Wieści WRS – luty 2024

Szanowni Członkowie Warszawskiej  Rady Seniorów
Szanowni Członkowie Rad Dzielnicowych
Szanowni Doradcy i Przyjaciele WRS
Mimo krótkiej kadencji kontynuujemy nasze zadania statutowe. W najbliższych miesiącach wiele spotkań i dyskusji.

Przed nami:

28.02. posiedzenie  Warszawskiej Rady Seniorów; 

28.02. Konferencja na temat form opieki nad osobami starszymi, Centrum Bankowo-Finasowe, Warszawa ul. Nowy Świat (dla osób wcześniej zalogowanych);

14.03. Sesja Rady Miasta st. Warszawy (zmiany w budżecie) i posiedzenie Komisji ds. Polityki Społecznej i Rodziny;
18.03. Forum Praktyków Partycypacji w Krakowie.

A poza tym w planach mamy: spotkanie z Warszawską Radą Pożytku, spotkanie w sprawie VI  Warszawskiej Olimpiady Seniorów, spotkanie z  biurem marketingu, spotkanie z Warszawską Radą Kobiet, przygotowanie do Gali Konkursu „Miejsce Przyjazne Seniorom”.

A potem 4.04. udział w  posiedzeniu Rady Miasta st. Warszawy.

Za nami 

  • 28.01. – seniorzy już po raz kolejny  zagrali razem z  Wielką Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzielnicowe Rady Seniorów zaangażowały się w wydarzenia z okazji 32. Finału. Podziękowania dla  Białołęki, Bemowa, Śródmieścia i innych. 
  • 30.01. – Krystyna Śmigielska, sekretarz WRS, spotkała się z przedstawicielkami Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich, w celu omówienia  współpracy w 2024 roku, zapoczątkowanej  podczas II Forum Środowisk Senioralnych. Przedstawicielki Stowarzyszenia spotka się z nami  posiedzenie 28.02.2024 r.
  • 31.01. – spotkaliśmy się  z Panią Pauliną Nowicką-Karpińską z Biura Strategii i Analiz i rozmawialiśmy o  realizacji Polityki Senioralnej m.st. Warszawy oraz o badaniach dotyczących struktury zamieszkania i  potrzeb seniorów. Kolejne spotkanie już wkrótce.
  • 31.01. – spotkanie zespołu organizacyjno-prawnego WRS.

          Członkowie Warszawskiej Rady Seniorów wspierani przez przedstawicieli rad
         seniorów w dzielnicach przygotowywali niezbędne propozycje  zmian  w
         regulaminie pracy Warszawskiej Rady Seniorów. Po zmianie statutu (uchwała
         Rady m.st. Warszawy z 31.08.2023 r.) powstała taka konieczność. Projekt
         regulamin zostanie poddany pod głosowanie na najbliższym posiedzeniu WRS.
         To nie jedyne działania tego zespołu – o kolejnych krokach poinformujemy w
         kolejnym  Newsletterze WRS.

