Wieści Grudzień

PRZED NAMI W GRUDNIU:

 6 grudnia spotkanie redakcyjne POKOLEŃ w CAM godzina16.30

  • 8 i 9 grudnia Kongres Ogólnopolskiego Porozumienia o Współpracy Rad Seniorów w Krakowie
  • 8 grudnia 9.30-14.00, Urząd Pracy m.st. Warszawy zaprasza na seminarium podsumowujące projekt pilotażowy „Dobry pracownik nie ma wieku”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Seminarium odbędzie się na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 3, sala im.
    S. Czarnowskiego. W części pierwszej seminarium „Wszystkim się to opłaci”, chcemy zaprezentować podsumowanie ponad rocznych działań promujących zatrudnianie osób starszych.  Seminarium będzie również okazją do zapoznania się z doświadczeniami przedsiębiorców i emerytów, którzy postanowili wziąć udział w projekcie i wspólnie udowodnić, że „dobry pracownik nie ma wieku”. Prezentacja wyników pilotażu poprzedzi główny punkt seminarium – panel ekspertów „Przyszłość seniorów na rynku pracy w Polsce”. Panel poprowadzi Pani Monika Fedorczuk – Dyrektor Urzędu Pracy m.st. Warszawy.
  • 9 grudnia Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu i Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy serdecznie zaprasza do wspólnego świętowania Dnia Koordynatora Wolontariatu! To tradycyjnie już czas spotkania i rozmów. To doroczne święto tych, którzy są ogniwem w całej strukturze wolontariatu. W tym dniu rozmawiamy o tym co ważne i aktualne w wolontariacie, W tym dniu pokazujemy, że praca koordynatorów, to duży wkład w rozwój placówek, na rzecz których działają ochotnicy, w promocję wartości jakie niesie idea wolontariatu, pokazania dobrych praktyk
    w zakresie zarządzania wolontariuszami. To też okazja, by podziękować
    i nagrodzić osiągnięcia koordynatorów. Widzimy się w godz. 12.00-15.00 w Centrum Społeczne Paca 40 Czekają na nas: • Warszawska Debata Wolontariacka: „Wolontariat młodych” • Finał Konkursu „Koordynator Wolontariatu Roku 2022” • Finał Konkursu „Pokaż się z dobrej strony”
    Sieciowanie przy poczęstunku
  • 12 grudnia przedświąteczne spotkanie na Bemowie, z udziałem przewodniczącej WRS
  • 13 grudnia kolejne spotkanie z cyklu „Świadomy Senior – Bezpieczny Senior” organizowane we współpracy Polskiego Związku Emerytów
    i Rencistów, Warszawskiej Rady Seniorów i Zakładu  Emerytalno-Rentowego MSWiA. Tym razem zapraszamy do Cegłowa (około 40km),będziemy rozmawiać o bezpieczeństwie przeciwpożarowym i gości u seniorów z Cegłowa. Zgłoszenia do 6 grudnia liczba miejsc ograniczona. Spotkanie rozpoczyna się o godzinie 11.00.Dojazd z Warszawy pociągiem ( w zależności od liczy osób rozważamy możliwość dojazdu autokarem).
  • 14 grudnia zaczynamy Bank Srebrnej Gospodarki-PUNKT WIEDZY cykliczne spotkania senioralne online (gościem spotkania będzie autorka pierwszego doktoratu o radach seniorów ).

W każdą środę   na spotkania online w godzinach 18.00-20.00 zaprasza zespół pomysłodawczyń: Beata Jaroszyńska – Warszawa, Grażyna Lange -Wrocław, Barbara Stafiej – Rzeszów, Małgorzata Żuber-Zielicz Warszawa

Dostęp do spotkań: https://us02web.zoom.us/j/6994227805?pwd=MEo3TmhrZUZkWXNuZFMyZlZBNGpKQT09

Meeting ID: 699 422 7805 Passcode: 9cJwZH

  • 15 grudnia spotkanie świąteczne członków Warszawskiej Rady Seniorów 10.00-12.00 sala 707
  • 15, 16 i 19 grudnia prosimy o zwrot ankiet (pokój 707 w godzinach 12.00-14.00)
  • Do końca grudnia przygotowujemy podsumowanie seminarium, projekt planu pracy WRS na 2023 rok i odbywają się spotkania zespołów.

