Kronika wydarzeń Rady Seniorów Dzielnicy Bemowo w 2021 roku

31.01.2021 – Sztab 29 finału WOŚP na Bemowie. Tradycyjnie już członkowie Bemowskiej Rady Seniorów pracują jako wolontariusze, licząc datki zebrane do puszek. Szczytny cel, więc warto pomagać.

03.03.2021 – nie dajemy się pandemii i korzystamy z dostępnych aktywności na świeżym powietrzu. Kolejna sobota z kijkami, w dzisiejszym marszu towarzyszył nam Pan Wiceburmistrz Piotr Kobierski oraz Pani Naczelnik Wydziału Sportu i Rekreacji Katarzyna Niedźwiecka.

08.03.2021 odbyła się pierwsza w tym roku sesja Bemowskiej Rady Seniorów. Z zachowaniem reżimu sanitarnego i dystansu przyjęliśmy sprawozdanie z realizacji Planu Pracy Rady w roku ubiegłym oraz Plan Zamierzeń na rok bieżący. Radni zapoznali się także z informacjami dotyczącymi działań podejmowanych przez Warszawską Radę Seniorów związanych z tematyką senioralną. W ramach wolnych wniosków odbyła się dyskusja o możliwości kontynuowania na Bemowie akcji „Targi Pracy dla Seniorów” a także zajęć prozdrowotnych organizowanych przez władze Dzielnicy. Kolejne spotkanie Rady odbędzie się w trybie online na platformie ZOOM.

18.03.2021 odbyło się kolejne, zdalne spotkanie naszej Rady. Za pośrednictwem aplikacji ZOOM testowaliśmy narzędzie do sporządzania list obecności i głosowania elektronicznego.

31.03.2021 – W czasie świątecznego, wirtualnego spotkania Rady złożyliśmy sobie serdeczne życzenia, zdrowych spokojnych Świąt, łącząc się myślami ze wszystkimi, którzy swoją pracą i codzienną działalnością wspierają w tym okresie osoby samotne i potrzebujące pomocy.

29.04.2021 – Mamy i my! W dniu dzisiejszym Pan Jakub Gręziak – Zastępca Burmistrza Bemowa, przy udziale Radnych Dzielnicy i przedstawicieli Rady Seniorów, dokonał uroczystego otwarcia tężni solankowej w Parku Górczewska. Projekt zrealizowany w 2020 roku w ramach Budżetu Obywatelskiego będzie cieszył mieszkańców Bemowa.

15.05.2021 – „Lato, jesień, wiosna, zima a Bemowo formę trzyma”. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Nordic Walking. Propagujemy ideę marszów z kijkami jako najlepszą formę aktywności dla seniorów osobiście uczestnicząc w organizowanych przez Dzielnicę Bemowo zajęciach Nordic Walking. Spacerujemy po Lesie Bemowskim cały rok, bez względu na pogodę.

15.05.2021 – Wspólnie z Młodzieżową Radą Dzielnicy Bemowo uczestniczyliśmy w akcji sprzątania na Fortach Bema. W pięknej inicjatywie wspólnie z młodzieżą i seniorami wzięli udział Zastępcy Burmistrza Dzielnicy Bemowo Mariusz Wajszczak i Piotr Kobierski a także Członek Rady Dzielnicy Bemowo Maciej Bartosiak.

16.06.2021 w Parku Kultury w Powsinie odbyło się integracyjne spotkanie Warszawskiej Rady Seniorów z udziałem przedstawicieli Rad Dzielnicowych, zorganizowane w związku z 7 rocznicą powołania WRS. W spotkaniu uczestniczyli znamienici goście min. Wiceprezydent Warszawy Pani Aldona Machnowska-Góra, a także Burmistrz Wilanowa Pan Ludwik Rakowski i Zastępca Burmistrza Ursynowa Pan Jakub Berent. Integracja była okazją do omówienia spraw i problemów związanych ze środowiskiem senioralnym a także wymiany doświadczeń i poglądów. Wspaniała atmosfera i piękna przyroda Parku sprzyjała spacerom i długim rozmowom.

23.06.2021 – W dniu dzisiejszym odbyła się sesja Bemowskiej Rady Seniorów (po dłuższej przerwie w trybie stacjonarnym). W spotkaniu uczestniczyli Przewodniczący Rady Dzielnicy Pan Jarosław Dąbrowski oraz Zastępca Burmistrza Dzielnicy Bemowo Pan Mariusz Wajszczak.

