Laureaci konkursu Miejsce Przyjazne Seniorom 2021

Warszawska Rada Seniorów oraz Urząd m.st. Warszawy przy współpracy z dzielnicowymi radami seniorów organizują konkurs „Miejsce Przyjazne Seniorom”. Konkurs skierowana jest do wszystkich instytucji, podmiotów gospodarczych i organizatorów wydarzeń na terenie m.st. Warszawy.
Siódma już uroczysta gala z wręczeniem certyfikatów odbyła 29 kwietnia 2022 roku. W tym roku nominowanych do tytułu Miejsca Przyjaznego Seniorom zostały 33 miejsca. Wyboru dokonywały dzielnicowe Rady Seniorów. Następnie propozycje trafiały do siedmioosobowej kapituły konkursu.

  • Warszawa w tej chwili to już ponad 25% seniorów. Będzie nas coraz więcej – powiedziała w piątek w UCK “Alternatywy” przewodnicząca Warszawskiej Rady Seniorów Małgorzata Żuber-Zielicz. Starsi mieszkańcy stolicy nagrodzili tym tytułem kolejne 16 miejsc..
  • Warszawska Rada Seniorów wspólnie z dzielnicowymi Radami Seniorów i stołecznym urzędem już po raz siódmy nagrodziły tym tytułem miejsca, gdzie seniorzy mogą cieszyć się z oferowanych usług i atrakcji bez żadnych barier.
  • Na pewno warto wspierać środowisko seniorów, bo to środowisko aktywne i zaangażowane. Na kogo jak na kogo, ale na seniorów zawsze możemy liczyć w naszym centrum – stwierdził gospodarz gali Krzysztof Czubaszek, dyrektor UCK “Alternatywy”.
  • Małgorzata Kidawa-Błońska. Wicemarszałek Sejmu RP podkreślała, jak ważne jest wykorzystywanie potencjału drzemiącego w starszych mieszkańcach. Przypominała o roli jaką pełnią Warszawska Rada Seniorów i Obywatelski Parlament Seniorów. Chciałabym, żebyśmy kiedyś mogli powiedzieć, że cała Warszawa dostaje od seniorów taką nagrodę, że to miasto, w którym seniorzy czują się najlepiej ze wszystkich miast w Polsce i potrafią tutaj nie tylko odpoczywać, ale działać oraz zmieniać i wpływać na losy tego miasta – mówiła wicemarszałek
  • Aleksandra Gajewska. Posłanka na Sejm RP stwierdziła, że miejsca przyjazne seniorom to tylko pojedyncze perełki. Tymczasem cała Polska powinna dążyć w tym kierunku, uświadamia nam, jak istotne jest pokazywanie dobrych wzorców i uwrażliwianie na potrzeby starszych osób. Nasze wsparcie dla seniorów to nie tylko obowiązek, ale i szansa. Szansa na symbiozę i wymianę doświadczeń
  • Wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra nagrodzonych tytułem Miejsca Przyjaznego Seniorem miejsc jest już w stolicy dwieście. To jednak tylko te najlepsze. W rzeczywistości takich placówek jest zdecydowanie więcej. To najważniejszy wymiar tego konkursu, że instytucje i nie tylko aspirują do tego, by być miejscami przyjaznymi seniorom, i chcą brać udział w tym konkursie –
  • Certyfikaty zostały przyznane w sześciu kategoriach: administracja publiczna, kultura, edukacja i oświata, zdrowie i pomoc społeczna, sport i rekreacja oraz gastronomia.
    W kategorii administracji publicznej certyfikatami zostały odznaczone: Urząd Dzielnicy Białołęka i Urząd Dzielnicy Bemowo. Natomiast w kategorii kultura wyróżniono: Teatr Ochoty, Wawerskie Centrum Kultury Filia Aleksandrów oraz klubokawiarnię „Pora na Seniora”. Za udogodnienia dla seniorów w kategorii edukacja i oświata odznaczono: CLXIII Liceum Ogólnokształcące oraz warszawskie Muzeum Narodowe.
  • W kategorii zdrowie i pomoc społeczna certyfikat otrzymały: Centrum Aktywności Lokalnej Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Białołęka, Przychodnia SPZOZ Warszawa Ursynów, Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Włochy, Klub Bemowskiego Seniora, Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Bemowo, Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Wesoła.
  • Coraz więcej seniorów korzysta także z miejskiej oferty sportowej i rekreacyjnej, dlatego w tej kategorii wyróżniono: Ursynowskie Centrum Sportu i Rekreacji – Arenę Active Club oraz Zespół Obiektów Sportowych „Hirszfelda”. Z kolei w kategorii gastronomia certyfikat wręczono klubokawiarni Jaś i Małgosia.
    Za całokształt działań na rzecz osób starszych przyznano wyróżnienia indywidualne, które trafiły do Anny Sobolewskiej-Wawro, Anny Majchrzak oraz Moniki Aleksandrowicz. Osoby te wyróżnia zaangażowanie na rzecz starszych mieszkańców Warszawy, kształtowanie ich pozytywnego wizerunku oraz prowadzenie działań międzypokoleniowych, woluntarystycznych i aktywizujących dla seniorów.

