Spacer badawczy „Wokół tunelu w Międzylesiu”

Wawerska Rada Seniorów postanowiła zebrać opinie starszych mieszkańców Dzielnicy na temat dostępności przestrzeni publicznej, jej wygody i bezpieczeństwa. Jednym z pomysłów był spacer badawczy „Wokół tunelu w Międzylesiu”.

Informacje na temat dostępności przestrzeni publicznej, jej wygody i bezpieczeństwa są zbierane w naszej Dzielnicy w różny sposób od kilku miesięcy. Jednym z pomysłów na zasięgnięcie opinii był spacer badawczy „Wokół tunelu w Międzylesiu”, na który Wawerska Rada Seniorów zaprosiła mieszkańców Dzielnicy.

Spacer w centrum Wawra w okolicach tunelu samochodowego w ulicach Żegańska – Zwoleńska w Międzylesiu odbył się 24 listopada. Tunel został oddany do użytku rok temu wraz z otaczającymi go jezdniami i rondami dla samochodów, chodnikami, przejściami naziemnymi i podziemnymi dla pieszych.

Celem spaceru była ocena tej dużej przestrzeni przez użytkowników pieszych, pod względem bezpieczeństwa, wygody i dostępności. Zależało nam przede wszystkim na opinii osób starszych, niepełnosprawnych i matek z dziećmi.

W trakcie spaceru uczestnicy mogli powiedzieć czy zastosowane rozwiązania w dostatecznym stopniu uwzględniają ich potrzeby.

Spacer zorganizowała i prowadziła Urszula Stanowska – przewodnicząca Wawerskiej Rady Seniorów. Pomagały jej Ewa Sieniarska z Rady Seniorów oraz Marta Trakul z Fundacji Na Miejscu.

W spacerze wzięło udział kilkanaście osób, w większości seniorów, przedstawiciel Zespołu ds. Dostępności w Urzędzie m.st. Warszawy i pracownicy Wydziału Infrastruktury Urzędu Dzielnicy Wawer.

Uczestnicy, podzieleni na trzy grupy, ruszyli w trasę. Oceniali bezpieczeństwo i wygodę przejść naziemnych, schodów prowadzących do przejść podziemnych, wygodę i poczucie bezpieczeństwa w windach. Opinie na ten temat były raczej pozytywne. Uwagi i propozycje zmian na lepsze dotyczyły oznakowania krawędzi stopni czy dodania drugiej, niżej umieszczonej poręczy wzdłuż schodów do przejść podziemnych, która służyłaby dzieciom i osobom niższym. Jako zdecydowany mankament tej przestrzeni uczestnicy zgodnie określili brak systemu informacji. W przejściach podziemnych nie ma oznaczeń z nazwami ulic, brak wskazówek jak dojść do ważnych miejsc, dokąd prowadzi tunel i schody oraz dokąd można dojechać windą. Dodatkowe informacje przydałyby się również na przystankach autobusów, które czasami w sposób niezrozumiały, krążą wokół tunelu. Cała ta przestrzeń wymaga opracowania dobrego systemu informacji.

Wszystkie obserwacje i uwagi Rada Seniorów przekaże władzom dzielnicy opiniującym projekty inwestycyjne i jednostkom bezpośrednio odpowiedzialnym za inwestycje, takim jak Zarząd Inwestycji Drogowy, Zarząd Dróg Miejskich, Zarząd Transportu Miejskiego oraz do Zespołu ds. Dostępności, który od stycznia tego roku zajmuje się m.in. wprowadzaniem standardów dostępności infrastruktury miejskiej.

Urszula Stanowska

Udostepnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

542 Liczba wyświetleń wpisu