„Jest w Warszawie Dzielnica, która ciągle mnie zachwyca” – seniorzy z Bemowa mają swój hymn.

Sala widowiskowa Bemowskiego Centrum Kultury była świadkiem premiery niezwykłego teledysku z udziałem bemowskich seniorów. Pomysł na ten film powstał podczas pierwszej edycji literackiego konkursu dla seniorów organizowanego przez Wydział Kultury naszego Urzędu „O srebrny Laur Bemowa”. Wśród zgłoszonych prac znalazł się wiersz pt. „Moje Bemowo” napisany przez mieszkankę naszej Dzielnicy Zosię Marszałek, któremu jury przyznało wyróżnienie.
Przewodniczący gremium oceniającego wiersze, profesor Stanisław Górka czytając utwór Zosi stwierdził, że jego charakterystyczne rymy sprawiają, że świetnie nadawałby się do rapowania. I wtedy zrodził się szalony pomysł dlaczego nie? Może warto spróbować? Bo kto jak nie my? Muzyka wszak łączy pokolenia, jest ponadczasowa i wiecznie młoda.
Mieliśmy wiersz przedstawiający historię Bemowa od zarania dziejów do czasów współczesnych, ciekawy pomysł na jej przedstawienie, nowe wyzwanie, wymagające od uczestników wyjścia ze strefy komfortu, pierwszy tego typu projekt w Warszawie w wykonaniu seniorów! To było coś!
Realizację projektu powierzono w najbardziej godne ręce Moniki Grzybowskiej, która jest jednocześnie autorką muzyki i reżyserem filmu „Moje Bemowo”. To kobieta wielu talentów, z niezwykłymi pomysłami, mająca ogromny dar i umiejętność pokazania ludzi starszych – ich emocji i pasji, co udowodniła w kilku projektach, które realizowała z seniorami.
Technika RAP w wykonaniu walczących ze sobą grup ulicznych to taniec, ruchy i gesty obce większości seniorów. I te zabójcze dla kolan bujanie się podczas wielogodzinnych prób z choreografką i trenerką Martyną Efir. Jednak wszyscy dotrwali do finału, pokonując własne słabości i ograniczenia, udowadniając, że nie ma rzeczy niemożliwych dla bemowskich seniorów, a wiek to tylko liczba. Poczucie humoru na własny temat, dobra zabawa i zadowolenie to podstawa sukcesu. Jak to pięknie określiła Monika Grzybowska „Bo życie jest za krótkie, żeby się bać, zwlekać, zastanawiać czy wypada, czy warto… A warto, bo każde działanie to krok do przodu…”
Zdjęcia do teledysku kręcone były w kilku miejscach Bemowa, które finalnie połączone zostały w całość, – w tężni, przed Amfiteatrem, w Parku Górczewska, na Osiedlu Przyjaźń i przed Ratuszem.
Końcowy efekt przerósł nasze najśmielsze oczekiwania – powstał film który ma potencjał, aby stać się hymnem seniorów z Bemowa, stanowiący promocję naszej Dzielnicy, którą kochamy i z której jesteśmy dumni. Oprawa muzyczna w rytmie Hip-hopu to symbol stanowiący łącznik między pokoleniami, uświadamiający młodzieży, że tu są nasze korzenie i ich przyszłość.
Mamy nadzieję, że nasz film zainspiruje kolegów z innych Dzielnic do tworzenia podobnych, własnych tego typu projektów, promujących miejsca, w których mieszkają.

Udostepnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

116 Liczba wyświetleń wpisu