W czasie sesji omówiono;

– działania Rady Seniorów w okresie pandemii,

– sprawozdanie z działalności Rady II kadencji (od 2018 r)

– wnioski z oceny placówek na Bemowie zgłoszonych do konkursu “Miejsce

przyjazne seniorom”,

– uzupełnienia Planu Pracy Rady na rok 2021/2022,

– udział Rady w piknikach dzielnicowych – organizacja własnego stoiska.

28.06.2021 – Rodzinny Piknik „Wakacje tuż, tuż”. Wspaniałe wydarzenie sportowo-rekreacyjne na Bemowie, wiele ciekawych stoisk, mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych. Konkursy, gry i zabawy dla najmłodszych, a dla dorosłych coś dla zdrowia i sprawdzenia swojej wiedzy

03.07.2021 – Kolejna udana impreza sportowo-rekreacyjna na Bemowie. „Rodzinne Bieganie” w Parku Górczewska zgromadziło na starcie wielu amatorów aktywnego spędzania czasu. Odbyły się biegi dzieci z rodzicami, marsze NW na dystansie 3 i 5 km i wieńczący zawody bieg Open na dystansie 5 km. Dużym powodzeniem cieszyła się też potańcówka w Amfiteatrze a skoczne rytmy zachęcały do zabawy.

25.07.2021 – W ramach obchodów 77 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbyła się uroczystość patriotyczna przed tablicą poświęconą Powstańcom AK Obwodu “Żywiciel” poległym 2 sierpnia 1944 r. na przedpolach Boernerowa. W imieniu Bemowskiej Rady Seniorów wieniec złożyli Wiesława Łukasiak i Krzysztof Jambor.

30.07.2021 – Zakończyła się pierwsza edycja pilotażowego programu Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej “Porozumienie bez barier”, w którym uczestniczyli nasi przedstawiciele Bożena Rosiak i Elżbieta Wirth-Dzięciołowska. Liczne warsztaty i szkolenia, z udziałem kolegów z WRS i Dzielnicowych Rad Seniorów, w ramach akcji “Wodzirej”, miały na celu przygotowanie liderów, których zadaniem będzie wsparcie osób 60+ w wychodzeniu z pandemii.

01.08.2021 – 77 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W gronie licznie zebranych mieszkańców Bemowa oddaliśmy hołd Bohaterom Powstania Warszawskiego Po wydarzeniach zaplanowanych pod Ratuszem Bemowo, w naszym Amfiteatrze odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu Ferajna z Hoovera oraz chóru Bemcanto.

05.09.2021 – VI Bieg Ordona w Parku Szczęśliwickim na Ochocie. Wspólnie z kolegami z Rady Seniorów Ochoty i Pragi Południe uczciliśmy 190 rocznicę obrony Warszawy oraz Reduty Ordona w Powstaniu Listopadowym pracując jako wolontariusze przy organizacji zawodów.

09.09.2021 – Wspólnie z grupą seniorów z Bemowa wybraliśmy się na grzyby do Lasów Celestynowskich. W programie mieliśmy także spacer kładką po Bagnie Całowanie oraz wizytę w gospodarstwie mleczarskim Pani Agnieszki, połączoną z degustacją smacznych serów. Wyprawę zakończyło ognisko z pieczeniem kiełbasek i pysznym smalczykiem. Cudowna pogoda i wspaniały przewodnik Adrian Pogorzelski wpłynęły na doskonałą atmosferę i dobry humor uczestników.

14.09.2021 – Akademia Wychowania Fizycznego – kontynuujemy działania w ramach wolontariatu senioralnego, razem z członkami Rad Seniorów Pragi Południe i Ochoty wspieramy organizatorów biegu „1Mila”.  Wspaniałe wydarzenie sportowe, w którym uczestniczyły całe rodziny. Najmłodszy uczestnik miał 3 lata, a najstarszy 92.

18.09.2021 – Przy nienajlepszej pogodzie grupa seniorów z Bemowa rywalizowała w Mazowieckiej Senioriadzie Sportowej. Pod wodzą przedstawicieli naszej Rady wywalczyliśmy 27 medali; 10 złotych,11 srebrnych i 6 brązowych. Dziękujemy serdecznie władzom Bemowa, a szczególnie Panu Wiceburmistrzowi Piotrowi Kobierskiemu, który wspierał nas i dopingował na stadionie w Mrozach, a także Pani Naczelnik Wydziału Sportu i Rekreacji Katarzynie Niedźwieckiej za jak zwykle perfekcyjną organizację wyjazdu naszej reprezentacji.