Rozkład przyznanych Certyfikatów w podziale na kategorie

KATEGORIA 1 (administracja publiczna):

1. Urząd Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy (Dzielnica Białołęka),

2. Urząd Dzielnicy Bemowo (Dzielnica Bemowo)

KATEGORIA 2 (kultura):

1. Wawerskie Centrum Kultury Filia Aleksandrów (Dzielnica Wawer),

2. Teatr Ochoty (Dzielnica Ochota),

3. Klubokawiarnia „Pora na Seniora” (Dzielnica Mokotów)

KATEGORIA 3 (edukacja i oświata):

1. CLXIII Liceum Ogólnokształcące ul. Klimatyczna 1 w Warszawie-Wesołej (Dzielnica Wesoła),

2. Muzeum Narodowe (Dzielnica Śródmieście),

KATEGORIA 4 (zdrowie i pomoc społeczna):

1. Centrum Aktywności Lokalnej Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy, ul. Porajów 14, 03-188 Warszawa (Dzielnica Białołęka),

2. Przychodnia SPZOZ Warszawa Ursynów, ul. Kłobucka 14 (Dzielnica Ursynów),

3. Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy, Miejsce aktywności Lokalnej we Włochach, ul. Rejonowa 6/8 (Dzielnica Włochy),

4. Klub Bemowskiego Seniora (Dzielnica Bemowo),

5. Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy (Dzielnica Bemowo),

6. Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy (Dzielnica Wesoła)

KATEGORIA 5 (sport i rekreacja):

1. Ursynowskie Centrum Sportu i Rekreacji, Arena Active Club (Dzielnica Ursynów),

2. Ursynowskie Centrum Sportu i Rekreacji, Zespół Obiektów Sportowych „Hirszfelda”, ul. Hirszfelda 11 (Dzielnica Ursynów),

KATEGORIA 6 (Gastronomia):

1. Klubokawiarnia Jaś i Małgosia (Dzielnica Wola)

KATEGORIA 7 (Punkty usługowo-handlowe):

Brak wniosków

Aktualności Warszawskiej Rady Seniorów

Nowy Środowiskowy Dom Samopomocy na terenie Ochoty – nabór uczestników

Na Ochocie, w bezpośrednim sąsiedztwie parku „Forty Korotyńskiego”, przy ul. Korotyńskiego 13, otwarty został nowy Środowiskowy Dom Samopomocy. Ośrodek, mieszczący się w budynku nowo wybudowanego Centrum Aktywności Międzypokoleniowej, oferuje dzienne wsparcie dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, niepełnosprawnościami sprzężonymi oraz osób w spektrum autyzmu.

Czytaj więcej »