INFORMUJEMY I ZAPRASZAMY

 6 grudnia Wydziału Ekonomii Społecznej Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej serdecznie zapraszam do odwiedzenia Mazowieckiego Jarmarku Rozmaitości czyli Targów Ekonomii Społecznej, które odbędą się w Centrum Handlowym Blue City

  • w Warszawie (al. Jerozolimskie 179, 02-222 Warszawa), na poziomie
    -1 (przy fontannie). Impreza rozpocznie się o godz. 10.00, a zakończy ok. godz. 20.00.W miasteczku targowym, gdzie będzie wystawiać się 31 podmiotów ekonomii społecznej z całego Mazowsza Bezpośrednio punkt kulminacyjny imprezy czyli uroczystą galę wręczenia wyróżnień tegorocznym laureatom Mazowieckiej Marki Ekonomii Społecznej. Będą również różnego rodzaju pokazy, m.in. warsztaty lepienia z gliny oraz zajęcia śmiechoterapii oraz różnego rodzaju konkursy z nagrodami.
  • Stowarzyszenie SYNTONIA orazPunkt Informacji
    i Wsparcia dla Opiekunów nieformalnych osób starszych
    zaprasza osoby zajmujące się bliskimi osobami starszymi – rodzicami, mężem, żoną, babcią, dziadkiem, teściami itd. na spotkania tematyczne 

08.12.2022 godz.18:00 (czwartek) Trudne sytuacje w opiece nad chorym z  demencją – dlaczego tak się dzieje i co można zrobić; miejsce: ul. Woronicza 44a – Mokotowskie Centrum Integracji Mieszkańców

WIEŚCI Z MIASTA

Odbyła się przepiękna kolejna Gala S3KTOR. Gratulujemy Pani Ewie Kolankiewicz niesamowitej i wspaniałej organizacji.

Polecamy do obejrzenia filmy z gali (linki do filmików z You Tuba)

Film podsumowujący galę – https://youtu.be/3VAV0k95E1Q

Laureaci:

I miejsce – Polskie Towarzystwo Fizyczne za Letnią Szkołę Fizyki. –https://youtu.be/pyABsOOuf9M  . Brawo Nauka!

II miejsce – Fundacja Zwalcz Nudę za inicjatywę WIDZĘ – REAGUJĘ – ZMIENIAM. – https://youtu.be/iGXn4rDKeHk

III miejsce – Stowarzyszenie Warszawski Hackerspace za: Społeczne sieci wsparcia na Muranowie. – https://youtu.be/ceyHXFx6KPg

Nagroda Mieszkańców – Fundacja Dobrych Inicjatyw za inicjatywę: #PaczkaDlaSeniora. – https://youtu.be/_nyuSIVUr5I

Nagroda za całokształt Grand S3KTOR – Fundacja SYNAPSIS –https://youtu.be/34pzrc2eKxA

Intro – https://youtu.be/01AjBORscXI

WIEŚCI Z DZIELNIC

 Praga Południe – nowo wybrana rada z fajnymi pomysłami

Rada Seniorów postanowiła kontaktować się z mieszkańcami dzielnicy za pośrednictwem gazety „Dzielnica Praga-Południe”.Aby umożliwić kontakt
z mieszkańcami, ustalono dyżury spotkań, które odbywać się będą w Urzędzie Dzielnicy Praga-Południe ul. Grochowska 274, pok. 306. Najbliższe dyżury zaplanowano 5 grudnia 2022 r., 12 grudnia 2022 r. oraz 19 grudnia 2022 r.
w godzinach 16:00-18:00.Rada Seniorów Dzielnicy Praga-Południe aktywnie prowadzi swój profil na portali internetowym Facebook. Do prowadzenie Księgi Pamiątkowej Rady Seniorów wyłoniono Zespół ds. prowadzenia księgi. Zaangażowano trzech członków Rady Seniorów aby systematycznie uzupełniać informacje dotyczące aktywności osób w wieku senioralnym. Zaplanowano aby w księdze znalazły się zdjęcia upamiętniające uroczystości oraz krótki opis wydarzeń.

Kupujemy ten pomysł dla WRS!!!