18.09.2021 – Piknik rodzinny “Pod Aniołami” na terenach Parafii Matki Bożej Królowej Aniołów na Bemowie to doskonała okazja do prezentacji naszego stoiska oraz spotkań i rozmów z mieszkańcami Dzielnicy. Wydarzenie zorganizowane w ramach obchodów Dni Bemowa obfitowało w wiele atrakcji dla małych i dużych zakończonych koncertem Mieczysława Szcześniaka.

19.09.2021 – „Warsaw Senior Cup” w obiektach OSiR przy ul. Podskarbińskiej. Wspólnie z kolegami z Warszawskiej Rady Seniorów oraz Rad Dzielnicowych z Ochoty, Pragi Południe, Wesołej, Wilanowa i Białołęki uczestniczyliśmy w zawodach sportowych, rywalizując w pięciu konkurencjach. Zdobyliśmy w sumie 25 medali, w tym 6 wywalczyli członkowie Bemowskiej Rady. To wielkie święto seniorów, dla których aktywność fizyczna stanowi najlepszy sposób na zachowanie zdrowia i sprawności. Dziękujemy władzom Bemowa za pomoc i wsparcie reprezentacji naszej dzielnicy na tych wspaniałych zawodach, a Zastępcy Burmistrza Dzielnicy Bemowo Panu Mariuszowi Wajszczakowi za obecność i gorący doping dla naszych zawodników.

22.09.2021 – Piknik rodzinny sportowo-rekreacyjny w Parku Górczewska pod hasłem „Z Bemowem przez świat ” to kolejna dla nas okazja do bezpośrednich kontaktów z mieszkańcami i rozmowy o problemach osób starszych. Wspaniała, kolorowa impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem.

23.09.2021 – Ruszyła kolejna edycja zajęć „Nordic Walking na Bemowie”. Seniorzy z naszej Dzielnicy, jak zwykle aktywni i zwarci, pod wodzą wiceprzewodniczącej Bemowskiej Rady maszerują z kijkami, dbając o swoje zdrowie i podnosząc odporność.

26.09.2021 – Maraton Warszawski. Wspólnie z kolegami z Rady Seniorów Pragi Południe, Śródmieścia, Targówka i Ochoty wspieramy zawodników na trasie rozdając wodę i napoje izotoniczne.

04.10.2021 – Uczestniczymy w VII Sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, która odbyła się w salach Senatu RP, pod honorowym patronatem Marszałka prof. Tomasza Grodzkiego. Hasłem przewodnim Sesji był “Krajobraz po pandemii. Program powrotu do dawnej aktywności”.

08.09.2021 – Z ogromną przyjemnością informujemy, że nasz kolega Jan Siedlecki na posiedzeniu Warszawskiej Rady Seniorów w dniu 8 września br. odebrał z rąk Wiceprzewodniczącej Rady Miasta Pani Magdaleny Roguskiej Honorową Odznakę Zasłużony dla Warszawy. Janek jest Prezesem Stowarzyszenia „Nie Jesteś Sam” i od lat niestrudzenie walczy o poprawę warunków życiowych osób niepełnosprawnych. Jako osoba poruszająca się o kulach i borykająca się z kłopotami zdrowotnymi doskonale rozumie sytuację ludzi uwięzionych w domach i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Pełni także funkcję Przewodniczącego Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego. W uznaniu jego pracy i postawy otrzymał nominację Bemowskiej Rady Seniorów do tego zaszczytnego wyróżnienia. Serdecznie Janku gratulujemy (Fot. Bartosz Grzeszczuk.).

29.09.2021 – Uczestniczyliśmy w sesji Mazowieckiego Porozumienia Rad Seniorów w Legionowie. Gospodarzem spotkania był szef Porozumienia i Przewodniczący Rady Seniorów Legionowa Roman Biskupski. Tematem zebrania była wymiana doświadczeń dotyczących funkcjonowania Rad Seniorów w województwie mazowieckim.

12.10.2021 – W dniu dzisiejszym członkowie naszej Rady uczestniczyli w uroczystych obchodach 3 rocznicy ukazania się pierwszego numeru warszawskich “Pokoleń”. Pismo tworzone przez seniorów dla seniorów doczekało się wiernego grona sympatyków i z radością uczestniczymy w kolportowaniu kolejnych numerów. Życzymy Redakcji dalszych sukcesów i tradycyjnych stu lat.

