5. Wieści WRS: Maj 2021

Informacje z WRS

  • W dniu 28 kwietnia 2021 odbyło się online na platformie zoom posiedzenie Warszawskiej Rady Seniorów. Na posiedzeniu WRS przedstawiliśmy informację ze spotkania Prezydium WRS  z Panią Wiceprezydent Aldoną Machnowską – Górą, Dyrektorami Biur Urzędu Miasta Warszawa: Kultury, Sportu i Rekreacji, Edukacji, Polityki Zdrowotnej, Pomocy i Projektów Społecznych oraz Centrum Komunikacji Społecznej. W czasie spotkania ze strony WRS padły postulaty dotyczące  opracowania Strategii Senioralnej( zobacz na www.wrs.waw.pl . Warszawska Rada Seniorów podkreśliła konieczność wprowadzenia systemu obowiązkowego włączania przez Biura Urzędu Miasta przedstawicieli WRS w proces opracowywania dokumentów w sytuacji, gdy poruszana tematyka obejmuje na różnych poziomach problematykę osób starszych.
  • Wybraliśmy nasze kandydatki do Rady Warszawskiego Transportu Publicznego  – Marię Pokój oraz Jolantę Sobczak.
  • Powołaliśmy zespół przygotowujący na sierpniowe posiedzenie WRS temat  dotyczący Domów Pomocy Społecznej i Domów Dziennego Pobytu . 
  • Przyjęliśmy stanowisko WRS w sprawie Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych zobacz na naszej stronie www.wrs.waw.pl
  • Pandemia uniemożliwiła nam wiosną posadzenie w Ogrodzie Saski Dębu Seniora. Przygotowujemy się do realizacji naszego zadania jesienią. Zachęcamy Dzielnicowe Rady do takich inicjatyw lokalnie w dzielnicach ( pojedyncze drzewa, aleje drzew – wszystko dla poprawy naszego klimatu) -zobaczcie ile już udało się posadzić drzew w waszych dzielnicach.
  • Obok CAM stanęła tablica ogłoszeniowa z budżetu obywatelskiego dzięki Radzie Seniorów Dzielnicy Wola. Będą tam też nasze informacje- będziemy docierać do mieszkańców Muranowa i odwiedzających CAM seniorów poprzez plakat ( nie wszyscy jesteśmy w sieci). Może warto znaleźć w każdej dzielnicy tablice lub rozważyć miejsce  w dzielnicy gdzie będzie  plakat o inicjatywach rad seniorów tak aby do nie internetowych seniorów docierały informacje o ważnych dla nich sprawach Zastanówmy się nad tym pomysłem …..to może być temat na maj “DOCIERANIE DO WYKLUCZONYCH w sieci “
  • Przez cały maj będziemy uczestniczyli w konsultacjach Polityki różnorodności  i programu Usługi Blisko domu – szczegóły i terminy naszym Newsletterze.To wazne abysmy byli obecni z naszymi sprawami.
  • Właśnie minął rok od ogłoszenia pierwszego lockdownu z powodu zaatakowania nas przez SARS-CoV-2. Wtedy seniorzy z klubu „Sami Swoi” przy OPS na Bemowie, zachęceni przez panią Joannę Nicole-Urbanowicz, jedna z opiekunek grupy, zaczęli spisywać swoje reakcje na te nietypową sytuację. Z tych notatek uderza zaskoczenie, zagubienie, monotonia dnia, izolacja od rodziny i przyjaciół , nietypowe, bo w ograniczonym gronie rodzinnym Święta Wielkanocne, przerażenie liczba zachorowań i śmierci, rezygnacja i bunt. Te, dziś już wspomnienia zostały wydane w książce ”Aż w uszach szumi od tej ciszy… zapiski w samotności. Znacie podobne inicjatywy?Piszczie do nas na adres mailowy : [NowaWiadomosc/Do/QlIkBFQ6QUFhIVRZX192dnQBeCtCchEqEgA7ZgcVU1EtSQQFER1EXkNWQVZWJUNRXwMSCRMTBgcWASdWVkpDBgMHBFdIEwEgak5ZQR0jKGMWeU9QBAZtNw%3D%3D]rada@wrs.waw.pl
  • Nasz cotygodniowy dyżur telefoniczny cieszy się dużym zainteresowaniem. W przypadku trudności w połączeniu, ze względu na „zajętość” prosimy przysyłajcie sms lub maile. Numery zapisują się – oddzwonimy.Wasze sprawy są dla nas ważne piszcie sms , maile dzwońcie. Jak zawsze czekam na Wasze telefony, sms, maile – oddzwonię,odpiszemy (tel. 509830267, adres mail przewodniczącej :[NowaWiadomosc/Do/QlIkBFQ6QUFhIVRZX192dnQBeCtCchE1CR4zJl9MR1l7U0MDC1JdXkgHHB5BVFRGXy5WVkRYVVhWF1RBQUtwQlVUTBkCDRY%2FLVpCEwdjIytFIgZJI0w1VlZoZgRhARYa]mzzielicz@gmail.com, w każdy wtorek od 10.00 do 12.00)