Bemowo- tu się dba o społeczników

W gościnnych progach Ośrodka Wsparcia dla Seniorów odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów i słodkich upominków dla najbardziej aktywnych członków, którzy uczestniczyli w zmaganiach sportowych na terenie Warszawy i Mazowsza

to piękny gest ze strony Kierownictwa Ośrodka promującego aktywność
i zaangażowanie swoich podopiecznych. To niezwykła przyjemność uczestniczenie w spotkaniu z seniorami, którzy od lat stanowią trzon sportowej drużyny Bemowa.

Ochota – przedświąteczne spotkania i atrakcje międzypokoleniowe

 Mikołaj zapowiedział się i będzie krążył z prezentami po  dzielnicy Ochota

3 grudnia – Pl. Narutowicza. Zostanie rozświetlona świąteczna ramka.

3 grudnia – otwarcie lodowiska przy OSIR ul. Rokosowska 10 godz.16:00-19:00

4 grudnia – 16:00-17:30 – Park Pięciu Sióstr, plac zabaw. Mikołaj będzie rozdawać prezenty dzieciom, a w trakcie imprezy odbędą się gry i zabawy dla najmłodszych, jak również zostanie rozświetlona nowa choinka.

6 grudnia – 16:00-18:00 – Skwer Alfonsa Grotowskiego, Mikołaj będzie spacerować po skwerze i wręczać upominki dzieciom. plac zabaw. Mikołaj będzie rozdawać prezenty dzieciom, a w trakcie imprezy odbędą się gry i zabawy dla najmłodszych wraz z pokazem zimnych ogni.

5 grudnia – 14:00 – Park Pięciu Sióstr. OPP, OPS i OKO organizują happening „Ochota na Święta”, w trakcie którego dzieci i seniorzy, a także przedstawiciele różnych organizacji przejdą korowodem z łańcuchem stworzonym przez uczniów i seniorów, symbolizującym więź międzypokoleniową. W trakcie tego wydarzenia wystąpią również Ocho-Nutki z Ogniska Pracy Pozaszkolnej.

5 grudnia – 15:00 – MAL Surma, ul. Białobrzeska 17. OPS organizuje gwiazdkę dla mieszkańców połączoną ze wspólnym kolędowaniem.

6 grudnia – 11:00 – Dom Dziennego Pobytu „Z Ochotą” ul. Grójecka 109 i MAL Surma ul. Białobrzeska 17. Finał akcji „Święty Mikołaj dla Seniora”, w trakcie którego zostaną rozdane upominki seniorom wg napisanych wcześniej listów „dla św. Mikołaja”.

10 grudnia – 15:00-16:30 – Park Wielkopolski, plac zabaw. Mikołaj będzie rozdawać prezenty dzieciom, a w trakcie imprezy odbędą się gry i zabawy dla najmłodszych wraz z pokazem zimnych ogni.

15 grudnia – 14:00 – Plac pod Skrzydłami. Wspólne ubieranie choinki. Udział biorą: Dom Dziennego Pobytu, ŚDS, Biblioteka i MAL z Grójeckiej 109. Impreza jest połączona z 5-leciem funkcjonowania Miejsca Aktywności Lokalnej Grójecka 109.

Napiszcie do kolejnych numerów o Waszych dzielnicach.

NASZE ARCHIWUM CZYLI WYBRANE WYDARZENIA LISTOPADOWE

  ZA NAMI

 Opracowaliśmy materiały po I Forum Środowisk Senioralnych, które zostały przesłane do Sejmiku Województwa Mazowieckiego (Raport).

