WIEŚCI WRS: LUTY 2022

Słowo od Redakcji

Mamy trudny czas. Wielu naszych przyjaciół i bliskich jest chorych lub są w izolacji. To co możemy w tej chwili zrobić, to chronić siebie i bliskich, dzwonić do wybranych samotnych osób, zainteresować się tym co u samotnych sąsiadów i zachować, mimo wszystko, pozytywne myślenie. Wyjdziemy z tych trudnych czasów silniejsi.

W roku 2022 będziemy koncentrować naszą pracę i uwagę na tworzonej w Naszym Mieście polityce senioralnej ,współpracy z dzielnicami i wzajemnym wspieraniu się po dwóch trudnych latach pandemii. Te sprawy wyznaczają nam kierunki pracy w 2022 roku i priorytety na ten rok.

W tym miesiącu, szczególnej Państwa uwadze polecamy przygotowane mini-wywiady na kanale Youtube:

https://www.youtube.com/watch?v=R1Uxc151p50&list=PLgaF8nPeNyvy5zJ95bWt2Cxijr2_LYKP4 zrealizowane w ramach przygotowań do seminarium oraz naszą biblioteczkę na stronie internetowej:

https://wrs.waw.pl/biblioteczka-warszawskiej-rady-seniorow/

Zwróćcie Państwo szczególną uwagę na nasz list w lutowym numerze Pokoleń. Piszcie do nas i namówcie do podobnej aktywności seniorów w Waszych dzielnicach – niech ich głos będzie słyszalny w ramach naszej debaty o polityce senioralnej.

Współpracujemy z Komisją Polityki Społecznej i Prorodzinnej Sejmiku Mazowieckiego  nad uchwałą o wsparciu finansowym dla Rad Seniorów na Mazowszu. 

W tym numerze:

 • Co planujemy w lutym
 • Co wydarzyło się w styczniu
 • Nasze inicjatywy i zaproszenia
 • Inicjatywy Rad Dzielnicowych
 • Zaproszenia na luty
 • Z prac Rady Miasta Warszawy

Małgorzata Żuber-Zielicz


Co planujemy w lutym

 • 3.luty 2022 ( kontynuacja spotkania z 27.01) Spotkanie zorganizowane z inicjatywy przewodniczącego Komisji Polityki Społecznej i Prorodzinnej Sejmiku Mazowieckiego Pana Piotra Kandyby dotyczące przygotowania rekomendacji do projektu uchwały Sejmiku Województwa Mazowieckiego w sprawie wsparcia finansowego gminnych Rad Seniorów .
 • Od 28.01 Dostępne są na kanale Youtube nagrania dotyczące polityki senioralnej „oczami mieszkańców Warszawy”  Filmy zostały przygotowane w okresie listopad-grudzień 2021 roku.  Zaplanowano, przygotowanie  i opracowanie oraz utrwalono materiały, które staną się podstawą do dyskusji w okresie przed seminarium i podczas jego trwania. Opracowano i utrwalono krótkie  wystąpienia przedstawicieli Dzielnicowych Rad Seniorów, organizacji pozarządowych specjalizujących się w pracy na rzecz osób starszych, wybranych instytucji kultury, klubów seniora w zakresie potrzeb, postulatów i stanowisk dotyczących strategii senioralnej dla m.st. Warszawy oraz wystąpienia eksperckie   zawierające stanowiska w kluczowych aspektach metropolitalnej polityki senioralnej dla m.st. Warszawy
 • Startują  warsztaty eksperckie  w ramach polityki senioralnej – pierwszy już w połowie lutego
 • Do 11 lutego pracujemy nad planem pracy w zespołach stałych WRS. Pracę koordynują : Jan Sobota, Ireneusz Wrześniewski i Janusz Nowakowski
 • Do 11 lutego przekazujemy sprawozdanie za 2021 rok członkom WRS do zaopiniowania i uzupełnienia. 
 • 10. Lutego Spotkanie z Panią Aldoną Machnowską Górą i   Panem Tomaszem Pactwą – dyrektorem BPiPS w sprawie „Restartu” i aktualnych spraw WRS Link otrzymacie w dniu spotkania.
 • Przez cały luty pracuje zespół d/s seminarium nad programem i materiałami tezami i proponowaną listą  ekspertów oraz zaproszonych gości .Spotkanie online
 • Cały luty pracuje zespól ds. polityki senioralnej
 • Zespół prawny  przygotowuje rekomendacje do zmian  w  statucie WRS i innych dokumentach
 • Do  15 lutego przygotowujemy materiały do Pokoleń do numeru marcowego ( co wydarzyło się w lutym i list do WRS w ramach ogłoszonego konkursu), Czekamy na Wasze wieści z dzielnic i listy do nas (zobacz informacja w Pokoleniach nr 1/2022).
 • W II połowie  lutego kolejne spotkanie „Punkt WIEDZY” tym razem w dzielnicy Praga Południe, Rada Seniorów przygotowuje spotkanie na tematy nowego ładu i konsekwencji dla seniorów
 • 23 luty posiedzenie plenarne WRS – niestety online o 14.00
 • kontynuacja starań o stałą siedzibę WRS w budynku PKiN
 • kontynuacja starań o bliską współpracę z innymi biurami Miasta
 • Od Biura Współpracy Międzynarodowej, za pośrednictwem Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, czekamy na  wykaz organizacji międzynarodowych, z którymi Miasto ma nawiązaną współpracę na polu prowadzenia szeroko rozumianej polityki odnośnie osób starszych.

