Spotkanie seniorów z ordynatorem geriatrii Szpitala Wolskiego

Na posiedzenie Wolskiej Rady Seniorów w dniu 9 listopada 2017 został zaproszony ordynator Oddz. Geriatrycznego w Szpitalu Wolskim M. Saganowski w celu przedstawienia aktualnej sytuacji tego Oddziału.

 Wolska Rada Seniorów jest zaniepokojona likwidacją, jaka grozi Oddziałowi Geriatrycznemu w Szpitalu Wolskim. W celu zapoznania się z istniejacą sytuacją , na posiedzenie w dniu 9 listopada br został zaproszony Ordynator Oddziału p. dr  Mariusz Saganowski , który przedstawił zasady i metody działania Oddziału oraz aktualny stan prawny.

Otworzony w 2015 roku Oddział Geriatryczny powstał w wyniku przebudowy i modernizacji  powierzchni  około 1.500 m.kw., wygospodarowanej w Szpitalu Wolskim. Inwestycja została sfinansowana z budżetu m.st. Warszawy w wysokości 4,5 mln złotych. Dodatkowej pomocy przy wyposażeniu Oddziału udzieliła WOŚP.  Oddział dysponuje 36 łóżkami, nowoczesnym sprzętem oraz aparaturą medyczną.   Oprócz pokoi lekarskich i zabiegowych są sale terapii zajęciowej i fizykoterapii oraz gabinet psychologa.

Te wszystkie nakłady zostaną zniweczone przez ustawodawcę, który tworząc tzw. „ sieć  szpitali” nie przewiduje finansowania oddziałów geriatrycznych, zrównując te oddziały z interną. Istotnie geriatria opiera się na internie ale działa kompleksowo. Seniorzy cierpią na wiele chorób, mają zaburzenia sprawności fizycznej, psychicznej i neurologicznej, a ich zdiagnozowanie wymaga całokształtu badań. Do tego niezbędny jest współpracujący zespół lekarzy specjalistów, w tym oprócz internisty, geriatra,  psycholog, rehabilitant i specjalnie wykwalifikowane pielęgniarki.

Celem pobytu na Oddziale Geriatrycznym jest doprowadzenie pacjenta do formy funkcjonalnej tzw. „postawienia na nogi” i poprawy jakości jego życia. Ważne jest aby  chory przychodząc do szpitala trafiał do miejsca przygotowanego dla jego potrzeb i możliwości a nie przymuszanie go do warunków niekorzystnych. Poradnie nie rozwiążą problemu z uwagi na brak czasu dla pacjenta oraz możliwości diagnostycznych bez   odsyłania chorych  do specjalistów i na dodatkowe badania.

Należy podkreślić, że Oddział Geriatryczny w Szpitalu Wolskim jest jedynym o takim   profilu w całym woj. mazowieckim. Powstanie tego  Oddziału wynikało z istniejących i rosnących potrzeb w zakresie leczenia szpitalnego osób starszych.

Według aktualnych informacji Oddział Geriatryczny będzie funkcjonował do marca 2018 roku, co będzie dalej jest wielką niewiadomą. Nie możemy akceptować takiego marnotrawstwa sił i środków, przy jednoczesnym pozbawianiu seniorów należytej pomocy.  Wolska Rada Seniorów w dalszym ciągu będzie monitorować działania Ministerstwa Zdrowia  i ma nadzieję, że inne organizacje, nie tylko działające na rzecz   osób starszych, nie pozostaną obojętne w tej sprawie.

napisała: Renata Janicka

Udostepnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

512 Liczba wyświetleń wpisu