WUM.
 • Byliśmy na inauguracji warsztatów gry w Go w Pałacu Kultury i Nauki w sali RatuszowejGra „Go” to starochińska gra planszowa, w ostatnich latach zdobywająca popularność na całym świecie. „Go” to połączenie nauki, sztuki i sportu- warsztaty organizuje “Aktywna Warszawa”.
 • 10 kwietnia  odbyło się siódme posiedzenie Warszawskiej Rady Seniorów w Pałacu Kultury i Nauki, na ktorym przyjeliśmy uchwały w sprawach: standardów pracy warszawskich rad seniorów, regulaminu pracyWRS, planownych zmian w systemie biletowym ZTM, sportu i aktywności fizycznej. Powołalismy zespół d/s sportu. Na posiedzeniu rozmawialiśmy z Panią Dyrektor Biura Strategii i Analiz – Pauliną Nowicką -Karpinską na temat przygotowywanych badań dotyczących seniorów w Warszawie, zgodnie z zasadą „Aby dobrze decydować trzeba znać nasze potrzeby”.
  O VI Warszawskiej Olimpiadzie Seniorów rozmawialiśmy z Prezydentką Renatą Kaznowską, Dyrektorem Marcinem Kraszewskim I jego zastępczynią Dorotą Ognichą.
 • Prezydium spotkało się, na roboczym spotkaniu, z Panią Dyrektror Biura Pomocy i Projektów Społecznych, mamy  nadzieję że otrzymamy odpowiedź na wszystkie nurtujące nas pytania  i dokonamy niezbędnych ustaleń. 
 • 17 kwietnia Przewodniczaca WRS wzieła udział w posiedzeniu Komisji Ekspertów ds. Osób Starszych na konferencyjnej biura RPO.
  Rozmawialiśmy m.in. o języku używanym wobec osób starszych, seniorach na rynku pracy, jak ich utrzymać w zatrudnieniu oraz o kontynuacji tematu przemocy wobec osób starszych. 
 • 18 kwietnia uczestniczyliśmy w Sejmie, na zaproszenie Pani Minister Marzeny Okła-Drewnowicz na konferencji Polska Seniora.Nowe otwarcie. 
 • 25 kwietnia odbyło się uroczyste posiedzenie WRS – podziękowania dla osób kończących kadencję październik 2023/kwiecień 2024.

Przed nami w maju i w czerwcu 

 • Powołanie Warszawskiej Rady Seniorów na kadencję 2024 – 2029.
 • Z budżetu Województwa Mazowieckiego, w ramach Samorządowego Instrumentu Wsparcia Inicjatyw Rad Seniorów, WRS otrzymała środki finansowe, które zostaną wykorzystane na zorganizowanie warsztatów edukacyjnych, w ramach mazowieckiego mechanizmu wsparcia rad seniorów na warsztaty edukacyjne, które rozpoczynamy w maju a kontynuować będziemy w czerwcu. Celem warsztatów jest doskonalenie pracy rad seniorów.
 • Spotkania się z radnymi z Rady Miasta, aby na początku ich kadencji przekazać im informacje o WRS i sprawach dla nas ważnych. 
 • Przygotowujemy Galę Konkursu „Miejsce Przyjazne Seniorom”
 • Przygotowujemy projektów stanowisk: w sprawie rzecznika osób starszych, nagrody „Senior Roku”, program przeciwdziałania samotności, w powołania Rady Doradców  WRS, powołania Klubu Seniora Mentora Edukacyjnego”, w sprawie telefonu życzliwości, w sprawie współpracy p rożnych rad funkcjonujących w mieście w celu wzajemnej informacji i synergii działań, uprawnień geriatrycznych dla lekarzy POZ, w sprawie zapewnienie finansowania i wsparcia przygotowań uroczystej Sesji WRS; w sprawie przemarszu korowodu na piknik senioralny, w sprawie stanu przygotowań do wprowadzenia w Warszawskiej Karty Seniora – czas pokaże, co zdążymy zrobić.

Udostepnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

119 Liczba wyświetleń wpisu