  • 1.02. – Bal Karnawałowy Mieszkańców Warszawskich Domów Pomocy Społecznej. Krystyna Śmigielska i Marek B. Chodaczyński reprezentowali Warszawską Radę Seniorów. Spotkali się mieszkańcy, kadra warszawskich Domów Pomocy Społecznej i przedstawiciele Biura Pomocy i Projektów Społecznych. To dobra inicjatywy  dla mieszkańców DPS.
  • 1.02. – odbył się Kongres Zdrowia Seniorów organizowany przez Fundację „Żyjmy Zdrowo” pod hasłem „Dostępność ‒ Samodzielność ‒ Aktywność”. W programie były panele eksperckie służące wymianie doświadczeń, wiedzy i najlepszych praktyk dotyczących opieki zdrowotnej, profilaktyki, rehabilitacji, a także promocji zdrowego i aktywnego stylu życia. W kongresie uczestniczyli  Fundacja Instytut Ochrony Zdrowia, Fundacja Onkologiczna, Prezeska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych.Warszawską Radę Seniorów reprezentowali: Beata Jaroszyńska, Wojciech Kożuchowski,  Bożena Skudlarska, Daniela Fidura  i nasza doradczyni  p. prof. Ewa Kozdroń. Wśród panelistów była pani Marzena Okła- Drewnowicz, minister polityki senioralnej; Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydent Warszawy; Beata Małecka-Libera – senator; dr Paweł Grzesiowski; Bartosz Gaca- wicedyrektor Departamentu Prewencji i Rehabilitacji ZUS, profesorowie: Małgorzata Figurska, Leszek Czupryniak, Piotr Jankowski i nie sposób wymienić wszystkich interesujących panelistów.
  • 1.02. – Małgorzata Żuber-Zielicz uczestniczyła w posiedzeniu Rady Seniorów Województwa, z udziałem Pani Dyrektor MCPS Elżbiety Boguckiej-Lityńskiej – Pełnomocniczki  Zarządu Województwa Mazowieckiego ds.  Polityki Senioralnej. Celem spotkania było  omówienie wspólnych działań na rzecz seniorów, realizowanych przez MCPS oraz Radę Seniorów. Gościem spotkania była Pani Marszałek Elżbieta Lanc.
  • 6.02. – spotkanie członków WRS w ramach zespołu ds. Zdrowia i jakości życia seniorów. Członkowie i doradcy Warszawskiej Rady Seniorów zwrócili uwagę na niedoskonałości systemu opieki zdrowotnej, które w wielu przypadkach uniemożliwiają osobom starszym uzyskanie niezbędnej im pomocy. Rozmawiano o opiece koordynowanej, która jest realizowana w niektórych przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej oraz o ustawie dotyczącej geriatrii, która weszła w życie 1 stycznia 2024 roku.
  • 6.02. – odbyło się posiedzenie redakcji Pokoleń. Planowaliśmy tematy do kolejnych numerów. Piszcie do nas o czym chcielibyście czytać ( rada@wrs.waw.pl lub dzwońcie 509830267). Dyżur WRS – czwartki w kawiarni CAM (w godz.14-16) – zapraszam wypijemy  razem herbatę  i  rozmawiamy.
  • 6.02. – odbyło się, pierwsze w tym roku, spotkanie Pełnomocniczki ds. równego traktowania oraz  zespołu Wydziału Równego Traktowania przy Centrum Komunikacji Społecznej z warszawskimi  organizacjami pozarządowymi. Poruszane były bardzo ogólne, niemniej fundamentalne kwestie równego  traktowania. Ponieważ kwestia ta dotyczy w znacznej mierze seniorów, członkowie Warszawskiej Rady Seniorów, obecni na spotkaniu, zaproponowali organizatorom kontakt z WRS i radami dzielnicowymi . Propozycja została przyjęta i mamy nadzieję, że niedługo się spotkamy .

Link do materiałów przybliżających problematykę – poniżej:

https://fra.europa.eu/sites/default/files/fra_uploads/fra-2022-guide-human-rights-cities_pl.pdf

  • 7.02. – spotkanie międzypokoleniowe rodziców z seniorami,  w Centrum Aktywizmu Klimatycznego GNIAZDO przy ul. Kruczej 17 w Warszawie pod hasłem: Klimatyczny sojusz “Jak budować współpracę pokoleńna rzecz przyrody i bezpiecznej przyszłości”. 
  • 8.02. – Przewodnicząca WRS  spotkała się  z Panią Prezydentką Aldoną Machnowską-Górą w celu omówienia programu WRS na 2024 rok. 
  • 8.02. – uczestniczyliśmy w spotkaniu Uniwersytetu Trzeciego Wieku 2050 z prof. Ryszardem Piotrowskim. (online, zapraszamy na kolejn, w każdy pierwszy czwartek miesiąca).
  • 13.02. – Ogólnopolskie spotkanie ROZMOWY BEZ GRANIC,

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” oraz Polskie Forum Migracyjne podzieliły się doświadczeniami wyniesionymi z realizacji projektu “Polska dla Początkujących i Zaawansowanych – Podaj Dalej”. W spotkaniu wzięła udział Joanna Celińska, wiceprzewodnicząca WRS.

  • 14.02. – walentynkowy wykład w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
  • 14.02. – posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W programie omówienie założeń i kierunków działania  zespołu,nowe usytuowanie polityki senioralnej w rządzie RP i jej główne kierunki – Minister ds. Polityki Senioralnej Marzena Okła- Drewnowicz, zarys programu obchodów 50. lecia ruchu UTW, ramowy program oraz ważne projekty dla seniorówUTW.
  • Karnawał zakończył się 13 lutego. Bardzo dziękujemy za wszystkie karnawałowe bale: za Karnawał Wiedeński w Terminalu Kultury, za bal w hotelu Arche, za bale na Bemowie, Woli, w Wawrze, na Mokotowie  i  Białołęce. Lubimy się być razem, tańczyć, zawsze jest to okazja do niezwykłych spotkań i rozmów. 
  • W  każdą środę 18:00-20:00 zapraszamy na spotkania Banku Srebrnej Gospodarki – Punk Wiedzy.

Udostepnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

376 Liczba wyświetleń wpisu