  • Cały listopad trwały konsultacje projektu Polityki Senioralnej.
  • 4 listopada spotkał się zespół do spraw seminarium na roboczym posiedzeniu w sprawie programu i spraw organizacyjnych
  • 7 listopada miała miejsce VIII Sesja Plenarna Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Po 5-letniej przerwie nieobecności w Sejmie wydarzenie to powróciło na właściwe mu miejsce. Na sesji obecni byli przedstawiciele Parlamentu i Rządu RP, Pani Marszałek Elżbieta Witek, witając delegatów i otwierając Sesję OPS podkreśliła ogromne bogactwo doświadczenia życiowego, zawodowego, politycznego
    i samorządowego seniorów, z którego powinny czerpać młode pokolenia. Na Sesji, ze strony parlamentarnej i rządowej głos zabrali Przewodnicząca Komisji Polityki Senioralnej Posłanka Joanna Borowiak, Ministra Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg oraz Minister Zdrowia Adam Niedzielski, podkreślający wagę środowiska senioralnego dla dynamicznego rozwoju Polski i konieczność dbania zarówno o stronę finansową jak i zachowanie aktywności tego środowiska. Minister zdrowia poinformował o planowanym wzroście wydatków na politykę zdrowotną do poziomu 7 procent PKB w 2027 roku, co powinno objąć
    w znacznym stopniu wydatki na potrzebną coraz bardziej geriatrię.
    W trakcie Sesji prowadzonej przez członków Prezydium, któremu przewodniczyła Pani Krystyna Lewkowicz zostały w wyniku głosowania wybrani nowi członkowie tego gremium, została przyjęta Deklaracja Programowa VIII Sesji oraz zatwierdzona wysokość składki miesięcznej pobieranej od delegatów OPS w celu finansowania bieżących potrzeb organizacji. Z ramienia WRS w Sesji udział wzięli, Teresa Bojanowicz, Bożena Borys, Bożena Skudlarska, Krystyna Śmigielska, Elżbieta Wiśniewska, Marek Chodaczyński i Wojciech Kożuchowski.

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: www.parlamentseniorow.pl

  • 9 listopada odbyło się posiedzenie Warszawskiej Rady Seniorów.
  • 9 listopada odbyło spotkanie z okazji piątych urodzin naszego miesięcznika
  • 9 listopada odbyło się uroczyste sadzenie dębów Seniora we Włochach w Ogrodach Kosmosu i Parku Kotańskiego. Warszawską Radę Seniorów reprezentował Wiceprzewodniczący Wojciech Piotr Kożuchowski.
  • 15 listopada odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Świadomy Senior – Bezpieczny Senior” w Zakładzie Emerytalno-Rentowym MSWiA. Służby mundurowe reprezentowali insp. Jan Strzeliński oraz mł. insp. Marek Luty ze Stowarzyszenia Komendantów Policji Polskiej.
  • 16 listopada odbyło się posiedzenie Komisji Ekspertów ds. Osób Starszych przy Rzeczniku Praw Obywatelskich w formule online na platformie Teams. Na spotkaniu poruszany by temat  ageizmu
    w zatrudnieniu, który zreferował Pan Tomasz Schimanek.
  • 17 listopada na Skwerze Seniora posadzono Dąb Seniora .

Okolicznościowe przemówienia wygłosili Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe Tomasz Kucharski oraz senator Marek Borowski jak również Przewodniczą Rady Seniorów Pragi-Południe Wanda Orzeszek, Warszawską Radę Seniorów reprezentowała Krystyna Śmigielska Wiceprzewodnicząca WRS.

  25 listopad odbyło się 5. Seminarium Warszawskich Rad Seniorów.

Seminarium wypadło w naszej ocenie bardzo dobrze. Mamy satysfakcję, że udało się zrealizować założone cele.  Sprawdziła się ważna zasada – że przydzielamy zadania Kolegom i Koleżankom z WRS oraz DRS (byli autentycznymi, skutecznymi  moderatorami grup), a następnie wspierajmy ich, się abyśmy razem osiągnęli sukces. Wielka sala Rudniewa na 120 osób była wypełniona po brzegi, frekwencja dopisała.

Część oficjalna nie była tylko formalnością, bo mogliśmy wysłuchać rzeczowych i kompetentnych wystąpień:

Pani Marszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy – Błońskiej,

Przewodniczącej Rady Warszawy Ewy Malinowskiej–Grupińskiej (powiedziała nam, że czuje się seniorką)

Pani Wiceprezydent m. st. Warszawy Aldony Machnowskiej-Góry (apelującej o wzajemne inspirowanie się rad seniorów i Biur Urzędu Miasta).

Wzruszające dla nas wszystkich były podziękowania wręczone radnym kończącym pracę w WRS Pani Lidii Kani i Panu Ryszardowi Kalkhoffowi 90-letniemu nestorowi warszawskiego samorządu seniorów.

