Konferencja na temat “Przemoc wobec osób starszych w rodzinie”.

W dniu 23 stycznia 2023 r delegacja Białołęckiej Rady Seniorów wzięła udział w konferencji O PRZEMOCY WOBEC OSÓB STARSZYCH W RODZINIE.

Debatę zorganizowała Fundacja „Projekt Starsi”.

Jak ważny jest to problem świadczą liczby. Według różnych badań o przemocy wobec seniorów  słyszało w swoim otoczeniu od 16 do  34% badanych. Statystycznie największy problem występuje we wschodniej i południowo -wschodniej Polsce, choć jest on obecny w każdym miejscu i środowisku.

Przemoc to zamierzone i wykorzystujące przewagę sił, działanie przeciwko członkom rodziny, które narusza ich prawa i dobra osobiste, powoduje cierpienie i szkody.

Osoby starsze doświadczające przemocy, nie chcą mówić o swojej krzywdzie.

Przemoc napędza się milczeniem krzywdzonych i otoczenia. Tylko ujawnianie „tajemnicy czterech ścian” daje szansę na jej zatrzymanie. Dlatego trzeba działać. Wnioski ze spotkania można streścić w kilku zadaniach: Jeśli doznajesz krzywdy od tych, którzy powinni ci pomagać, przestań milczeć. Nie wstydź się i nie bój. Za przemoc odpowiedzialny jest ten, kto cię krzywdzi, a nie ty. Szukaj pomocy u osób którym ufasz. Zadzwoń do Fundacji, tel. 537 375 505, wezwij Policję, tel. 997 lub 112, skontaktuj z Pogotowiem dla Ofiar Przemocy „Niebieska Linia”, tel. 22 824 25 01.

Udostepnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

215 Liczba wyświetleń wpisu