SENIORALNE WYPRAWY ODKRYWCÓW

W dniach 15 – 16 grudnia przedstawiciele Bemowskiej Rady Seniorów uczestniczyli w konferencji pt. „Senioralne wyprawy odkrywców” zorganizowanej w Krakowie przez Fundację Mapa Pasji.
To nasze pierwsze spotkanie z questami, które od razu skradły nasze serca, wprowadzając w fascynujący świat nowych doświadczeń, odkrywając nowe oblicza poznawania naszych małych ojczyzn, dzielnic i osiedli. Od razu chwyciliśmy bakcyla, pragnąc przenieść wędrówki z questami na teren Bemowa i Warszawy.

Czym jest Quest ?
QUEST ( z ang. zadanie, zagadka) to edukacyjna gra terenowa, która łączy w sobie elementy zabawy i nauki, poszukiwań skarbu i radości odkrywania!
Nie wymagają one obsługi ani znakowania w terenie, dlatego, w odróżnieniu od podchodów lub gier miejskich, można w nie grać niemal w każdej chwili. Podstawą zabawy jest wędrówka trasą questu w terenie. Do zabawy wystarczy ulotka lub darmowa aplikacja mobilna.
Życie to podróż, a sens podróżowania tkwi w ciągłym odkrywaniu i nowych spojrzeniach na to, co nas otacza. Prawdziwym odkrywaniu – nie jego symulacji przed ekranem komputera w ciemnym pokoju, jak wielu młodych spędza w tej chwili czas wolny, bez ruchu, słońca, świeżego powietrza, wciągniętych w gry, które nie rozwijają ich fizycznie i nie dają prawdziwej satysfakcji z osiągnięcia celu.
Czytając wierszowane wskazówki, uczestnik podąża questem w terenie i poznaje sekrety danego miejsca. Na końcu drogi na odkrywców czeka „skarb” – pojemnik finałowy, a w nim pamiątkowa pieczątka i Księga Questu. Odcisk pieczęci i wpis do Księgi potwierdzają przebycie trasy.
Organizatorzy konferencji dbając, abyśmy poznali siłę questu zaproponowali nam trasę „Zimowy spacer po magicznym Krakowie”, gdzie podzieleni na zespoły wędrowaliśmy zgodnie ze wskazówkami wierszowanego przewodnika, rozwiązując zagadki, szukając znaków i opisanych punktów. Zwycięzcom udało się ułożyć hasło, odczytać kod i otworzyć zaszyfrowaną skrzynię ze skarbem. Atmosferę wędrówki podnosił piękny Kraków, przystrojony w zimową szatę.
Dlaczego QUESTY ?
Fundacja Mapa Pasji stworzyła questy, aby dać ludziom skarb, którym jest przygoda. Aby była ona dostępna zawsze i bezpłatnie. Zależało im, by grając, odkrywali najcenniejsze skarby skrywane przez otaczający świat. Dziedzictwo pokoleń, bezcenne dzieła natury i ludzkich rąk, których poznanie naprawdę wzbogaca. Żeby to wszystko miało atrakcyjną postać, by wciągnąć ich w przygodę, po którą intuicyjnie sięgają autorzy najbardziej pasjonujących opowieści – gdzie wierszowane zagadkowe strofy zmuszają bohatera, by dowiódł, że jest godzien posiąść tajemnicę. Obecnie Fundacja na ogólnopolskim portalu udostępnia blisko 700 questów w całej Polsce. Questy tworzone są najczęściej z lokalnymi społecznościami – zarówno młodzieżą, jak dorosłymi i seniorami. Uczestnicy warsztatów dzielą się swoją wiedzą o danym miejscu, wspólnie projektują trasę questu, tworzą rymowane wskazówki, zagadki, rysunki i pieczęć. Odkrywają przy tym nowe informacje o swojej miejscowości, ale także własne talenty. Z racji swojego zaangażowania, stają się jednocześnie ambasadorami powstałej gry, promują kulturę regionu, tworząc przestrzeń dla seniorów.

Co dają QUESTY?
Questy są atrakcyjną, nowoczesną formą gry dla każdego, którą wyróżnia zaangażowanie uczestników, odkrywanie z pozoru nieciekawych miejsc, ruch fizyczny i przebywanie na świeżym powietrzu z długą listą wynikających z tego dobrodziejstw;
• promują zdrowe i bezpieczne spacery na łonie przyrody,
• jako rozrywka familijna wpływają na wyrobienie już w młodym wieku nawyku wychodzenia z domu i szukania spełnienia w obserwacji otoczenia, a nie ekranu komputera czy telefonu,
• wzbogacają intelektualnie, skłaniają do myślenia,
• poprawiają percepcję wzrokową poprzez wykształcenie nawyku obserwacji,
• świetnie nadają się do zabawy grupowej, wzmacniają więzy rodzinne i społeczne,
• pozwalają bardziej utożsamiać się z okolicą zamieszkania,
• dają dużą radość podczas ich tworzenia oraz uczestniczenia w nich,
• stanowią doskonały sposób zwiedzania i poznawania różnych zakątków Polski.
Pierwszy dzień konferencji zakończył wieczór integracyjny z senioralnym przeglądem artystycznym. Trudno uwierzyć jak wiele ukrytych talentów drzemie w seniorach, podziwialiśmy pokazy wokalne, recytatorskie, filmy prezentujące dokonania gmin i organizacji.
Drugi dzień konferencji upłynął nam pod znakiem Otwartej Przestrzeni przy stolikach dyskusyjnych prezentujących różnorodność pasji i zainteresowań seniorów. Były pokazy rękodzieła – koronki klockowej, tworzenia makramy i ręcznego haftu, rozmawialiśmy o turystyce senioralnej oraz sposobach i celach integracji środowisk senioralnych. Dużym zainteresowaniem cieszył się stolik uczący nagrywania i montażu filmów oraz prezentujący właściwości prozdrowotne ziół. Dyskutowaliśmy także o pomysłach i potrzebach seniorów w różnych województwach i gminach. Największą wartość stanowi możliwość poznawania seniorów z różnych środowisk, wymiana doświadczeń i kontaktów. Wierzymy, że niektóre z nich zaowocują wspólnymi projektami i wizytami.
Wróciliśmy do Warszawy pełni wrażeń i pomysłów, zafascynowani nowymi możliwościami jakie dają nam questy.

Udostepnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

426 Liczba wyświetleń wpisu