WIEŚCI WRS – marzec 2023

Szanowni Państwo,
korzystając z okazji, życzymy wszystkim najszczęśliwszych dni, które dopiero przed nami. Zmierzamy ku wiośnie!
Niech przez cały 2023 r. towarzyszy nam moje ulubione motto: „Kto chce, szuka sposobów. Kto nie chce, szuka powodów”. Szukajmy sposobów!
Znajdźmy czas na aktywność sportową, dbanie o siebie i najbliższych, na to, co dla każdego z nas jest w tym roku ważne.
Minął kolejny rok działalności Warszawskiej Rady Seniorów i Dzielnicowych Rad Seniorów, a początek nowego przyniósł nam bardzo oczekiwane zmiany w prawie, przyjęte przez sejm. 2022 r. zakończyliśmy spotkaniem i dyskusją podczas V Seminarium Rad Seniorów. Była to okazja do podsumowania i rozmów o najważniejszych wyzwaniach dla środowiska seniorów w Warszawie: dobrostanie i bezpieczeństwie oraz wyznaczeniu kierunków pracy na kolejny rok. Seminarium było też głosem w procesie zakończonych już konsultacji. Czekamy na uchwałę rady miasta i zatwierdzenie polityki senioralnej, a później – na jej dobrą realizację.

Małgorzata Żuber-Zielicz

Za nami

 • W połowie stycznia prezydium Warszawskiej Rady Seniorów spotkało się z, zawsze otwartą na nasze sprawy, Aldoną Machnowską-Górą, wiceprezydentką m.st. Warszawy. To wróży dobry rok. Możliwość prezentacji naszych oczekiwań to potwierdzenie słów, które wypowiedziała na naszym seminarium: „Stały kontakt, stałe inspirowanie się… Często idziemy za tym, co wy projektujecie”. 
 • Spotkaliśmy się z prelegentami I Forum Środowisk Senioralnych i rozmawialiśmy o planach związanych z kolejną edycją.
  Jeśli jesteś zainteresowany/zainteresowana współpracą, napisz do nas na adres: rada@wrs.waw.pl, lub zadzwoń pod nr: 509 830 267. 
 • Odbyły się konsultacje dotyczące przygotowywanej uchwały Sejmiku Województwa Mazowieckiego w sprawie dofinansowania projektów rad seniorów na Mazowszu, w efekcie czego przygotowaliśmy dwa wnioski grantowe. 
 • Seniorzy bardzo aktywnie uczestniczyli w zbiórkach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 
 • Z okazji karnawału odbyły się liczne bale dla seniorów: na Bemowie, Bielanach, wielki bal przygotowany dla seniorów z całej Polski przez hotel Arche, powrócił też bal w Hulakuli na Pradze. To ważne – taniec to relaks, dobra aktywność i wspólna zabawa, to także wspaniała integracja. Serdeczne podziękowania dla wszystkich organizatorów! 
 • 1 lutego odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Warszawskiej Rady Seniorów. Rozmawialiśmy o planach WRS na 2023 r., który ogłosiliśmy Rokiem Zdrowia i Aktywności. Podsumowaliśmy także naszą pracę w 2022 r. 
 • Przez cały styczeń i luty braliśmy udział w programie Żyj pełnią życia w chorobie przewlekłej. Pracowaliśmy w dwóch grupach – jedna stacjonarna, druga – online. Jeżeli chcielibyście uczestniczyć w kolejnej edycji programu, napiszcie do nas: rada@wrs.waw.pl. 
spotkanie seniorów

Przed nami: 

 • II posiedzenie Warszawskiej Rady Seniorów poświęcimy domom opieki społecznej i obowiązującym tam standardom pracy. 
 • Trwają przygotowania do gali konkursu Miejsce Przyjazne Seniorom – kapituła zakończyła już pracę. 
 • Masz ochotę być z nami na gali? Napisz e-mail na adres: rada@wrs.waw.pl. Do końca marca czekamy na Twój list o tym, jakie według Ciebie powinno być idealne miejsce przyjazne seniorom. Temat jest otwarty – autorzy ciekawych wypowiedzi zostaną zaproszeni na nasze wydarzenie. 
 • Do końca czerwca, a może i jeden dzień dłużej, spotykamy się online w każdą środę (w godz. 18.00-20.00) w ramach Banku Srebrnej Gospodarki – Punktu Wiedzy. Chcesz być z nami? Napisz na adres: rada@wrs.waw.pl, a organizatorki prześlą Ci link do spotkania. Rozmawiamy o sprawach istotnych nie tylko dla seniorów. Zajrzyj do nas koniecznie! 
 • Warszawska Rada Seniorów odgrywa rolę społecznego rzecznika spraw seniorów poprzez prowadzenie cotygodniowych dyżurów telefonicznych i stacjonarnych w pokoju 707 w PKiN. Dyżury członkowie WRS wraz z członkiem prezydium pełnią w każdy wtorek, w godz. 10.00-12.00. 
 • Trwa projekt Senior – mentor (współpraca z Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno- Społecznych przez cały rok). To pilotaż edukacyjnych inicjatyw międzypokoleniowych – nauczyciele seniorzy w roli mentorów. Chcesz dołączyć? Zapraszamy! Napisz na adres: rada@wrs.waw.pl, otrzymasz e-mail i zaproszenie na pierwsze marcowe spotkanie, które odbędzie się w CAM „Nowolipie”. 
M. Żuber-Zielicz


TEKST: MAŁGORZATA ŻUBER-ZIELICZ
Przewodnicząca WRS 2023

Udostepnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

416 Liczba wyświetleń wpisu