Służba zdrowia dla Seniora

Zdrowie jest najważniejsze. Dlatego Wawerska Rada Seniorów postanowiła przyjrzeć się opiece zdrowotnej w naszej dzielnicy. Pomimo że służba zdrowia działa w Wawrze sprawnie, są rzeczy, które utrudniają życie pacjentom, a które można poprawić. 

Na podstawie informacji od mieszkańców i własnych obserwacji (członkowie Rady to również seniorzy korzystający z wawerskiej służby zdrowia) przygotowaliśmy listę spraw, z którymi zwróciliśmy się do dyrekcji SZPZLO Warszawa-Wawer.

Potrzeba zatrudnienia geriatry w Wawrze

W Wawrze, podobnie jak w wielu innych dzielnicach Warszawy, brakuje geriatry. Lekarzy tej specjalności jest w Polsce ok. 300, stąd problem z ich zatrudnieniem. Dowiedzieliśmy się, że jeden z lekarzy naszego SZPZLO jest w trakcie zdobywania tej specjalizacji, co niestety potrwa jeszcze jakiś czas. Tymczasem zaproponowaliśmy nawiązanie współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym lub inną placówką kształcącą lekarzy geriatrów i pielęgniarki geriatryczne.

Uzyskanie recepty w recepcji przychodni bez konieczności wizyty u lekarza

Dość dużą uciążliwością dla pacjentów chorujących przewlekle jest konieczność wizyty u lekarza, gdy leki przepisane przez specjalistę kończą się i trzeba je powtórzyć. W niektórych przychodniach można uzyskać receptę, zostawiając w recepcji kartkę z prośbą o wypisanie stałych leków. Lekarz POZ ma w dokumentacji pacjenta wskazania specjalisty i na tej podstawie może receptę wystawić. Część przychodni stosuje tę praktykę, co dla chorych jest ogromnym ułatwieniem. Chcielibyśmy, aby to była zasada powszechnie stosowana. Dyrekcja wawerskiego SZPZLO daje w tej kwestii lekarzom wolną rękę. Nie ma zakazu, jednak decyzja należy do lekarza, który odpowiada za zdrowie pacjenta.

Dostępność specjalisty podologa

Mieszkańcy Wawra zgłosili potrzebę dostępności podologa – specjalisty, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób stóp. Jedną z takich chorób jest tzw. stopa cukrzycowa. I tym schorzeniem będzie zajmował się gabinet leczenia Zespołu Stopy Cukrzycowej, który powstanie w Wawrze w ramach Programu Wsparcia Ambulatoryjnego Leczenia Zespołu Stopy Cukrzycowej. Program będzie działał w 2018 roku.

Z pewnością ważnych spraw w tak ważnej dziedzinie jest więcej. Będziemy starać się je rozpoznawać i stopniowo nimi zajmować.

Urszula Stanowska

Udostepnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

453 Liczba wyświetleń wpisu