Co wydarzyło się w styczniu

4 stycznia Pani wiceburmistrz Dzielnicy Śródmieście Magdalena Wojciechowska, Pani przewodnicząca Rady Seniorów Halina Lipke i przewodnicząca WRS Małgorzata Zuber-Zielicz spotkały się aby porozmawiać o potrzebach rad seniorów oraz planach na 2022 rok. Rozmowa, to niezwykle ważna wymiana myśli, opinii. Takie spotkania prezydium warszawskiej rady planuje w tym roku we wszystkich dzielnicach aby wzmacniać ruch senioralny w Warszawie poprzez dobry, otwarty dialog.

10 stycznia spotkaliśmy się na webinarium z Fundacją Mapa Pasji aby poznać jej propozycje na 2022-23 rok. Mamy nadzieję na dobrą współpracę.

11 stycznia przedstawiciele   Warszawskiej Rady Seniorów uczestniczyli w spotkaniu redakcji POKOLENIA .Niezwykle cenne wnioski i oczekiwania sformułowane na spotkaniu, pozwolą na tworzenie jeszcze lepszego naszego senioralnego miesięcznika.

14 stycznia prezydium Warszawskiej Rady spotkało się z Panią Joanną Dolińską Dobek aby omówić projekt planu pracy WRS  i uzgodnić niezbędne obszary współpracy.

20 stycznia spotkanie zespołu ds. seminarium, które omówiło  wstępny program seminarium.

26 stycznia odbyło się posiedzenie Warszawskiej Rady Seniorów. Podsumowaliśmy rok 2021 i rozmawialiśmy o planach na rok 2022. Zaprosiliśmy: Pana Radnego Miasta Sąłwomira Potapowicza, Panią Prezydentkę Aldonę Machnowską Góra, Panią  Aleksandrę Śniegocką-Goździk Przewodniczącą Komisji Polityki Społecznej Rodziny,  Panią Dyrektor CAM Joannę Dolińską , Panią Marlenę Muszyńską Dyrektorkę BPiPS, Panią Aleksandrę Laudańską -redaktorkę  naczelną Pokoleń.

Podjęliśmy rozmowy o współpracy z Wyższą Szkołą Promocji, która pomoże nam w organizacji VI seminarium WRS.

