10. Wieści WRS: Październik 2021

Wieści z WRS

1 października w ramach świętowania Warszawskich Dni Seniora  przedstawiciele Warszawskiej Rady Seniorów uczestniczyli w otwarciu Klubokawiarni Pora na Seniora przy ul. Puławskiej 3 w Warszawie. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa portretów warszawskich Seniorów wykonanych przez Robby’ego Cyron oraz adopcja kwiatów doniczkowych, które ozdobią Klubokawiarnię. Warszawska Rada Seniorów adoptowała kwiatek i będzie o

niego dbała. To super miejsce na mapie Warszawy  dedykowane seniorom. Gratulujemy organizatorom.

2 października odsłonięty został pomnik „Kobietom Powstania Warszawskiego” przedstawiający postacie trzech, trzymających się za ręce kobiet, z których środkowa nosi opaskę powstańczą na przedramieniu. Pomnikznajduje się przyPlacu Krasińskich obok Pałacu Rzeczypospolitej.

W uroczystości odsłonięcia pomnika uczestniczyły przedstawicielki WRS Joanna Celińska i Małgorzata Żuber-Zielicz.

4 października w sali posiedzeń Senatu RP, odbyła się VII Sesja Obywatelskiego Parlamentu Seniorów – w tym roku pod hasłem „Seniorzy i przyszłość Polski. Sytuacja seniorów i organizacji senioralnych po pandemii. Program powrotu do dawnej aktywności”. W Sesji wzięli aktywny udział przedstawiciele Warszawskiej Rady Seniorów. Więcej informacji pod linkami: https://www.senat.gov.pl/…/art,14087,vii-sesja… i http://parlamentseniorow.pl/category/ogolne/

W dniach 4-6 października odbyły się w Kazimierzu Dolnym warsztaty członków i ekspertów Warszawskiej Rady Seniorów. Wykorzystując miedzy innymi wnioski z ewaluacji Programu: „Warszawa Przyjazna Seniorom 2013-2020” pracowaliśmy nad rekomendacjami do tworzonej polityki senioralnej Warszawy. Niezwykle ważne było dla nas spotkanie i wymiana dobrych praktyk, doświadczeń z włodarzymi dwóch miast: Warszawy i Lublina.

Warszawę reprezentowała: Pani Aldona Machnowska-Góra Wiceprezydentka m.st. Warszawy, Pani Marlena Muszyńska Zastępczyni Dyrektora Biura Pomocy i Projektów Społecznych i Pani Małgorzata Borys-Dziedzic Kierownik Zespołu Realizacji Polityki Senioralnej. Nasze zaproszenie z Lublina przyjęli: Pani Monika Lipińska Zastępca Prezydenta Lublina , Pani Ewa Dados Pełnomocnik Prezydenta do Spraw Seniorów, Pan Sławomir Skowronek – Dyrektor Wydział Inicjatyw i Programów Społecznych oraz Pan Janusz Kobylański Wiceprzewodniczący Lubelskiej Rady Seniorów.

Troską Warszawskiej Rady Seniorów jest jakość polityki senioralnej realizowanej w Warszawie. Naszym zdaniem powinna być ona drogowskazem dla wszystkich, którzy tak jak my są przekonani, że bez obywatelskiego ruchu wszystkich środowisk senioralnych nie da się budować Warszawy przyszłości.

12 .października  w gościnnych progach Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie odbyło się spotkanie Prezydium WRS z Przewodniczącymi dzielnicowych rad seniorów. Przewodnicząca WRS Małgorzata Żuber-Zielicz poinformowała o ostatnich działaniach i inicjatywach WRS oraz zachęciła do aktywnego włączenia się do konsultacje dotyczące polityki senioralnej Warszawy. Zaproszeni na spotkanie: Dyrektor CAM, Joanna Dolińska-Dobek, poinformowała zebranych o najaktualniejszych działaniach i inicjatywach CAM, Michał Andruszkiewicz przedstawiciel internetowego portalu „Akademia 55+” zachęcał do promowania i korzystania z tego portalu a Przewodniczący Mazowieckiego Porozumienia Rad Seniorów Roman Biskupski jak działać żeby „Rady nie były od parady”. Następnie wszyscy uczestniczyli wraz z redakcją miesięcznika POKOLENIA i współpracującymi z tym wydawnictwem  w spotkaniu urodzinowym z okazji 3 rocznicy istnienia czasopisma.

