Kolejne spotkanie z seniorami pod hasłem „Bezpieczny Senior w podróży”

W związku ze zbliżającym się okresem wypoczynkowym związanym z różnymi wyjazdami, Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA we współpracy z Warszawską Radą Seniorów zorganizował 26 czerwca 2024 r. w Warszawie spotkanie dedykowane seniorom, w ramach kontynuacji projektu edukacyjnego „Świadomy Senior-Bezpieczny Senior”. Spotkanie zatytułowane „Bezpieczny Senior w
podróży” poprowadził emerytowany funkcjonariusz służb mundurowych, Prezes Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy i Funkcjonariuszy Służb Granicznych GRANICA, płk SG Andrzej Adamczyk.


Omawianie tematu rozpoczęto od wskazania najważniejszych stron internetowych, tj. granica.gov.pl, strazgraniczna.pl czy strona Ministerstwa Spraw Zagranicznych, z których można uzyskać szczegółowe informacje związane z bezpiecznym przekraczaniem granic, w tym strefy Schengen. W swoim wystąpieniu płk SG Andrzej Adamczyk zwrócił także uwagę na dokumenty wymagane do podróży poza granice Polski, szczególnie na tzw. Zieloną Kartę, w którą powinno się
dodatkowo zaopatrzyć, gdy podróż odbywa się samochodem poza Unię Europejską.


Seniorzy zostali także uwrażliwieni na niepozostawianie bagażu bez nadzoru, na przewożenie przez granicę towarów niewiadomego pochodzenia lub od nieznajomych osób, a także przywożenia do kraju zabronionych „pamiątek”.
Płk SG Andrzej Adamczyk doradził, aby przed wyjazdem zapoznać się z bardzo przydatnymi wskazówkami zawartymi w „Poradniku turystycznym”, dostępnym na stronie internetowej granica.gov.pl.

Wszyscy podróżujemy i nie chcemy się denerwować, lecz czuć bezpiecznie. A ponieważ nie wiemy czego nie wiemy, więc dzisiejsze spotkanie było doskonałą okazją do zadawania pytań i uzyskania odpowiedzi od profesjonalisty – powiedziała Pani Ewa Rulska z Rady Seniorów Dzielnicy Ochota.

W podobnym tonie wypowiadali się pozostali uczestnicy.
Bardzo przydatne spotkanie, otwierające podróżne perspektywy przed seniorami
– dodał Pan Krzysztof Lewandowski z Rady Seniorów Dzielnicy Targówek.

Niezmiernie się cieszę, że pomimo upalnego dnia wiele osób przyszło na dzisiejsze spotkanie i skorzystało z cennych wskazówek – powiedziała Pani Joanna Celińska, współorganizatorka spotkania, Zastępczyni Przewodniczącej z Warszawskiej Rady Seniorów.


Na koniec spotkania Pani Magdalena Bednarz, Dyrektor Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wraz z płk Andrzejem Adamczykiem życzyli seniorom wielu udanych i bezpiecznych podróży.

Udostepnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

42 Liczba wyświetleń wpisu