6. Wieści WRS: Czerwiec 2021

Informacje z Warszawskiej Rady Seniorów

 • W dniu 27 maja 2021 odbyło się posiedzenie WRS w trybie stacjonarnym i online czyli hybrydowo.
 • Omówiliśmy nasze stanowisko i rekomendacje do „Polityki Senioralnej Warszawy”. To ważna sprawa dla wszystkich warszawskich seniorów.
 • Już wkrótce minie 7 lat od podjęcia przez Radę Miasta st. Warszawy uchwały o powołaniu WRS. Zaproponujemy wszystkim środowiskom senioralnym aby w październiku został ustanowiony „ Dzień Seniorów Warszawskich”-w dniu pierwszego posiedzenia WRS
 • Powołaliśmy zespół przygotowujący nasze kolejne V jesienne seminarium. Nad programem seminarium pracować będą Ewa Kozdroń, Jola Kroner, Małgosia Zielicz, Bożenka Smolarek. Proponowany temat „Dobrostan seniora w Warszawie – aktywność warszawskich środowisk senioralnych w świetle przyjętych programów i polityk miejskich”.
 • Przez cały maj członkowie WRS brali udział w konsultacjach programów i polityk do #strategii2030 : Usługi Blisko domu, Kultura blisko domu, Program Wspólnota, Program Dialog, Twórczy potencjał mieszkanek i mieszkańców Warszawy, Sportowo blisko domu, Generujemy Innowacje, Polityki Różnorodności. Konsultacje trwają również w czerwcu. Zapraszamy do aktywnego udziału.
 • Przesłaliśmy stanowisko w sprawie programu„ Aktywnie blisko domu” i programu „Usługi blisko domu”.
 • Przedstawiciele prezydium WRS spotkali się z z Panią Pełnomocnik Pauliną Nowicką. Tematem były trwające konsultacjach programów i udział seniorów warszawskich w tym procesie oraz Polityka Senioralna Warszawy.
 • Przewodnicząca WRS i członkowie Rady Dzielnicowej Pragi Północ spotkali się na ul. Stalowej w „Domu Międzypokoleniowym”
 • Przewodnicząca WRS wzięła udział w wyjazdowym posiedzeniu KDS d/s UTW.
 • Spotkały się nasze zespoły : zdrowia i d/s rad dzielnicowych.
 • Przedstawiciel WRS brali udział w badaniu Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Dotyczyło ono życia codziennego seniorów w czasach pandemii.
 • Nasz cotygodniowy dyżur telefoniczny cieszy się dużym zainteresowaniem. W przypadku trudności w połączeniu, ze względu na „zajętość” prosimy przysyłajcie sms lub maile. Numery zapisują się – oddzwonimy. Wasze sprawy są dla nas ważne piszcie sms , maile dzwońcie. Jak zawsze czekam na Wasze telefony, sms, maile – odzwonię,odpiszemy (tel. 509830267, adres mail przewodniczącej: mzzielicz@gmail.com, w każdy wtorek od 10.00 do 12.00).

Polecamy strony internetowe

Portal 60 plus
www.60plus.pl

Portal działa na rzecz osób 60plus oraz na rzecz wszystkich podmiotów oferujących osobom starszym swoje towary czy usługi. Wydawcą portalu jest poznański DKL Benefit. 60plus oznacza nie tylko osoby po 60-tce, ale także odnajdywanie plusów tego wieku

Portal E-pomocnik – licealiści osobom dojrzałym
https://www.epomocnik.cba.pl/

Czterech licealistów z IV Liceum w Tarnowie zrealizowali projekt na Olimpiadę Zwolnieni z Teorii.
Olimpiada Zwolnieni z Teorii to olimpiada na której można zyskać duże doświadczenie, poznać wiele wspaniałych osób a także uzyskać certyfikaty, które w późniejszym czasie możemy wykorzystać w CV. Temat projekt był odpowiedzią na potrzeby seniorów.W czasie drugiej fali pandemii koronawirusa wiele osób, w szczególności osoby starsze, miały problemy związane z korzystaniem z komputera.
E-pomocnik to strona internetowa na której znajdują się wytłumaczenia prostych problemów związanych z komputerem i internetem, takich jak zmiana jasności ekranu czy ustawienie hasła do komputera, oraz wiele innych.