14.10.2021 – Grupa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku Woli i Bemowa, w tym także członków Bemowskiej Rady Seniorów odwiedziła gościnny Płock. Zwiedziliśmy stare Miasto, Muzeum Mazowieckie, Katedrę, spacerowaliśmy po Bulwarach Wiślanych i Molo. W drodze powrotnej odwiedziliśmy, położone w pięknym parku, Europejskie centrum Kultury im. Fryderyka Chopina w Sannikach. Do domy wróciliśmy pełni wrażeń i w doskonałych humorach.

16.10.2021 – „Bieg Przeciw Przemocy” w Parku Górczewska to kolejne wydarzenie sportowe adresowane do całych rodzin. Przedstawiciele naszej Rady wzięli udział w marszu Nordic Walking na dystansie 3 km, dedykowanym osobom 60+. Szczytny cel zgromadził na starcie nie tylko mieszkańców Bemowa. Podczas zawodów wspierał nas i gorąco dopingował Wiceburmistrz Dzielnicy Bemowo Pan Mariusz Wajszczak.

25.10.2021 – W dniu dzisiejszym spotkaliśmy się na pierwszej, powakacyjnej sesji Bemowskiej Rady Seniorów. Podczas spotkania omówiliśmy wydarzenia od ostatniego spotkania Rady a także problemy starszych osób z niepełnosprawnością, warsztaty zorganizowane przez Fundację Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier. W sesji uczestniczyli: Urszula Kierzkowska, Burmistrz Dzielnicy Bemowo,  Zastępcy Burmistrza Dzielnicy Bemowo – Mariusz Wajszczak, Piotr Kobierski i Karol Sobociński oraz Radni Dzielnicy Bemowo Aneta Nowolecka i Kazimierz Szczerba.

27.10.2021 – Przedstawiamy bliżej laureatów konkursu “Miejsce Przyjazne Seniorom 2020-2022”, których nominowaliśmy do tego zaszczytnego tytułu. Serdecznie gratulujemy i cieszymy się, że również w tej edycji konkursu wyróżnione zostały placówki z Bemowa.

Osiedlowy Klub Kultury przy Spółdzielni Mieszkaniowej “Jelonki” 

Osiedlowy Dom Kultury przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Jelonki” powołany został jako placówka mająca na celu propagowanie i upowszechnianie kultury. W ramach domu kultury działają kółka zainteresowań, organizowane są imprezy o charakterze kulturalno-oświatowym oraz sportowo-rekreacyjnym. Klub ma na celu integrację mieszkańców – dorosłych, dzieci i młodzieży oraz seniorów. Dla starszych mieszkańców organizowane są zajęcia manualne, malarskie oraz gimnastyczne. Prowadzone są szkolenia w zakresie obsługi komputerów i smartfonów. Zajęcia są bezpłatne. Klub ma na celu działania międzypokoleniowe oraz propagujące pomoc sąsiedzką. Obsługa jest przyjazna i życzliwa dla seniorów. Dom kultury mieści się w budynku parterowym bez barier architektonicznych. Zapewnione są udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością. Kolportowany jest tu również miesięcznik warszawskich seniorów „Pokolenia”. W imieniu Klubu dyplom odebrała Pani Renata Głowacka.

Wyróżnienie indywidualne otrzymała Pani Jolanta Łukasiak, która była pełnomocnikiem zarządu dyrekcji Ośrodka Kultury i Edukacji Spółdzielni Mieszkaniowej WOLA. Ośrodek znajduje się 2 lokalizacjach – przy ul Powstańców Śląskich 108A/22 oraz przy ul. Bolkowskiej 2C (filia) – obie instytucje otrzymały wyróżnienia w Konkursie MPS. Pod kierownictwem Pani Jolanty Ośrodek prowadził bogatą działalność kulturalno-oświatową oraz sportowo-rekreacyjną i społeczną na rzecz seniorów. W obu lokalizacjach Ośrodka funkcjonują Kluby Seniora zrzeszające około 100 seniorów z Dzielnicy Bemowo. Organizowane były spotkania integracyjne i międzypokoleniowe dla seniorów. Z myślą osobach starszych odbywają się uroczyste obchody Dnia Babci i Dziadka oraz z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Ośrodek uczestniczy aktywnie w obchodach Warszawskich Dni Seniora. Kapituła podjęła jednomyślną decyzję o wyróżnieniu Pani Jolanty Łukasik za całokształt działalności na rzecz osób starszych oraz bogata ofertę zajęć i wydarzeń dla seniorów w dzielnicy Bemowo.