Zapraszamy do udziału w konsultacjach

PROGRAM USŁUGI BLISKO DOMU
spotkanie dedykowane NAM seniorom

Biuro Edukacji wspólnie z Biurem Polityki Zdrowotnej oraz Biurem Pomocy i Projektów Społecznych opracowało  projekt Programu wykonawczego „Usługi blisko domu na lata 2021-2025”, służącego realizacji celu 2.3 „Korzystamy z usług blisko domu” Strategii #Warszawa2030.
Zgodnie z przeprowadzoną diagnozą i wytycznymi dotyczącymi charakteru Programu „Usługi blisko domu” przygotowano dokument obejmujący cztery obszary, w ramach których określono następujące cele szczegółowe:
Edukacja: Kształcimy blisko domu. Dbamy o standardy edukacji
Ochrona zdrowia: Rozwijamy opiekę medyczną, Podnosimy jakość usług medycznych
Pomoc społeczna: Wspieramy aktywność (zapewnienie usług aktywizacji społecznej mieszkańców, głównie osób z niepełnosprawnościami i seniorów, m.in. oferta placówek dziennych)
Cyfrowe usługi (rozwój i popularyzacja systemów elektronicznych umożliwiających świadczenie usług przez urzędy, ośrodki zdrowia, placówki edukacyjne): Unowocześniamy usługi.
Zależy nam  na przedstawieniu dokumentu Radnym Warszawskiej Rady Seniorów oraz Dzielnicowych Rad Seniorów. Zapraszamy  14 maja 2021 r. o godzinie 13.00, online za pośrednictwem platformy THEMS.   W spotkaniu będą uczestniczyć dyrektorzy Biura Edukacji, Biura Pomocy i Projektów Społecznych oraz Biura Polityki Zdrowotnej, pracownicy Biura Strategii i Analiz oraz przedstawiciele zespołu eksperckiego z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW, będziemy do Państwa dyspozycji.
Wszystkie materiały – projekt Programu, prezentację oraz diagnozę – prześlemy najpóźniej 6 maja 2021 r. w oddzielnym mailu  oraz link do spotkania.

Polityki różnorodności społecznej m.st. Warszawy

Zapraszamy Państwa do udziału w konsultacjach  
Będziemy wdzięczni  za przekazanie znajdującego się w załączeniu zaproszenia do udziału w konsultacjach wszystkim osobom, które mogą być zainteresowane tym tematem . Szczególnie zależy nam na dotarciu do tych osób, które nie brały udziału w spotkaniach na poprzednim etapie prac nad dokumentem. Liczymy na to, że poszerzy to naszą perspektywę i pozwala nam w sposób kompleksowy ująć – a później opisać – założenia polityki różnorodności.