Zaprosili nas

Na kolejną edycję Festiwalu Ochotników Warszawskich!
Festiwal odbędzie się w dniach 9-11.czerwca i w tym roku będzie miał formę hybrydową: zapraszamy na akcję wolontariacką w przestrzeni miejskiej oraz wydarzenia online.
Tematem przewodnim jest wolontariat nieoczywisty –   możliwości ochotniczych działań jest wiele i są one bardzo zróżnicowane.  Organizatory zachęcają, by tworzyć oferty wolontariacie wspierające organizacje lub instytucje na wielu płaszczyznach. Przykłady ciekawych projektów wolontariackich będzie można znaleźć na  internetowej strony   projektu
A na zakończenie organizatorzy zapraszają na webinar z ekspertem z dziedziny e-wolontariatu.Będziemy mogli dowiedzieć się jak dobrze prowadzić wolontariat zdalny. Szczegółowy program Festiwalu znajdziecie  na fanpage’ach na FB:  @wolontariat.org.pl oraz @ochotnicywarszawscyaby przejść na fanpage wolontariatu należy wkleić nazwę łącznie z @ do wyszukiwarki na FB i kliknąć ENTER.
 
Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w ramach projektu „Wsparcie organizatorów wolontariatu w Warszawie” współfinansowanego przez m. st. Warszawa.
 


Zapraszamy na warsztaty online

Stowarzyszenie SYNTONIA oraz Stary Mokotów – Partnerstwo Lokalne zaprasza opiekunów nieformalnych* na bezpłatny cykl wykładów on-line dotyczących opieki nad osobami starszymi, w tym osobami z demencja.
Wykłady będą odbywały się w środy w dwóch porach, do wyboru o godz.12:00 lub o 18:00
Poniżej szczegółowy harmonogram zajęć w czerwcu  i możliwość zapisu poprzez kliknięcie słowa ZAPISZ SIĘ przy odpowiedniej dacie i godzinie, jak również pod linkiem: https://stowarzyszeniesyntonia.clickmeeting.com/

09 czerwca: Trudne zachowania osób chorujących na demencją- dlaczego tak się dzieje i co można zrobić? uwaga tylko godz. 18:00
godz. 18:00 : Zapisz się
 
16 czerwca: Pomoc instytucjonalna w opiece nad chorym z demencją
godz. 12:00 Zapisz się
godz. 18:00 Zapisz się
 
23 czerwca: Stres, zmęczenie, brak siły-  czyli kilka słów o wypaleniu opiekuna
godz. 12:00 Zapisz się
godz. 18:00 Zapisz się
 
30 czerwca:  Dom przyjazny bliskiemu jak przystosować otoczenie do potrzeb osoby starszej, w tym osoby  z demencją
godz. 12:00 Zapisz się
godz. 18:00 Zapisz się
Zapisy: 

Na każdy wykład można zapisać się poprzez kliknięcie przy konkretnej godzinie i dacie słowa ZAPISZ SIĘ  lub klikając: https://stowarzyszeniesyntonia.clickmeeting.com/
Projekt Senior blisko Siebie- Mokotów 2021 jest współfinansowany ze środków m.st Warszawy Dzielnicy Mokotów.
* Podopieczny lub Opiekun muszą zamieszkiwać Dzielnicę Mokotów, w miarę wolnych miejsc zapraszamy także osoby spoza dzielnicy.
tel. 792 765 779
www.syntonia.org.pl
www.wsparcieopiekunow.waw.pl

Stowarzyszenie SYNTONIA
zaprasza w czerwcu osoby 60 +
na wykład on-line:
 
09 czerwca: Postaw na rozwój – jak wykorzystać efektywnie czas pandemii
Wykład odbywają się on-line, nie ma potrzeby pobierania i instalowania aplikacji
lub programu, udział odbywa się poprzez kliknięcie w link:

https://stowarzyszeniesyntonia.clickmeeting.com/


POCZYTAJMY

Adamed dla Seniora.
 Opracowany został kolejny 12 newsletter Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW i Adamed Pharma S.A.
Zapraszamy do zapoznania się z nim, a także do przesyłania pozostałym członkom Państwa organizacji, znajomym, przyjaciołom.
LINK

Polecamy RAPORT Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej
Raport Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej na temat potrzeb i zdrowia seniorów podczas pandemii Covid-19  
LINK DO RAPORTU

Srebrna Debata KIGS Seniorzy w świecie cyfrowej rewolucji”
https://youtu.be/muq2rYWJlIo

https://pulsmedycyny.pl
Pigułka niezbędnej wiedzy dwa razy
w tygodniu na Twojej skrzynce mailowej po zapisaniu się do newslettera

Udostepnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

425 Liczba wyświetleń wpisu