28.10.2021 – Dobiegła końca kadencja naszych młodszych kolegów z Młodzieżowej Rady Dzielnicy Bemowo. Bardzo miło wspominamy wspólne działania takie jak sprzątanie Fortu Bema czy udział w piknikach – wydarzeniach, które służyły zarówno seniorom jak młodym mieszkańcom Bemowa. Dziękujemy wszystkim Młodzieżowym Radnym życząc im wielu sukcesów i nowych wyzwań. Jesteśmy pewni, że dzięki Wam przyszłość i rozwój naszej Dzielnicy będzie w dobrych, właściwych rękach.

07.11.2021 –  Wspólnie z kolegami z Rady Seniorów z Ochoty i Pragi Południe od rana pracujemy na trasie “Niepodległej Piątki”. Jest bardzo zimno, ale nikt się nie poddaje. Jak zwykle panuje wspaniała atmosfera.

29.11.2021 W dniu dzisiejszym uczestniczyliśmy w III Mazowieckim Konwencie Rad Seniorów. Celem spotkania była integracja środowiska seniorów z terenu naszego województwa, wymiana doświadczeń i dobrych praktyk oraz nawiązywanie więzi społecznych. Wystąpienia znamienitych gości pozwoliły nam poznać sytuację seniorów w dobie pandemii a także różne spojrzenia na metody kształtowania polityki senioralnej w Polsce. W części artystycznej spotkania podziwialiśmy min znakomity występ zespołu seniorów “Fantazja” z Szydłowca.

5.12.2021 –  Dzień Wolontariusza.

Bemowska Rada Seniorów zawsze aktywna, zawsze na stanowisku, bo warto pomagać;

 – 07.11.21 – Niepodległa Piątka – pracujemy przy obsłudze zawodów zorganizowanych w ramach obchodów Święta Niepodległości,

 – 26.09.2021 – Maraton Warszawski. Wspólnie z kolegami z Rady Seniorów Pragi Południe, Śródmieścia, Targówka i Ochoty wspieramy zawodników na trasie rozdając wodę i napoje izotoniczne,

 – 14.09.2021 – Akademia Wychowania Fizycznego – kontynuujemy działania w ramach wolontariatu senioralnego, razem z członkami Rad Seniorów Pragi Południe i Ochoty wspieramy organizatorów biegu „1Mila”,

 – 05.09.2021 – VI Bieg Ordona w Parku Szczęśliwickim na Ochocie. Wspólnie z kolegami z Rady Seniorów Ochoty i Pragi Południe uczciliśmy 190 rocznicę obrony Warszawy oraz Reduty Ordona w Powstaniu Listopadowym pracując jako wolontariusze przy organizacji zawodów,

 – 15.05.2021 – Wspólnie z Młodzieżową Radą Dzielnicy Bemowo uczestniczyliśmy w akcji sprzątania na Fortach Bema,  – 31.01.2021 – uczestniczymy w 29 Finale WOŚP wspierając organizatorów i licząc datki z puszek.

06.12.2021 –   Radni Pragi Południe, Pragi Północ, Ochoty, Białołęki, Bemowa, Warszawskiej Rady Seniorów z Panią Burmistrz Pragi-Południe dekorowali wspólnie choinkę na Skwerze Seniora w Warszawie.

19.12.2021 – uczestniczymy w finale akcji “Bemowski Mikołaj 2021”. Wspólnie z radnymi dzielnicy i pracownikami Urzędu, pod wodzą Zastępcy Burmistrza Piotra Kobierskiego zbieramy dary dla najbardziej potrzebujących rodzin naszej Dzielnicy. Dzisiejsza ekipa pod hasłem “od juniora do seniora” dzięki wielkiemu sercu i ofiarności mieszkańców zebrała 14 kartonów żywności, chemii i zabawek.

20.12.2021 –   W dniu dzisiejszym odbyła się uroczysta, świąteczna sesja Bemowskiej Rady Seniorów. W imieniu Zarządu Dzielnicy życzenia i upominki przekazali radnym Wiceburmistrzowie Mariusz Wajszczak i Piotr Kobierski. Spotkanie było okazją do złożenia podziękowań Zarządowi za dotychczasową, wzorową współpracę i podsumowania działań Rady w bieżącym roku. Złożyliśmy sobie również noworoczne życzenia.

26.12.2021 – Świąteczne Bieganie 2021 – wspólnie z aktywną grupą seniorów z Bemowa bierzemy udział w organizowanym w Parku Górczewska przez Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej marszu Nordic Walking na dystansie 3 km. W sumie w biegach rodzinnych, biegu open i marszach z kijami wystartowało ponad 300 osób.

Udostepnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

189 Liczba wyświetleń wpisu