Spotkanie Prezydenta m.st. Warszawy ze starszymi mieszkańcami stolicy

W piątek, 23 listopada Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy spotkał się ze starszymi mieszkańcami stolicy, aby wysłuchać ich najważniejszych potrzeb i zapowiedzieć plan działań.

Polityka senioralna jest jednym z priorytetów władz miasta – powiedział Prezydent na wstępie. Kwestie polityki senioralnej są fundamentalnym wyzwaniem dla stolicy i bliskie mojemu sercu. ……Seniorzy tworzą znaczącą część grona warszawiaków. Są niesłychanie zaangażowani, uśmiechnięci i potrafią precyzyjnie przedstawić swoje potrzeby. Będziemy współpracować zarówno z aktywnymi grupami, takimi jak Uniwersytety Trzeciego Wieku czy Obywatelski Parlament Seniorów, jak również z osobami, którym trudno jest wyjść z własnego mieszkania. Ważne również będzie wsparcie wydarzeń kulturalnych i sportowych, w postaci zniżek czy specjalnych ofert. Z myślą o osobach, które opiekują się starszymi osobami, chcemy pilotażowo wprowadzić „urlopy wytchnieniowe”. Za kwestie dotyczące polityki społecznej i relacji z seniorami będzie odpowiadał Paweł Rabiej, wiceprezydent stolicy. To osoba, która ma w sobie mnóstwo empatii i jest otwarta na różnorodne rozwiązania. Planujemy rozbudowę sieci placówek dla seniorów, takiej jak Centrum Aktywności Międzypokoleniowej “Nowolipie”, a także nowatorskie pomysły, na przykład pilotażowy program budowania wind czy „złotej rączki”

W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Warszawskiej Rady Seniorów, Dzielnicowych Rad Seniorów oraz organizacji senioralnych, a także przewodniczącego Komisji Polityki Senioralnej i dyrekcji Biura Pomocy i Polityki Społecznej m.st. Warszawy.

Na spotkaniu reprezentanci seniorów zaznaczyli swoje najważniejsze postulaty, takie jak przygotowanie bilansu otwarcia polityki senioralnej i mapy potrzeb seniorów, stworzenie Stołecznego Centrum Geriatrii, wprowadzenie programów profilaktycznych skierowanych do osób starszych i otwarcie miejsc aktywności seniorów. W planie potrzeb wymienili także realizację corocznego raportu o osobach starszych w Warszawie, rozszerzenie katalogu usług opiekuńczych oferowanych w Centrum Usług Społecznych oraz opracowanie studium wykonalności oraz miejskiego programu wsparcia montażu wind w budynkach mieszkalnych.

Udostepnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

426 Liczba wyświetleń wpisu