3. Wieści WRS: Marzec 2021

Informacje z Warszawskiej Rady Seniorów

  1. Rozpoczęliśmy kolejny rok działalności Warszawskiej Rady Seniorów.
  2. W styczniu prezydium Warszawskiej Rady Seniorów spotkało się na dwóch posiedzeniach (podsumowanie pracy za 2020 rok i przygotowanie priorytetów na 2021)
  3. W nowej formule odbyło się posiedzenie Warszawskiej Rady Seniorów (od 27.01 do 3.02) zwieńczone dyskusją na ZOOM (obecnych 27 osób czyli prawie 100%). Ta frekwencja to  nasz wielki powód do dumy – wzrost naszych kompetencji i umiejętności  cyfrowych.
  4. Na posiedzeniu gościliśmy Pana Tomasza Pactwę Dyrektora BPiPS oraz Panią Małgorzatę Borys Dziedzic – Kierownik Zespołu Realizacji Polityki Senioralnej BPiPS, którzy przedstawili nam informację o formach i zasadach współpracy    merytorycznej, organizacyjnej i administracyjnej w roku 2021 z Warszawska Radą Seniorów.
  5. Pracujemy nadal zdalnie. Aktualnie nad priorytetami oraz zadaniami na 2021 rok i niezbędnymi propozycjami zmian w uchwale Rady Miasta z 2014 roku  powołującej Warszawską Radę Seniorów  
  6. Aktualny skład rady  jest umieszczony na naszej stronie internetowej, którą polecamy Państwu jako źródło informacji oraz kontaktu z nami. Zależy nam na jak najlepszej jakości naszej strony , więc wszelkie uwagi i pomysły chętnie przyjmiemy aby ją doskonalić.
  7. Polecamy Państwa uwadze i zainteresowaniu dystrybucję miesięcznika POKOLENIA .Dzielnice odbierają egzemplarze z  CAM a potem zgodnie ze specyfiką dzielnicy kolportowane są one do miejsc gdzie seniorzy mogą je odebrać i przeczytać( biblioteki, przychodnie,  kluby seniora itd)
  8. Bardzo prosimy Rady Seniorów o aktywność i zainteresowanie jak ta dystrybucja wygląda w Waszych dzielnicach oraz o sygnalizowanie uwag do  CAM lub WRS.
  9. Przygotowujemy informację o ciekawych inicjatywach i wydarzeniach w Waszych dzielnicach w czasie pandemii.Bardzo spodobał się nam zrealizowany konkurs na Bemowie. Czekamy na informacje od Przewodniczących Rady Dzielnicowej o innych ciekawych inicjatywach.
  10. Dyżur telefoniczny Przewodniczącego  WRS w każdy wtorek od godziny  10.00 do 12.00 (telefon 509830267).

http://politykaspoleczna.um.warszawa.pl/cus/aktualnosci/transport_specjalistyczny_dla_osob_z_niepelnosprawnosciami

http://politykaspoleczna.um.warszawa.pl/aktualnosci/us-ugi-przewozowe-od-2-stycznia-2021-r
https://warszawa19115.pl/-/uslugi-przewozowe-dla-osob-niepelnosprawnych


Konkurs  ogłoszony przez #Pokolenia we współpracy z Warszawską Radą Seniorów 

Otóż, jak zauważyliście, niezwykłą popularnością cieszą się tematy związane z Naszymi małymi ojczyznami. Kiedy wszystko się budzi do życia, a Wy częściej wychodzicie z domów redakcja #Pokolenia proponuje  nowy cykl, który roboczo nazywałby się „Szlakiem warszawskich murali” Pomysł jest taki, byście podczas spacerów robili zdjęcia murali/ muralu w swojej dzielnicy i opisali jego historię. Może to być reportaż, fotoreportaż, może być zwyczajny artykuł czy esej ze zdjęciami. Poszukujmy – bawmy się – poznawajmy swoje dzielnice – przysyłajcie zdjęcia murali.


Konsultacje dotyczące polityki  społecznej trwają do końca marca

Jesteśmy życzliwi wobec Zespołu pracującego nad nową strategią. Pogodziliśmy się z założeniami dokumentu, że skierowany jest do niesamodzielnych i niepełnosprawnych osób ale jednocześnie zauważamy, że nie ma tam odniesienia do polityki senioralnej Warszawy. Na każdym spotkaniu domagamy się szerszych dokumentów, takich jak wcześniej Społeczna Strategia Warszawy czy Program Warszawa Przyjazna Seniorom. Chcemy poznać wyniki  ewaluacji programu Warszawa Przyjazna Seniorom aby szybko podjąć prace nad kolejnym programem. Pandemia zmieniła nasze życie i zmienia naszą przyszłość- przed nami wiele wyzwań.
My seniorzy zainteresowani pomocą społeczną, możemy świetnie skonsultować fragmenty szczegółowe tej Strategii:  zagadnienia bezdomności, sprawy opieki wytchnieniowej,  domów pomocy społecznej, barier architektonicznych (więźniowie IV piętra),  czy nawet komunikacji miejskiej. Wielokrotnie podnosiliśmy te problemy na naszych spotkaniach. Mimo, że jesteśmy online bądźmy słyszalni.

