Laureaci konkursu Miejsca Przyjazne Seniorom 2022

Podczas uroczystej gali w Ursynowskim Centrum Kultury “Alternatywy” otrzymały specjalne certyfikaty przyznane przez kapitułę konkursową. Teatr Ochoty, Urząd Dzielnicy Bemowo i Muzeum Narodowe – te i inne instytucje dołączyły do grona warszawskich Miejsc Przyjaznych Seniorom. 

To wielka radość, że możemy spotkać się osobiście po miesiącach spędzonych w domach. Konkurs Miejsca Przyjazne Seniorom organizowany jest od 7 lat i przez ten czas kapituła wyróżniła już 200 miejsc. Cieszę się, że w rywalizacji biorą udział nie tylko instytucje, ale też miejsca, które seniorzy odwiedzają na co dzień. Dopasowują one swoją ofertę, sposób komunikacji i sprawiają, że seniorzy dobrze się w nich czują. Dostosowanie przestrzeni do potrzeb seniorów zachęca do wyjść z domu, do kontaktu z młodszymi pokoleniami, do aktywności, co jest bardzo pomocne w utrzymaniu dobrego zdrowia i zachowaniu samodzielności – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka m.st. Warszawy podczas uroczystej gali.

Głównym celem konkursu jest wyróżnienie oraz promowanie miejsc na terenie Warszawy, które nie tylko zapewniają seniorom przyjazną i życzliwą atmosferę, ale także uwzględniają ich potrzeby i oczekiwania, dostosowują swoją infrastrukturę oraz oferują usługi i zniżki adresowane do tej grupy społecznej. Certyfikaty zostały przyznane w sześciu kategoriach: administracja publiczna, kultura, edukacja i oświata, zdrowie i pomoc społeczna, sport i rekreacja oraz gastronomia.

W kategorii administracji publicznej certyfikatami zostały odznaczone: Urząd Dzielnicy Białołęka i Urząd Dzielnicy Bemowo. Natomiast w kategorii kultura wyróżniono: Teatr Ochoty, Wawerskie Centrum Kultury Filia Aleksandrów oraz klubokawiarnię „Pora na Seniora”. Za udogodnienia dla seniorów w kategorii edukacja i oświata odznaczono: CLXIII Liceum Ogólnokształcące oraz warszawskie Muzeum Narodowe.

W kategorii zdrowie i pomoc społeczna certyfikat otrzymały: Centrum Aktywności Lokalnej Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Białołęka, Przychodnia SPZOZ Warszawa Ursynów, Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Włochy, Klub Bemowskiego Seniora, Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Bemowo, Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Wesoła.

Coraz więcej seniorów korzysta także z miejskiej oferty sportowej i rekreacyjnej, dlatego w tej kategorii wyróżniono: Ursynowskie Centrum Sportu i Rekreacji – Arenę Active Club oraz Zespół Obiektów Sportowych „Hirszfelda”. Z kolei w kategorii gastronomia certyfikat wręczono klubokawiarni Jaś i Małgosia.

Za całokształt działań na rzecz osób starszych przyznano wyróżnienia indywidualne, które trafiły do Anny Sobolewskiej-Wawro, Anny Majchrzak, Moniki Aleksandrowicz

Osoby te wyróżnia zaangażowanie na rzecz starszych mieszkańców Warszawy, kształtowanie ich pozytywnego wizerunku oraz prowadzenie działań międzypokoleniowych, woluntarystycznych i aktywizujących dla seniorów.

Aktualności Warszawskiej Rady Seniorów