14 października w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski spotkał się z członkami i ekspertami Warszawskiej Rady Seniorów. Pan Prezydent wyraził uznanie, podziękował za aktywność i podkreślił ważną rolę WRS jako reprezentanta starszych warszawiaków w rozwiązywaniu problemów ważnych dla naszej seniorskiej społeczności. Uczestniczący w spotkaniu skierowali bezpośrednio do Prezydenta szereg pytań, postulatów i wyrazili oczekiwania wsparcie w rozwiązywaniu różnych problemów.

W przyjaznej atmosferze wywiązała się dyskusja. W odpowiedziach, na czasami trudne pytania, wspomagali Prezydenta obecni na spotkaniu: Wiceprezydentka Aldona Machnowska – Góra, Zastępca Dyrektora Biura Pomocy i Projektów Społecznych Marlena Muszyńska i Kierownik Zespołu Realizacji Polityki Senioralnej BPiPS Małgorzata Borys-Dziedzic.

Pod koniec spotkania Wiceprezydentka Aldona Machnowska – Góra wraz z Agnieszką Pawelec z Gabinetu Prezydenta wręczyły dyplomy, z podziękowaniem za pracę w WRS w poprzedniej kadencji, ustępującym członkom oraz powołania do WRS nowym członkom.

Kuluarowym dyskusjom z gośćmi i gospodarzami CAM (Dyrektor Joanna Dolińska-Dobek wraz z zespołem współpracującym), nie było końca

20 października Przewodnicząca WRS Małgorzat Żuber-Zielicz uczestniczyła w posiedzeniu Rady Seniorów Dzielnicy Wola. W posiedzeniu udział wzięli także Burmistrz Dzielnicy Krzysztof Strzałkowski, Radna m.st Warszawy Renata Niewitecka i pracownicy Biura Polityki Społecznej Dzielnicy Wola.

Pełne zrozumienia relacje i otwartość partnerów na współpracę są do pozazdroszczenia i godne naśladowania.

Nowo wybranej Przewodniczącej Wolskiej Rady Seniorów, Elżbiecie Kowalskiej oraz wszystkim Radnym tej Rady życzymy powodzenia w realizacji zadań.

22 października odbyła się. Gala Konkursu Miejsca Przyjazne Seniorom – edycja 2020. Relacja z gali dostępna jest w listopadowych POKOLENIACH oraz

na naszej stronie internetowej: www.wrs.waw.pl   

28 października w Ursynowskim Centrum Kultury odbyła się Gala Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej. Wśród 27 nagrodzonych projektów znalazł się projekt „Moc sztuki warsztaty dla seniorów z demencją” realizowany przez Panią Barbarę Tichy z Działu Edukacji Muzeum Narodowego we współpracy z Warszawską Radą Seniorów i Centrum Alzheimera w Warszawie. W uroczystej Gali WRS reprezentowała Elżbieta Wiśniewska a Centrum Alzheimera Anna Myszak


Nadchodzące wydarzenia

30.10-3.11 Znicze Pamięci – zapalenie zniczy od WRS na grobach: Marka Bryłowskiego , Stasia Trzmiela, Marii leman, Zbyszka Ogonowskiego, LONGINUSA Kawki .

3.11 posiedzenie WRS W CAM 15.30

Połowa listopada    Posadzenie Dębu Seniora

15.11 Spotkanie z radami seniorów na Mazowszu ( przewodnicząca WRS)

17.11   Spotkanie dla chętnych warsztaty przygotowujące do organizacji debat oksfordzkich   REAL/ ONLINE Start Punkt Wiedzy

29.11 Listopad/ Grudzień Konwent Mazowieckich Rad Seniorów w Legionowie
Przygotowania do seminarium.

6 grudnia (PN) Spotkanie Świąteczne WRS na Pradze na Skwerze Seniora ( ubieranie choinki powiązane ze spacerem po Pradze – „Miejsca lokalnej aktywności Seniorów i spotkań na Pradze Południe „

Listopad/Grudzień Spotkania i praca w zespołach.
Spotkanie świąteczne online wspólnie z radami dzielnicowymi


POLECAMY COTYGODNIOWO


PAŹDZIERNIKOWE WIEŚCI Z RAD DZIELNICOWYCH I ORGANIZACJI SENIORALNYCH

URSUS:

Warszawskie Dni Seniora organizowane są z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Wypełnione różnorodnymi wydarzeniami mają pobudzić osoby starsze do aktywności, realizacji własnych pasji oraz korzystania z propozycji ciekawych form spędzania wolnego czasu. W Ursusie Dni Seniora to już tradycja. W tym roku, 5 października, w sali widowiskowej Ośrodka Kultury „Arsus” odbyła się po raz trzydziesty inauguracja Dni Seniora Dzielnicy Ursus.