Jak można wziąć udział w konsultacjach:Konsultacje odbywają się w formie spotkań on-line oraz dyżuru telefonicznego

8 maja (sobota) w godz. 10:00 – 12:30
13 maja (czwartek) w godz. 17:30 – 20:00
14 maja (piątek) w godz. 17:30 – 20:00

Prosimy o wybranie jednego terminu spotkania konsultacyjnego. Zgłoszenia prosimy przesyłać do nas na adres mailowy: rownetraktowanie@um.warszawa.pl.
Jeśli w trakcie spotkania chcą Państwo skorzystać z tłumaczenia na język migowy, prosimy o zgłoszenie tego na 6 dni roboczych przed spotkaniem.
Z uwagi na pandemię wszystkie wydarzenia prowadzone będą on-line za pośrednictwem platformy Zoom.
Więcej informacji na temat przebiegu konsultacji znajdą Państwo na stronie internetowej: www.konsultacje.um.warszawa.pl/roznorodna. Przesyłamy również link do wydarzenia i posta na facebookowym profilu Konsultacje Społeczne Warszawa.
Post: www.facebook.com/konsultacjespolecznewarszawa/posts/3735010289882158
Serdeczne zaprasza
Hanna Rawska
Koordynator projektu


WRS POLECA:

  • naszą stronę www.wrs.waw.pl  gdzie znajdziecie tam nasze stanowisko w sprawie SRPS
  • stanowisko w sprawie polityki senioralnej a wkrótce nasze wydawnictwa
  • na stronie Instytut Polityki Senioralnej  https://seniorhub.pl  dwa opracowania:
  1. Seniorzy w fatalnym stanie psycho-fizycznym w trakcie COVID-19. Omówienie wyników badania.
  2. Raport – „Starość po polsku Propozycja reformy systemu opieki nad osobami starszymi”” – dr Rafał Bakalarczyk, autor raportu „

Zapraszamy na warsztaty online

Drodzy Seniorzy,
mam nadzieję, że majówka minęła Państwu bardzo przyjemnie. My przygotowaliśmy kolejny webinar pt. “Urządzenia ekranowe – co senior powinien wiedzieć”, który odbędzie się 21.05.2021 (PIĄTEK) o godzinie 10:00. Spotkanie potrwa ok. 3 godzin. Chcielibyśmy porozmawiać z Państwem o korzystaniu z urządzeń ekranowych (komputery, laptopy, komórki, tablety) oraz zastanowić się nad tym jakie informacje (i jakiej jakości) możemy znaleźć w internecie, a także kiedy te informacje są bardziej lub mniej prawdziwe. Nasz program wygląda następująco:

  • Zasady ekranowe czym są i dlaczego są ważne
  • Netykieta – zasady, które obowiązują w czasie korzystania z urządzeń ekranowych, czy takie są?
  • Bezpieczeństwo w sieci
  • Fake news czyli nieprawdziwe lub częściowo nieprawdziwe wiadomości
  • Tworzenie cyfrowych treści i cyfrowy ślad

Spotkanie poprowadzi Anna Jarzębska i Joanna Zyla
Aby zgłosić się na webinar, bardzo proszę o zapisanie się poprzez
formularz:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeKBLVvx5PKxu5kNTWeZUydwJPeAAvf7Sz5J4BGanzpge4i6g/viewform

Najpóźniej 17.05.2021 otrzymają Państwo link do spotkania, które odbędzie się poprzez platformę ZOOM.
Pozdrawia i zaprasza  
 
Joanna Żyła
Fundacja Mapa Pasji
www.mapapasji.pl
 


Zapraszamy na zajęcia z UW

Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Instytutem Anglistyki UW w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (program „Trzecia Misja Uczelni”) realizuje  współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego pt. „Trzecia Misja Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego” 
Cel projektu to aktywizacja społeczna seniorów 65+ za pomocą specjalnie przygotowanego kursu języka angielskiego
Kolejny projekt dotyczy „Aktywizacja seniorów z całej Polski (w wieku 50+)”z wykorzystaniem opracowanego programu kształcenia w zakresie nauk ekonomicznych i przedsiębiorczości. Szczegółowe informacje na stronie  projektu  
Wszystkie potrzebne informacje na ten temat i innych projektów dostępne na stronie projektu :  https://www.wne.uw.edu.pl/pl/misja-wne
 
Zaprasza : Sekcja ds. Badań i Publikacji
Wydział Nauk Ekonomicznych
Uniwersytet Warszawski
ul. Długa 44/50, 00-241 Warszawa

Udostepnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

657 Liczba wyświetleń wpisu