26.01 KIGS zaprosił nas na  prezentację Raportu Potrzeby i zdrowie Seniorów w ramach cyklu Srebrne Debaty KIGS-u( LINK)

28.01  spotkał się roboczy zespołu WRS ds. polityki senioralnej z Panią Prof. Barbarą Szatur Jaworską w sprawie omówienia harmonogramu prac związanych z  przygotowaniem Polityki Senioralnej Warszawy.

28.01 wzięliśmy udział w Konsultacjach dotyczących programu Profilaktyki (online)

Przesłaliśmy do Fundacji „Ogrody Muzyczne” list intencyjny w sprawie objęcia patronatem przez WRS tego wspaniałego rokrocznego wydarzenia. Sprawę współpracy z fundacją pilotuje Pani Jolanta Kroner.


ZAPRASZAMY NA NASZ KANAŁ YOUTUBE

Na naszym kanale znajduje się 30 filmów nagranych w grudniu w ramach przygotowań seminarium polecamy. Polecamy bardzo ciekawe spojrzenia na nasze senioralne i nie tylko sprawy:

https://www.youtube.com/channel/UCqrKk3ilWzh73Uhy8D6jVRQ/videosZAPROSZENIA OD NASZYCH ZAPRZYJAŹNIONYCH ORGANIZACJI

Szanowni Państwo,

było nam niezmiernie miło gościć Państwa na pierwszej z tegorocznego cyklu Srebrnej Debacie KIGS, która odbył się 26 stycznia 2022 r. Mamy nadzieje, że to wydarzenie długo pozostanie w Państwa pamięci.

Jesteście Państwo dla nas bardzo ważni, dlatego na bieżąco będziemy dzielić się wiedzą i zapraszać do budowania świata przyjaznego wiekowi.

Nagranie z debaty pt. Potrzeby i zdrowie Seniorów  oraz pełen Raport pt. Potrzeby i zdrowie Seniorów podczas pandemii COVID-19 są dostępne na stronie wydarzenia

Link: https://srebrnerozmowy.pl/potrzeby-i-zdrowie-seniorow/

W międzyczasie zapraszamy początkujących internautów do uczestnictwa w nieodpłatnych kursach online na platformie ABCsenior.com  

Link: https://abcsenior.com/

Na Otwartą Akademię Aktywnego Seniora zaprasza fundacja MAPA PASJI. Tematy webinarów będą uzależnione od zapotrzebowania uczestników 

Pierwsze spotkanie pt. “Ja w Otwartej Akademii Aktywnego Seniora” odbędzie się w dniu 11.02.2022 o godz. 10:00 – 12:00. W czasie tego spotkania seniorzy będą mieli okazję poznać osoby z całej Polski oraz wspólnie wypracować tematy na kolejne spotkania. 
Na webinar należy zgłosić się poprzez formularz do 9.02.2022:https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdJGmY4P5nCMINsuG-CDJ_xxHx8KJ_9z_aJ2PjwxN954BzGFg/viewform


RADA MIASTA DLA SENIORÓW 

Ostatnia sesja Rady Miasta st. Warszawy odbyła się 19 stycznia. Radni przyjęli uchwalę w sprawie programu „Aktywny Senior” . Polecamy uwadze rad dzielnicowych. Warszawa przystąpiła do Sieci Miast Współpracujących w Pandemii Oba druki w załączniku. Najbliższa sesja Rady Miasta 16 lutego 2022 roku.

KONTAKT

Warszawska Rada Seniorów pełni dyżury telefoniczne w każdy wtorek od 10-12.00 Zadzwoń, przyślij sms – oddzwonimy, odbierzemy tel. 509 830 267 – telefon przewodniczącej .

Wrzuć list do naszej skrzynki w CAM.

Napisz do nas na adres CAM Nowolipie

 

Udostepnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

448 Liczba wyświetleń wpisu