W uroczystym otwarciu udział wzięli przedstawiciele Zarządu Dzielnicy p. Wiesław Krzemień i Kazimierz Sternik oraz Wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy p. Anna Lewandowska. Obecni byli: Wiceprzewodniczący Warszawskiej Rady Seniorów p. Wojciech Kożuchowski,  Przewodniczący Rady Seniorów w Dzielnicy Ursus p. Krzysztof Szczerba, dyrektor Ośrodka Kultury „Arsus” Bogusław Łopuszyński, kierownik Domu Kultury „Miś” Paweł Wyrzykiewicz. Gospodarzami uroczystości byli kierownik Klubu Seniora „Promyk” – p. Jan Trawczyński, kierowniczka Klubu Seniora „Ursus” p. Mirosława Michalak, instruktor Klubu Seniora „Wesoła Chata” działającego w Domu Kultury „Miś” p. Bogdan Kałużny oraz Prezes Uniwersytetu III Wieku p. Grażyna Elsner-Mielniczek.

Z okazji Dni Seniora zostały wręczone podziękowania dla najbardziej zaangażowanych seniorów w klubach. Całość uroczystości zakończył koncert Orkiestry z Chmielnej.

Miłym akcentem obchodów był cytowany poniżej list z gratulacjami złożony na ręce p. Bogusława Łopuszyńskiego, dyrektora „Arsusa” od Piotra Kożuchowskiego wiceprzewodniczącego  Warszawskiej Rady Seniorów :

”Chciałbym na Pana ręce złożyć wyrazy uznania i gratulacje zarówno pracownikom Ośrodka Kultury „Arsus” oraz Domu Kultury MiS z Klubem Seniora „Wesoła Chata”, klubo seniora „Promy” i „Ursus” oraz Towarzystwu UTW za zorganizowanej bogatej w wydarzeni Gali 30 Dni Seniora Dzielnicy Ursus.

Dzięki wieloletniej działalności na rzecz społeczności seniorów dzielnicy urząd dzielnicy wraz z całym swoim zapleczem organizacyjnym i kulturalnym stał się wizytówką takich działań, które powinny być wzorem dla innych środowisk samorządowych miasta stołecznego Warszawy.


WARTO POCZYTAĆ

Zaprasza:

Fundacja Stocznia

Pl. Zamkowy 10, 00-277 Warszawa
 www.stocznia.org.pl

Pragniemy poinformować Wszystkich, którzy są zainteresowani otrzymaniem książki do treningów umysłu w parze opiekun-senior, że jest ku temu doskonała okazja!

Wystarczy wziąć udział w konkursie Santander Bank Polska, który jest generalnym sponsorem wydania książki (Bank wydrukował pulę książek m.in. dla swoich klientów i pracowników). Nagrodami w konkursie są właśnie książki Siłowni Pamięci!

Konkurs jest otwarty dla wszystkich, nie trzeba być klientem Banku, ani nim zostać 🙂 Bardzo Was zachęcamy do udziału i życzymy powodzenia!

Konkurs jest łatwy i związany z treningami pamięci – aby poznać zasady i wziąć w nim udział należy wejść na profil Santander Bank Polska na Facebooku i odnaleźć post dotyczący konkursu – https://www.facebook.com/santanderbankpolska/photos/a.118134798693/10160037597348694

Nieustannie zachęcamy Państwa do korzystania z zasobów Siłowni Pamięci – wszystkie materiały i aplikacje na tablet udostępniane są bezpłatnie na stronie https://www.silowniapamieci.pl/

Książką, o której tutaj mowa jest też dostępna jako plik pdf do pobrania na stronie www – https://www.silowniapamieci.pl/w-parze

W zakładce Wiedza opublikowaliśmy ostatnio kilka nowości – Mapa gier (rekomendowane gry do zajęć terapeutycznych), artykuł o słuchu oraz pomysły na codzienne ćwiczenia, które stymulują pracę umysłu (Wiedza/Warto wiedzieć). Zapraszamy!


GALERIA

Udostepnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

740 Liczba wyświetleń wpisu