Zachęcamy do udziału w konsultacjach dla mieszkańców: http://www.konsultacje.um.warszawa.pl/strategia_spoleczna
oraz w spotkaniach tematycznych z udziałem organizacji pozarządowych:
http://konsultacje.um.warszawa.pl/dla_ngo_strategia_spoleczna

Najbliższe terminy:

  • Wspieranie osób z niepełnosprawnościami, 10 marca (środa), godz. 14-16.
  •  Zapobieganie uzależnieniom i innym zachowaniom ryzykownym, 19 marca (piątek), godz. 9-11.
  •  ❗ Wspieranie osób starszych, które potrzebują pomocy w funkcjonowaniu, 22 marca (poniedziałek), godz. 9-11
  • Integracja społeczna i zawodowa poprzez edukację, ochronę zdrowia, sport, kulturę, 24 marca (środa), godz. 14-16.

WARTO PRZECZYTAĆ – WARTO WIEDZIEĆ

“Na zdalny pulpit”, nowa metoda ataku na seniorów. Tak konsultant “wyczyścił” rachunek bankowy ofiary.
Przestępcy przekonują ofiary, by zainstalowały oprogramowanie, które ma pomóc np. w otworzeniu lokaty. A potem wyprowadzają pieniądze. – Oszukane osoby są przekonane, że tak właśnie powinna wyglądać procedura inwestowania – przestrzega policja. Wszystko zaczęło się od telefonu rzekomego konsultanta z banku, który skłonił “klienta” podczas rozmowy do zainstalowania specjalnego oprogramowania. Okazało się, że operacja umożliwiła zdalną kontrolę urządzenia. Seniorzy byli przekonani, że asystent pomaga im złożyć dokumenty niezbędne do uruchomienia nowej inwestycji. W rzeczywistości jednak zostali oni oszukani

Przestępcy atakują seniorów różnymi metodami – oprócz przejęcia środków z konta popularna jest metoda “na wnuczka”. Oszust udaje wówczas członka najbliższej rodziny i prosi o pieniądze na pilną pomoc prawną, operację. Przestępcy udają też policjantów  i przekonują starsze osoby, że przekazanie pieniędzy z konta to element akcji wymierzonej w bandytów. W styczniu biuro prasowe policji informowało, że seniorzy na skutek tego typu działań stracili w 2020 roku aż 86 mln zł. O 13 mln zł więcej, niż rok wcześniej. Przestępcy oszukali łącznie ok. 5,6 tys. seniorów.


Spotkania online polecamy

Konkurs „Seniorzy w akcji” realizowany jest przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” w ramach Programu „Uniwersytety Trzeciego Wieku – Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.Od 25 lutego br. ruszyła rekrutacja do XIV edycji Konkursu Seniorzy w Akcji, należy wypełnić formularz listu intencyjnego dostępny na stronie:
www.seniorzywakcji.pl
Spotkanie informacyjne odbędzie się na platformie ZOOM. Poniżej przesyłamy linki i hasła dostępu (ilość miejsc jest ograniczona w każdym terminie, o udziale zadecyduje kolejność wejść na spotkanie). 

https://tiny.pl/r492r Link do spotkania 11 marca

Meeting ID: 841 7251 0823
Passcode: 420780

https://tiny.pl/r492c Link do spotkania 11 marca

Meeting ID: 838 5376 9568
Passcode: 068451


Dni Mózgu Uniwersytetu SWPS  2021

Jaki wpływ na działanie mózgu ma COVID-19? Jak wyglądają próbki tkanki mózgowej? Dlaczego możemy pamiętać lub wyobrażać sobie zapach? Na wiele pytań odpowiedzą eksperci z  Uniwersytetu SWPS  i nie tylko. Na wydarzenie zapraszamy wszystkich zainteresowanych tajemnicami działania tego jedynego w swoim rodzaju osobistego „komputera pokładowego”.
Wydarzenie jest bezpłatne i odbywa się online. Spotkanie organizuje Koło NeuroPsyche Uniwersytetu WPS w Warszawie.
Wydarzenie trwa dwa dni.  
13 marca w godzinach 10:15  – 17:30.
14 marca w godzinach 11:15  – 19:30.
Linki poniżej:

DZIEŃ 1: SOBOTA 13.03

DZIEŃ 2: NIEDZIELA 14.03

Wydarzenie jest bezpłatne i odbywa się online. Spotkanie organizuje Koło NeuroPsyche Uniwersytetu WPS w Warszawie.
SZCZEGÓŁY:
https://www.swps.pl/strefa-psyche/wydarzenia/403-webinarium/23085-dni-mozgu-2021


Webinarium o prowadzeniu zdalnych treningów umysłu dla seniorów

Zapraszamy na webinarium Siłowni Pamięci, które poświęcone będzie ważnemu tematowi pracy z seniorami w czasie pandemii, czyli „JAK ZDALNIE PROWADZIĆ TRENINGI UMYSŁU DLA SENIORÓW?”. Porozmawiamy o tym, jak to robić oraz z jakich narzędzi i materiałów warto skorzystać.
Spotkanie poprowadzi dr Edyta Bonk, która opowie o swoich doświadczeniach związanych ze zdalną pracą z seniorami oraz przedstawi rozwiązania, które dobrze sprawdzają się w prowadzeniu treningów umysłu.
Spotkanie jest bezpłatne i odbędzie się 16 marca (wtorek) w godz. 12.00-14.00. Zapisy odbywają się poprzez ten formularz do 14 marca (niedziela):

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSchw4_WVJyXdoD4A9D0apOn_MnOJyaHA9c-_MOU2nnpRcE78g/viewform

Udostepnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

553 Liczba wyświetleń wpisu