Wykład otwierający prof. Mirosława Grewińskiego z uczelni Korczaka pod nazwą: Mazowiecka a warszawska polityka senioralna, pola współpracy wnosił do polityki senioralnej nowe treści, których nie znaliśmy- wzbogacił ją
i pokazał nowe perspektywy. Będziemy upowszechnić tę prezentację
i uwzględnimy ją w materiale pokonferencyjnym. Współpraca WRS z uczelnią im. J. Korczaka (w tym Polskim Towarzystwem Polityki Społecznej) rozwija się i daje nam korzyści, podobnie jak współpraca z Wyższą Szkołą Promocji
i Zarządzania oraz Show Mediów, z której Pan Profesor Adam Grzegorczyk wspierał nas merytorycznie i organizacyjnie w przygotowaniach do seminarium.

Wprowadzenia do warsztatów – dokonali go moderatorzy grup. WRS organizuje wydarzenia edukacyjne (taki charakter miało też Forum środowisk senioralnych), realizując podejście, o którym WRS mówi, że „Zarządzamy poprzez szkolenie”.

Praca grup warsztatowych była intensywna, nasi moderatorzy (i osoby je wspierające) pracowali pod presją czasu (50 minut). Teraz, na gorąco poprosiliśmy moderatorów i osoby wspierające o pisemną informację
z warsztatów, którą chcemy uwzględnić w materiałach pokonferencyjnych.

Konsultacje społeczne polityki senioralnej – podczas Seminarium zaznaczano, że wydarzenie to wiąże się z trwającymi obecnie, do 30 listopada konsultacjami senioralnej polityki. Poprosiliśmy moderatorów, aby przeanalizowali, czy po Seminarium mają uwagi do polityki senioralnej, które warto pisemnie przekazać na podany przez adres. koordynacja.ps@um.warszawa.pl

Panel burmistrzów wyróżniających się w działaniach na rzecz seniorów był dobrym pomysłem, który wprowadził pozytywną energię.

Budujący był aplauz dla występujących burmistrzów ze strony przedstawicieli seniorów z tych dzielnic. Odpowiadali na dwa pytania moderatora: o sukcesy dzielnicy w działaniach na rzecz seniorów oraz wyzwaniach na przyszłość.
W odpowiedzi na pytanie, czego potrzeba w przyszłości, padł interesujący pomysł, żeby powstał ogólnomiejski projekt rozwijania w dzielnicach ośrodków wsparcia seniorów (na wzór miejskiego projektu żłobkowego, który miał budżet zapisany w Wieloletniej Prognozie Finansowej). Warto, żeby WRS podjęła ten pomysł w planie na 2023 r.

Wystąpienia końcowe prof. Barbary Szatur–Jaworskiej, Ekspertki, biorącej udział w przygotowaniu projektu polityki senioralnej, było krótkim, rzeczowym wykładem na temat projektu warszawskiej polityki senioralnej. Profesor podkreśliła, że projekt powstał w stylu partycypacyjnym i zaznaczyła,
iż przedstawiciele seniorów wprowadzili niektóre treści do dokumentu, a także uwagi ich miały wpływ na zmianę niektórych jego zapisów.

Publikację pt. „Głos WRS w sprawie przygotowywanej polityki senioralnej” – dostaliśmy wszyscy wychodząc z konferencji jako prezent. Ten ważny zeszyt Biblioteczki WRS, uzupełni materiały pokonferencyjne. Ukaże uczestnikom wysiłek przedstawicieli seniorów, który włożyli w programowanie. Z materiału tego dobitnie wynika, że toczyliśmy intensywny dialog, i tylko część naszych oczekiwań została przez Miasto uwzględniona w projektach dokumentów.

Promocja roli WRS i DRS – organizowanie tak ambitnych wydarzeń, jak Forum środowisk senioralnych, czy Seminarium, podnosi rangę WRS i DRS. Słuchając przedstawicieli Miasta, że „podążają za warszawskimi radami seniorów, odnieśliśmy wrażenie, że nie była to tylko kurtuazja. Elementem tej promocji będzie wydanie w Biblioteczce WRS i upowszechnienie
w środowiskach senioralnych materiałów poseminaryjnych.

Udostepnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

501 Liczba wyświetleń wpisu